Tatry. Trudne warunki w górach. Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego - podaje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W wyższych partiach Bieszczad zalega do 100 centymetrów śniegu - informuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Warunki do uprawiania turystyki są trudne i wymagają dużego doświadczenia.

Warunki w górach są trudne, a poruszanie się po nich wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy, zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa oraz dobrego wyposażenia. - Wybierając się na szlaki, zachowajcie rozwagę, dostosujcie trasę do swoich możliwości oraz zapoznajcie się z aktualnym komunikatem GOPR - podają przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zobacz wideo Służba policyjnego „Sokoła" w Tatrach

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Trudne warunki w górach. Bieszczady

W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szczególną ostrożność należy zachować w masywie Wielkiej Rawki. Jak poinformowali przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w górach pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. - W zależności od wysokości i ekspozycji utrzymuje się w przedziale od 10 do 100 cm. Szlaki w większości są bardzo błotniste pokryte rozmokniętym śniegiem - mówią portalowi Sanok Nasze Miasto.

Ponadto turyści, którzy wybierają się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną Tarnawa-Dźwiniacz, proszeni są o przechodzenie kładką przy budynku Bazy nad Roztokami. "Na tym odcinku napotkamy na utrudnienia związane z występowaniem licznych wiatrołomów możliwych do obejścia. Drzewa będą sukcesywnie usuwane" - podają w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie.

Niedźwiedzie w Tatrach w 2008 roku - zdjęcie ilustracyjne Wiosna w Tatrach, niedźwiedzie odwiedzają Zakopane i Kościelisko

Tatry. Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach od piątku 22 kwietnia obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są trudne. Na niższych szlakach można spodziewać się oblodzeń.

"Gęsta mgła oraz niski pułap chmur w połączeniu z mżawką znacznie ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Śnieg jest miejscami twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach na ogół zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu śnieg robi się mokry (przemoczony), grząski i przepadający" - czytamy w wydanym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

W kopalni Zofiówka zastępy ratowników próbują dotrzeć do 10 zaginionych górników Zofiówka. Morawiecki: Do uwięzionych górników ratownikom pozostało 300 m

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - podaje TPN. 

Przypominamy, w razie wypadku turyści mogą wezwać GOPR pod bezpłatnym numerem: 985 lub 601 100 300.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: