Andrzej Duda leci do Londynu na pogrzeb Elżbiety II. Kancelaria podała szczegóły wizyty

Pogrzeb Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek w Opactwie Westminsterskim. W niedzielę do Londynu uda się prezydent Andrzej Duda. Przywódca Polski spotka się z nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss.

W poniedziałek 19 września w Londynie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Swój udział w uroczystościach zapowiedział między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Polskę reprezentował będzie Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Andrzej Duda leci do Londynu. Prezydent Polski weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta w programie prasowym, prezydent uda się do Londynu w niedzielę 18 września. W Pałacu Westminsterskim Andrzej Duda wraz z małżonką odda hołd zmarłej królowej, wpisze się do księgi kondolencyjnej, a o godzinie 15:00 spotka się z premierką Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Liz Truss. O godzinie 18 Andrzej Duda weźmie udział w recepcji wydawanej przez króla Karola III dla głów państw i szefów rządów w Pałacu Buckingham. Nabożeństwo pogrzebowe królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek o godzinie 11 (12 czasu polskiego).

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Nawet pół tysiąca głów państw i szefów rządów może pojawić się w Londynie na poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Będzie to największe takie wydarzenie dyplomatyczne ostatnich dekad w Wielkiej Brytanii i na świecie. 

Brytyjska ambasadorka w Warszawie Anna Clunes powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że w poniedziałek politycy będą mieli okazję porozmawiać z nowym królem Wielkiej Brytanii. - Król Karol III będzie miał przyjęcie w Buckingham Palace. Również nasz minister spraw zagranicznych ma zaplanowane przyjęcie dla gości zagranicznych - podkreślała dyplomatka.

Ambasadorka przyznała, że dla brytyjskich władz pogrzeb królowej Elżbiety II będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym. - Będzie tak dużo wyzwań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i tak dalej. Mam nadzieję, że wszystko będzie działać dokładnie tak, jak to zaplanowano. Jestem pewna, że tak będzie, że wszyscy są gotowi - dodała Clunes.

Trumna z ciałem Elżbiety II została wystawiona na widok publiczny w środę w Westminsterze i pozostanie tam do poniedziałkowego pogrzebu. Królowa spocznie potem w Windsorze obok swojego męża Filipa, z którym przeżyła 73 lata.

Więcej o: