Gorce. Akcja GOPR - pomoc wezwało nocą 11 licealistów. "Ewakuowano ich do schroniska" [WIDEO]

Ratownicy górscy we wtorek o godzinie 3 nad ranem zakończyli wyprawę ratunkową. 11 licealistów utknęło na szlaku z Turbacza w Gorcach, grupa nie spodziewała ię tak trudnych warunków. Licealiści wezwali pomoc, gdyż nie byli w stanie samodzielnie wędrować dalej.

- Wszyscy poszkodowani w dobrym stanie zostali na noc w schronisku - podsumowali akcję ratownicy GOPR. Przypomnieli również, że osoby, które potrzebują pomocy w górach, powinny kontaktować się z ratownikami pod numerem kontaktowym 985.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Gorce. 11 licealistów utknęło w górach

Grupa Podhalańska GOPR poinformowała na Facebooku, że we wtorek o 3 nad ranem zakończyła się akcja ratownicza. Grupa 11 licealistów, którzy wędrowali zielonym szlakiem z Turbacza do Ochotnicy, około godziny 20.30, z powodu bardzo trudnych warunków na górskim szlaku utknęła w okolicy Średniaka (1190 m n.p.m.).

Pakistan Pakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

"Kilkugodzinny marsz przez nieprzetarty teren, przedzieranie się przez 1,5 m zaspy śniegu, wiejący wiatr, ciemność, opad śniegu oraz przemoczenie i wychłodzenie skutecznie utrudniło grupie dotarcie do zamierzonego celu" - czytamy w mediach społecznościowych.

Ratownicy GOPR wyruszyli na pomoc licealistom. Ewakuowano ich do schroniska na Skałce

Na pomoc 11 licealistom, którzy utknęli w górach, wyruszyli ratownicy z Ochotnicy, Krościenka, Szczawnicy, Rabki, Turbacza oraz Nowego Targu. Po kilku godzinach przedzierania się przy pomocy skuterów, quadow z napędem alternatywnym oraz nart skiturowych udało im się dotrzeć  do miejsca, w którym znajdowali się licealiści potrzebujący pomocy - poinformowali ratownicy GOPR.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Po zabezpieczeniu termicznym najbardziej wychłodzonych uczestników rozpoczęła się ewakuacja do Schroniska na Skałce. Wszyscy poszkodowani w dobrym stanie zostali na noc w schronisku" - poinformowała na Facebooku Grupa Podhalańska GOPR.

Zakopane, Kumoterska Gońba 2022 - zdjęcie ilustracyjne Zakopane. Z miasta wywieziono blisko tysiąc ciężarówek śniegu

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na swojej oficjalnej stronie opublikowało komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego III stopnia w Karkonoszach i na Babiej Górze. Zagrożenie lawinowe II stopnia obowiązuje obecnie w Bieszczadach. Ostrzega również, że w Pilsku istnieje możliwość wystąpienia zjawisk lawinowych.

Więcej o: