IS - Państwo Islamskie

IS to skrót od angielskich słów Islamic State, oznaczających Państwo Islamskie. Jego powstanie ogłoszono 29 czerwca 2014 roku. Pomiędzy rokiem 2006 a 2013 funkcjonowała nazwa Państwo Islamskie w Iraku. Wraz z poszerzaniem terytorium IS od 2013 pojawiła się nazwa Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie. Stąd inne określenia angielskie to ISIS, ISIL, bądź Daesz (od słów arabskich).

IS – podstawowe informacje
W Państwie Islamskim dominującą religią jest islam sunnicki. Państwo jest kalifatem – rządzi w nim kalif. Głową państwa jest Abu Bakr al-Baghdadi, który przyjął imię Ibrahim ibn Awwad. Dewizą państwa jest Trwanie i ekspansja. Jego zadaniem jest prowadzenie dżihadu – świętej wojny, której celem jest umacnianie islamu i nawracanie niewiernych pokojowo albo przy użyciu siły.

Państwo Islamskie nie jest uznawane przez żadne organizacje i kraje na świecie za rzeczywisty, suwerenny twór. Jego uznania odmawiają nawet główne grupy muzułmańskie. Powierzchnia państwa wynosi około 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I zmienia się wraz z poszerzaniem terytorium, na którym IS prowadzi walki. Stolicą IS jest Ar-Rakka.

IS – historia
Islamiści z IS to spadkobiercy ekstremistów, z którymi walczyły siły USA w czasie okupacji Iraku, rozpoczętej w 2003 roku. Była to pierwotnie jedna z grup Al-Ka'idy. Ich cel to wprowadzenie zasad szariatu na całym terytorium Iraku, Syrii oraz Libanu. Po proklamowaniu Państwa Islamskiego uznali również, iż odtąd wszyscy muzułmanie na świecie podlegają władzy nowego kalifa.
Organizacja znana jest z przeprowadzania samobójczych zamachów, porywania zagranicznych dziennikarzy oraz turystów – i mordowania ich. W sierpniu 2014 roku USA podjęło decyzję o rozpoczęciu interwencji lotniczej w Iraku. 23 września 2014 roku rozpoczęła się natomiast kampania na terenie Syrii, w której udział wzięły Francuskie Siły Powietrzne, a także Katar, Australia, Wielka Brytania, Bahrajn, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od lutego 2015 roku działania skierowane przeciw terrorystom prowadzone są również na terytorium Nigerii i Libii - przy wsparciu wielu krajów z całego świata.

IS

Więcej o:

IS