Maria Mazurek

Wydawca i autorka serwisów ekonomicznych i informacyjnych, od sześciu lat związana z Gazeta.pl. Prowadząca programy Oko na Świat i Zielony Poranek. Swoją karierę dziennikarską zaczynała w TVN CNBC i TVN 24 BiS, gdzie była wydawcą programów o tematyce ekonomicznej i rynkowej m.in. Dzień na Rynkach, Bilans, Świat o Czwartej.

Maria Mazurek
 • Najszybciej ocieplające się miasto świata leży w Arktyce. I wciąż wydobywa węgiel

  Najszybciej ocieplające się miasto świata leży w Arktyce. I wciąż wydobywa węgiel

  W Longyearbyen przez 112 dni w roku nie widać słońca (a nawet dłużej, jeśli weźmie się pod uwagę zasłaniające je okoliczne góry), a przez osiem miesięcy w roku średnia temperatura jest na minusie. Te minusy są jednak coraz mniejsze i częściej pojawiają się bardzo ciepłe jak na Arktykę dni. Administracyjna stolica Svalbardu jest najszybciej ocieplającym się miastem na świecie. Byliśmy tam w ramach współpracy Gazeta.pl z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Na Grenlandii spadł deszcz, a Spitsbergen ociepla się pięć razy szybciej niż reszta świata. Dlaczego to ważne?

  Na Grenlandii spadł deszcz, a Spitsbergen ociepla się pięć razy szybciej niż reszta świata. Dlaczego to ważne?

  Co dzieje się w Arktyce, w Arktyce nie zostaje. To, że daleka północ się ociepla - znacznie szybciej niż niższe szerokości geograficzne - powinno obchodzić nas wszystkich. Nie tylko dlatego, że topniejący lód podniesie poziom mórz, które zaczną zalewać nasze przybrzeżne porty, fabryki i miasta. Pętle dodatniego sprzężenia zwrotnego mogą dostarczyć nam bardzo negatywnych scenariuszy.

 • Morze Łaptiewów pokazuje, jak krok po kroku zbliżamy się do nieuniknionego. "Lód atakowany z dwóch stron"

  Morze Łaptiewów pokazuje, jak krok po kroku zbliżamy się do nieuniknionego. "Lód atakowany z dwóch stron"

  Nazywane bywa "miejscem narodzin lodu", ale ostatnio zaczyna stanowić zły omen dla całej Arktyki. Morze Łaptiewów w coraz mniejszym zakresie pokryte jest w lecie lodem, który robi się coraz cieńszy i z roku na rok przybliża się scenariusz całkowitego roztopienia białej pokrywy, będącej jedną z tarcz zapobiegających nadmiernemu ociepleniu. Potwierdza to też nowy raport klimatyczny IPCC.

 • Gotowi na Fit for 55? KE planuje duże zmiany. Polski rząd nie wszystkimi jest zachwycony

  Gotowi na Fit for 55? KE planuje duże zmiany. Polski rząd nie wszystkimi jest zachwycony

  Tak wielkiej transformacji jeszcze nie było. Bruksela zaprezentowała plan konkretnych przepisów, które mają sprawić, że do 2030 roku UE zetnie emisje dwutlenku węgla o 55 proc. Zmian jest dużo, niektóre zaskakująco odważne. Pytanie, czy uda się je zatwierdzić, bo niektóre propozycje KE nie wszystkim się podobają. Zatrzeżenia sygnalizuje już Polska - choć jednocześnie może liczyć na największy zastrzyk finansowy z zupełnie nowego funduszu.

 • Płonie Rosja, płonie Kanada. Gorący sezon zaczął się wyjątkowo wcześnie. Są i "pożary zombie"
 • Pół miliona ton broni na dnie Bałtyku. "Mechanizmy, które mogą prowadzić do katastrofy, istnieją"
 • Prąd Zatokowy jest najsłabszy od ponad 1000 lat - wynika z nowych badań. "Silny sygnał ostrzegawczy"
 • Portugalia wybiera prezydenta. W czasie, gdy kraj jest światowym liderem koronawirusowych statystyk
 • Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Jednak to jeszcze wciąż za mało

  Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Jednak to jeszcze wciąż za mało

  Kryzys klimatyczny wiąże się zwykle z bardzo ponurymi informacjami, pojawiają się jednak czasem wiadomości, które mogą napawać optymizmem. Unia Europejska zmniejszyła swoje emisje gazów cieplarnianych w 2019 roku o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Nie oznacza to, że problem mamy już z głowy - by osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 roku, UE musi zintensyfikować działania, także poza przemysłem.

 • Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Takiego sezonu huraganów na Atlantyku jeszcze nie było. Rekord za rekordem, nawet pięć burz jednocześnie

  Huraganów na Atlantyku było w tym sezonie tak dużo, że meteorologom skończyła się lista imion nadawanych zgodnie z alfabetem łacińskim. Taka sytuacja wydarzyła się wcześniej tylko raz, a łączna liczba nazwanych cyklonów pobiła dotychczasowy rekord z 2005 r. Okres występowania huraganów w tym rejonie świata teoretycznie się kończy, choć 2020 rok mógł nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa.

 • Opłaty za śmieci drastycznie wzrosły. Na przyczyny nie zawsze mamy wpływ. Ale wciąż wiele można zrobić

  Opłaty za śmieci drastycznie wzrosły. Na przyczyny nie zawsze mamy wpływ. Ale wciąż wiele można zrobić

  Niedawna decyzja warszawskich radnych znów wciągnęła kwestię opłat za śmieci, nieco zapomnianą w czasie pandemii, na listę tematów emocjonujących Polaków. Trudno się dziwić, zgodnie z nową propozycją wielu mieszkańców miasta będzie musiało znacznie więcej zapłacić za odbiór odpadów. Ale nie tylko w Warszawie śmieci drożeją i nie tylko w ostatnim czasie - co dobrze widać w danych GUS. Jak do tego doszło i czy jest szansa, by ta pozycja nie stała się jedną z kluczowych w miesięcznym domowym budżecie?

 • Gaz rozweselający podgrzewa atmosferę. Polski naukowiec bada niezwykłą bakterię, która może go "zjadać"

  Gaz rozweselający podgrzewa atmosferę. Polski naukowiec bada niezwykłą bakterię, która może go "zjadać"

  O dwutlenku węgla chyba każdy już słyszał, o metanie większość pewnie też, ale to nie wszystkie gazy cieplarniane, których emisje związane z działalnością człowieka napędzają efekt cieplarniany. Podtlenek azotu - N2O - jest trzeci na tej liście, a jego emisje ciągle rosną. Walka z nimi może być bardzo trudna, bo powstają on w efekcie produkcji żywności. Polski naukowiec zatrudniony na norweskim uniwersytecie bada wyjątkowe właściwości pewnej bakterii, która może likwidować ten gaz.

 • Debata Trump - Biden. "Gorący bałagan, w płonącym śmietniku, we wraku pociągu". Czyli katastrofa
 • Wybory prezydenckie w USA. OBWE rusza z misją obserwacyjną, jej szefową po raz pierwszy Polka
 • Trump chce, by Biden przeszedł test narkotykowy. Rosną emocje przed pierwszą debatą wyborczą w USA

  Trump chce, by Biden przeszedł test narkotykowy. Rosną emocje przed pierwszą debatą wyborczą w USA

  Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych wchodzi właśnie w ostatnią fazę. W najbliższy wtorek dwaj kandydaci na prezydenta zmierzą się w pierwszej debacie telewizyjnej. Emocje rosną, a Donald Trump w swoim stylu uderza w rywala, sugerując konieczność... testu na obecność narkotyków i nie robi tego pierwszy raz. Wiele emocji budzi też nominacja dla nowej sędzi Sądu Najwyższego.

 • Decyzja sądu, jakiej jeszcze nie było i kryzys klimatyczny jako argument. PGE ma dogadać się z ekologami

  Decyzja sądu, jakiej jeszcze nie było i kryzys klimatyczny jako argument. PGE ma dogadać się z ekologami

  To pierwsza taka sprawa w Polsce i pierwsza taka decyzja sądu. Jeszcze nie wyrok - i być może dalsze procedowanie nie będzie konieczne. Sędzia uznała bowiem, że strony powinny dążyć do ugody. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie strony sporu - organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony środowiska oraz państwowy koncern energetyczny, właściciel Elektrowni Bełchatów - oraz uzasadnienie, w którym pojawiły się zmiany klimatu. Czy to się może udać?

 • Ścieki w Wiśle? To jeszcze nic. W ponad 90 proc. badanych polskich rzek stan wód jest zły

  Ścieki w Wiśle? To jeszcze nic. W ponad 90 proc. badanych polskich rzek stan wód jest zły

  Mapa oceniająca jakość wód w polskich rzekach wygląda zatrważająco. Niewielki odsetek z nich kwalifikuje się do stanu dobrego. Przytłaczająca większość dostaje od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ocenę złą. To nie znaczy, że każdą rzeką płyną bardzo niebezpieczne zanieczyszczenia, ale to już wystarczająco dużo, by zaburzyć ekosystemy. Traci przyroda i tracą ludzie, bo koszty usuwania awarii są ogromne. O ile ich skutki w ogóle uda się usunąć.