Agata Duda o zarobkach nauczycieli: Powinny rosnąć wraz ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce

- Bardzo często mówi się, że zawód nauczyciela to nie tylko zawód, ale i misja społeczna. Ale w związku z tym, że tak jest, zawód nauczyciela powinien być otaczany powszechnym szacunkiem i również odpowiednio wynagradzany. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że polska oświata mierzy się z różnymi wyzwaniami - powiedziała podczas uroczystości rozpoczynających rok szkolny Agata Kornhauser-Duda.

Para prezydencka wzięła udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Tarczynie (woj. mazowieckie). Podczas wydarzenia głos zabrała pierwsza dama. Agata Kornhauser-Duda mówiła m.in. o roli i znaczeniu pracy nauczyciela oraz o wynagrodzeniach w oświacie.

Agata Duda o zawodzie nauczyciela: Wymaga z jednej wysokich kwalifikacji, ale także poświęcenia, i empatii

- Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, co to znaczy być nauczycielem i na czym polega praca nauczyciela. Nie jest to łatwa praca, tylko bardzo odpowiedzialna, ale zarazem niezwykle potrzebna i ważna. Ważna dla przyszłości i pomyślności Polski i Polaków. To zawód, który wymaga z jednej strony profesjonalizmu, wysokich kwalifikacji, ale także ogromnego zaangażowania, poświęcenia, empatii i kreatywności - podkreśliła pierwsza dama, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że praca nauczyciela nie polega wyłącznie na przekazaniu wiedzy, ale również na wspieraniu rodziców w wychowywaniu młodych ludzi, przekazywaniu najważniejszych wartości, oraz na ciągłym motywowaniu do działania i rozwiązywaniu osobistych problemów uczniów.

Agata Duda o pensjach nauczycieli: Powinny rosnąć wraz ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce

W trakcie uroczystości pierwsza dama wypowiedziała się również na temat kwestii wynagrodzeń w oświacie. Agata Kornhauser-Duda stwierdziła, że w związku z tym, że zawód nauczyciela powinien być otaczany powszechnym szacunkiem, powinienem być również odpowiednio wynagradzany.

Zobacz wideo Podwyżki dla nauczycieli? "Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu"

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że polska oświata mierzy się z różnymi wyzwaniami - mówiła Agata Duda. Dodała, że w jej przekonaniu "wzrost wynagrodzeń nauczycieli powinien rosnąć wraz ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce". - To absolutnie niezbędne dla umacniania kondycji i prestiżu nauczyciela - zaznaczyła.

Więcej o: