-
FBI przeszukało Mar-a-Lago, dom Donalda Trumpa. Chodzić ma o poufne dokumenty Białego Domu
"To mroczne czasy dla naszego narodu" - tak Donald Trump stwierdził w oświadczeniu. Dotyczy ono przeszukania, jakiego dokonali w jego posiadłości agenci Federalnego Biura Śledczego. FBI nie komentuje tej sprawy.
-
Tajwan budzi duże emocje. Chiny ostrzegają, Pelosi leci do Azji, ale w komunikacie cisza
W niedzielę 31 lipca do Azji wyleciała delegacja amerykańskiego Kongresu z Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów na czele. Wizyta była zapowiadana od dawna, zaskoczyć mógł za to oficjalny komunikat biura Pelosi. Nie ma w nim ani słowa o Tajwanie. Dlaczego?
-
Historia jednego zdjęcia. Nie tylko płonące zboże. MSZ Ukrainy zwraca uwagę na dziennikarza
"Te zdjęcia przypominają nie tylko o spalonych zbiorach, które miały nakarmić świat" - napisało na Twitterze MSZ Ukrainy. Na fotografiach widać uciekającego przed ogniem ukraińskiego dziennikarza i fotoreportera. Kim jest mężczyzna ze zdjęcia?
-
Pogoda. Ulewne opady w części Polski. IMGW pokazuje, gdzie jest burza i wydaje ostrzeżenia
Od kilku dni meteorolodzy ostrzegali, że w ten weekend pogoda w Polsce się zmieni. Ta zmiana rozpoczęła się wczoraj wieczorem, a dziś południowo-zachodnie rejony kraju doświadczyły intensywnych, miejscami ulewnych opadów deszczu. Deszczowa fala przemieszcza się na wschód, a strefa burz na północ. IMGW wydał też wcześniej ostrzeżenia.
-
Pogoda na Boże Ciało. IMGW wydaje ostrzeżenia. Będą burze. Z gradem
Czwartek powinien być dość ciepły i momentami nawet słoneczny, ale w części kraju trzeba będzie uważać na burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w tej sprawie, dotyczące przede wszystkim południa Polski.
-
Ukraina. Europejscy liderzy jadą do Kijowa. Z Zełenskim będą rozmawiać Draghi, Scholz i Macron
O planach tej wizyty zachodnie i ukraińskie media pisały nie raz, ale długo nie było oficjalnego potwierdzenia. Zgodnie z medialnymi zapowiedziami, w czwartek 16 czerwca w Ukrainie mają pojawić się liderzy trzech największych gospodarek Unii Europejskiej: Niemiec, Francji i Włoch. Kijów z tym spotkaniem wiąże spore nadzieje.
-
Piekielne upały w Indiach i Pakistanie. Było tak gorąco, że zapalały się wysypiska śmieci
Samozapłon gigantycznego wysypiska śmieci to nie jedyny problem, którego Indie doświadczyły w związku z ekstremalnymi wiosennymi upałami. Pojawiły się przerwy w dostawach prądu, trzeba było zamknąć szkoły, a uprawy zbóż będą wyraźnie niższe. Podobne kłopoty odczuwali mieszkańcy Pakistanu. Azja Południowa to rejon, który ekstremalna pogoda doświadcza coraz mocniej, a takie zjawiska nasilają zmiany klimatu. To będzie ogromne wyzwanie, dla wszystkich, bo rejon, w którym mieszka miliard ludzi, staje się coraz trudniejszy do życia.
-
Nie żyje Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA. Za jej kadencji Polska weszła do NATO
Madeleine Albright jako pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych pełniła stanowisko sekretarza stanu. To między innymi dzięki niej Polska dołączyła do NATO. Informację o śmierci Albright podała jej rodzina.
-
Azory. Ponad 1000 małych trzęsień ziemi w zaledwie 48 godzin. Władze uruchamiają plan awaryjny
Na niewielkiej wyspie należącego do Portugalii archipelagu od soboty obserwowane są liczne trzęsienia ziemi. W ciągu pierwszych kilkunastu godzin było ich 90, ponad dobę później doliczono się już około 1100. Nie są to silne trzęsienia, ale ich liczba budzi zaniepokojenie.
-
Oto czarny scenariusz na gorące czasy: 15 mln Polaków będzie mieć problem z wodą
Negatywne efekty zmian klimatycznych rosną stopniowo, ale to nie znaczy, że nie objawiają się w gwałtownych i tragicznych w skutkach zjawiskach, co zresztą w ostatnich latach często mogliśmy zaobserwować, także w Europie. W ich centrum często znajduje się woda. I to właśnie jej chcemy się dziś przyjrzeć.
