Agata Duda

Agata Duda

Agata Duda, a właściwie Agata Kornhauser-Duda, to Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej, żona prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który pełni tę funkcję od 6 sierpnia 2015 r.
Życie rodzinne
Agata Duda urodziła się 2 kwietnia 1972 r. w Krakowie. Jest córką Juliana Kornhauser (profesor nauk humanistycznych, wykładowca UJ, poeta i prozaik) oraz Alicji Wojny-Kornhauser (polonistka). Bratem Agaty Dudy jest Jakub Kornhauser (ur. 1984), który obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Agata Duda wyszła za mąż za Andrzeja Dudę w roku 1994, a rok później w 1995 roku urodziła córkę Kingę, która jest jedynym dzieckiem pary prezydenckiej.

Życie zawodowe

Agata Duda całe życie spędziła w Krakowie, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego (1991), a potem germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997). Od 1998 roku jako nauczycielka języka niemieckiego pracowała w prestiżowym krakowskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego. Pracę w liceum przerwała w 2015 r. po wyborze jej męża na Prezydenta RP. Przeprowadziła się do Warszawy i zamieszkała razem z mężem w Pałacu prezydenckim.

Działalność Pierwszej Damy RP

Jako Pierwsza Dama Agata Duda nie udziela się politycznie, unika wystąpień w mediach oraz wypowiedzi w sprawach publicznych, za co jest przez wielu przeciwników krytykowana. Towarzyszy mężowi w oficjalnych uroczystościach, podczas podróży zagranicznych, a także podczas wizyt dyplomatów w Warszawie. Udziela się charytatywnie i wspiera różne akcje społeczne, zwłaszcza dotyczące edukacji.

Agata Duda

Więcej o:

Agata Duda