Beskidy. W miniony weekend GOPR interweniował około 70 razy. "Pełne spektrum urazów"

Goprowcy z Beskidów interweniowali w miniony weekend około 70 razy. Najczęściej byli wzywani do drobnych kontuzji, jednak zdarzyło się kilka groźniejszych wypadków. Polacy ruszyli na stoki po tym, jak rząd ogłosił poluzowanie niektórych z obostrzeń.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Minusowe temperatury i duża ilość śniegu sprzyja uprawianiu sportów zimowych. Niestety podczas zabawy na stokach może dojść do wypadków i kontuzji. Nie inaczej było w ubiegły weekend.

Goprowcy przeprowadzili około 70 interwencji

Warunki do zjazdów na nartach czy snowboardzie są doskonałe. Niestety w ubiegły weekend doszło do kilku kontuzji i wypadków wśród turystów. “Mieliśmy pełne spektrum urazów: kręgosłupy, miednice, rozbite głowy, utraty przytomności, a także drobniejsze kontuzje - skręcenia stawów. Do wielu wypadków doszło w wyniku zderzenia narciarzy. Masa ludzi przyjechała do ośrodków narciarskich - przekazał PAP ratownik dyżurny Grupy BeskidzkiejGOPR.

Stok narciarski (zdjęcie ilustracyjne)Gdzie na narty? Od 12 lutego stoki znów otwarte

Pogoda w górach

“Warunki są dobre. Pogoda się poprawiła. W poniedziałek rano wiał słaby wiatr. Widoczność jest doskonała. Na Babiej Górze trzeba uważać, bo obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia lawinowego" - podkreślił ratownik. Minusowe temperatury na południu Polski utrzymają się do końca tygodnia. Na Podkarpaciu w poniedziałek, środę i czwartek przewidywane są opady śniegu. Z kolei we wtorek śnieg poprószy w Sudetach.

Otwarcie stoków. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Od 12 lutego stoki narciarskie przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostały otwarte. Jakie obostrzenia obowiązują narciarzy? Turyści stojący w kolejce lub jadący wyciągiem muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczką, lub częścią odzieży. Niezbędne jest także zachowanie dystansu społecznego. Twarz można odkryć jedynie w trakcie zjazdu.

Konferencja ministra zdrowiaNiedzielski: Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie

”Nasze zachowania wpłynął na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po tym weekendzie, a w zasadzie po 7 do 10 dniach od tego weekendu, bo te nasze zachowania w weekend mogą zaowocować za 7, 10 do 14 dni - ostrzegł w ubiegły piątek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Więcej o: