Grzegorz Napieralski

Grzegorz Napieralski

Grzegorz Napieralski to lewicowy polityk urodzony 18 marca 1974 roku w Szczecinie. Prywatnie ma żonę Małgorzatę oraz dwie córki – Alicję i Aleksandrę. Przez trzy lata był przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Grzegorz Napieralski ukończył technikum mechaniczne, po którym podjął studia politologiczne na Uniwersytecie Szczecińskim. Ma tytuł magistra i dwie specjalizacje: administracja i marketing polityczny oraz integracja europejska. Swą przygodę polityczną rozpoczął od kandydowania do rady miasta Szczecina w 1998 roku. Nie odniósł wówczas sukcesu. W 1999 roku Napieralski został przewodniczącym rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz sekretarzem rady krajowej. W latach 2004–2005 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tej partii, a następnie został jej sekretarzem generalnym. W 2008 roku Grzegorz Napieralski objął urząd przewodniczącego SLD. W 2004 roku przejął mandat poselski, a rok później został wybrany na posła. Po raz kolejny wybrano go w 2007 roku, gdy startował z list koalicji Lewica i Demokraci. Następny mandat poselski uzyskał w 2011 roku, startując z list SLD. W 2015 odszedł jednak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i został jednym z założycieli partii Biało–Czerwoni. W tym samym roku Grzegorz Napieralski został senatorem wybranym z list Platformy Obywatelskiej.

Napieralski ma na koncie także udział w wyborach prezydenckich. Miało to miejsce w 2010 roku, kiedy po katastrofie lotniczej w Smoleńsku ogłoszono przyspieszone wybory. Szefem jego sztabu był Marek Wikiński, a opiekę nad komitetem honorowym objął Aleksander Kaczyński. Jedną z osób, które udzieliły wówczas poparcia Grzegorzowi Napieralskiemu, był generał Wojciech Jaruzelski. Kandydaturę Napieralskiego wsparły również Unia Pracy i Stowarzyszenie Ordynacka. W wyborach startowało 10 kandydatów, a Napieralski zajął 3 miejsce. Gdy w maju 2010 roku Bronisław Komorowski pełnił tymczasowo obowiązki prezydenta, powołał Grzegorza Napieralskiego w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Pozostali:

Grzegorz Schetyna - Henryk Kowalczyk - Iwona Arent - Izabela Kloc - Jacek Protasiewicz

Grzegorz Napieralski

Więcej o:

Grzegorz Napieralski