-
Wojna w Ukrainie. Napis "dzieci" nie powstrzymał Rosji przed atakiem. Biden o Putinie: Zbrodniarz [PODSUMOWANIE]
W Mariupolu pod zniszczonym w wyniku rosyjskiego bombardowania teatrem uwięzionych może być kilkaset lub więcej osób, wciąż nie ma informacji na temat liczby ofiar. Rosja kontynuuje ostrzał miast, według Brytyjczyków używa już starszej broni, która jest mniej precyzyjna i groźniejsza dla cywili. Prezydent Ukrainy wzywa Zachód do pomocy, a Joe Biden pierwszy raz nazywa Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym". Z tym wchodzimy w 22. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
-
Nowe zdjęcia satelitarne z Ukrainy. Rosyjskie siły rozmieszczają się bliżej Kijowa
Blitzkrieg Rosjanom w Ukrainie się nie udał. Ich siły utknęły pod Kijowem, gdzie w okolicznych miejscowościach trwają walki, w niektórych - brutalny ostrzał dzielnic mieszkalnych. Na najnowszych zdjęciach satelitarnych udostępnionych przez firmę Maxar widać działania rosyjskich wojsk.
-
Nowe ustalenia po spotkaniu Putin - Łukaszenka. "Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy" dla Białorusi
My wam sprzęt wojskowy, wy nam rolniczy - takie porozumienie mieli zawrzeć Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. Lider państwa-agresora i jego wierny (jeden z bardzo niewielu) sojusznik spotkali się w piątek.
-
Wojna w Ukrainie. Marek Magierowski w CNN: Sankcje wobec Rosji powinny trwać 10, może 15 lat
Potrzebujemy większej obecności USA w Europie Wschodniej, bo zagrożenie ze strony Rosji będzie obecne jeszcze przez lata. Z tego powodu sankcje powinny zostać przedłużone na nawet dekadę albo dłużej - mówił na antenie CNN ambasador Polski w USA, Marek Magierowski. Z jego wypowiedzi wynika też, że droga dyplomatyczna zakończenia wojny - choć na nią wciąż liczymy - może się nie powieść.
-
Сюрприз для росіян. Відтепер вони не зможуть купувати тверду валюту в банках
Інформація про вторгнення Росії в Україну, можливо, не доходить до росіян, але санкції Заходу повільно допомагають це робити. Наприклад, з 9 березня росіяни не зможуть купувати іноземну валюту в банках. Також буде складніше зняти власні кошти з валютних рахунків. Натомість вони зможуть, за бажанням, обміняти долари та євро на здевальвовані рублі.
-
Takie zdjęcia zostają w pamięci na długo. Dramatyczna ewakuacja z Irpienia. Miasto pełne gruzów
60-tysięczny Irpień mocno zniszczyły rosyjskie pociski. Obrócone w gruzowiska domy masowo opuszczali mieszkańcy, którzy ewakuowali się pieszo. Pokonywali m.in. rzekę. Pomagali im w tym ukraińscy wojskowi. Na przejmujących zdjęciach z tej akcji widać m.in. ludzi tymczasowo kryjących się pod zburzonym przez Rosjan mostem.
-
Wojna w Ukrainie. Ambasada Rosji w RPA pisze o "walce z nazizmem". Niemcy odpowiedzieli. Odważnie
Rosja sieje dezinformację na temat swojej inwazji na Ukrainę różnymi kanałami, także za pomocą placówek dyplomatycznych i w mediach społecznościowych. Na post jednej z rosyjskich ambasad powtarzający hasło o rzekomym nazizmie Ukraińców odpisali dyplomaci z Niemiec. "Nie możemy tego przemilczeć, to po prostu zbyt cyniczne" - zaczynają wpis. A potem przywołują historię.
-
Atom nas zbawi? Era taniej energii za nami. "Najczarniejszy scenariusz to libanizacja energetyki"
Rachunki za prąd rosną i będą rosnąć, bo konieczne są ogromne inwestycje w energetykę. Nie tylko z powodu "zielonej" transformacji Polska stoi przed wyzwaniem poważnych braków mocy. W czasie kryzysu energetycznego widać pewien renesans energii jądrowej w Europie, która trafiła do projektu nowej unijnej taksonomii. Interesy Francji ścierają się tu z interesami Niemiec. A gdzie jesteśmy my?
-
Martwimy się o ceny, możemy martwić się i o dostępność żywności. Nie tylko energetyki trzeba pilnować
To nie jest przesadnie popularny temat. A przecież chodzi o kwestię najbardziej podstawową: jedzenie. O energetyce mówimy i wiemy już dużo, podobnie o transporcie, czas na kolejny sektor, bez którego walka o zatrzymanie zmian klimatu się nie uda i których na tych zmianach najbardziej cierpi. To też część unijnej polityki gospodarczej, która społeczeństwa wielu państw, w tym Polski, mocno interesuje. Nic dziwnego, wspólna polityka rolna to prawie jedna trzecia unijnego budżetu. I właśnie została zreformowana.
-
Najszybciej ocieplające się miasto świata leży w Arktyce. I wciąż wydobywa węgiel
W Longyearbyen przez 112 dni w roku nie widać słońca (a nawet dłużej, jeśli weźmie się pod uwagę zasłaniające je okoliczne góry), a przez osiem miesięcy w roku średnia temperatura jest na minusie. Te minusy są jednak coraz mniejsze i częściej pojawiają się bardzo ciepłe jak na Arktykę dni. Administracyjna stolica Svalbardu jest najszybciej ocieplającym się miastem na świecie. Byliśmy tam w ramach współpracy Gazeta.pl z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.