Silne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Są setki ofiar śmiertelnych

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południowo-wschodnią Turcję. Według ostatnich informacji podawanych przez władze zginęło 912 osób. Według doniesień, ponad 350 ofiar śmiertelnych jest w sąsiedniej Syrii. Jest też wielu rannych. Trwa akcja ratunkowa.

[TEKST AKTUALIZOWANY - STAN NA 11:20]

Do trzęsienia doszło o godzinie 4:17 czasu lokalnego w poniedziałek (2:17 w Warszawie) na głębokości prawie 18 kilometrów. Epicentrum znajdowało w pobliżu miasta Gaziantep, zamieszkanego przez dwa miliony osób. 15 minut po pierwszym wstrząsie nastąpił kolejny - o mniejszej magnitudzie - 6,8. Runęło kilkadziesiąt budynków, wiele ofiar znajduje się pod gruzami.

Turcja. Silne trzęsienie ziemi.Turcja. Silne trzęsienie ziemi. Associated Press staff / AP / AP

Turcja. Silne trzęsienie ziemi. Wiele ofiar śmiertelnych

Pierwsze oficjalne przekazy mówiły o kilkunastu zmarłych, z późniejszych informacji władz wynikało, że zginęło ponad 50 osób. Agencja Reutera podawała, że w prowincji Malatya stwierdzono przynajmniej 23 ofiar śmiertelnych, 17 w Sanliurfa, sześć w Diyarbakir i pięć w Osmaniye.

Rosyjski propagandysta straszy Polskę"Kukiełka Putina" grzmi o broni jądrowej. "Użyć na wjeździe do Polski"

Były obawy, że liczba ofiar będzie jeszcze rosnąć i tak się niestety stało. Tuż przed 6:00 polskiego czasu władze podawały nowy tragiczny bilans: 76 ofiar śmiertelnych i 400 rannych. Kataklizmem dotkniętych zostało 10 dużych miast: Gaziantep, Kahramanmaras, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Sanliurfa, Adana, Diyarbakir i Kilis. Później donoszono o 284 zmarłych i ponad 2000 rannych.

Przed południem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podał, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w jego kraju wzrosła do 912, a rannych do 5400. 

Syria też dotknięta trzęsieniem, setki osób nie żyją

Wstrząsy były odczuwalne także w Libanie, Syrii i Cyprze, a nawet Strefie Gazy. Są również doniesienia o uszkodzonych budynkach w Syrii, gdzie według rządu zginąć miało już 320 osób. Organizacja Białe Hełmy podaje, że na terenach, na których działa, zmarło 147 osób. W przypadku Syrii trudno podawać szacunki ofiar, bo nie wiadomo, czy dane rządowe zawierają także te, o których piszą Białe Hełmy - jednak, jak podaje "The Guardian" najpewniej tak nie jest. Rannych w Syrii jest ponad 1000 osób.

Turcja leży na terenie aktywnym sejsmicznie. Dzisiejsze trzęsienie było jednym z najsilniejszych w tym regionie od co najmniej stu lat. W trzęsieniu z 1999 roku, które uderzyło na północnym zachodzie kraju, zmarło ponad 17 tysięcy osób. 

Trzęsienie ziemi w TurcjiTrzęsienie ziemi w Turcji. Fale sejsmiczne przeszły przez Europę [MAPA]

USA zapowiadają pomoc

Tureckie władze ogłosiły "alarm poziomu 4", co oznacza, że potrzebna będzie pomoc międzynarodowa - podał Reuters. Turecka agencja ds. zarządzania katastrofami wezwała już do takiego wsparcia. Tureckie wojsko utworzyło korytarze powietrzne, które pozwolą ekipom poszukiwawczo - ratunkowym dotarcie na obszary dotknięte przez trzęsienie ziemi. Na lotnisku Gaziantep, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum wstrząsów, wstrzymano loty cywilne, by nie blokować drogi ekipom ratowniczym.

Gotowość do pomocy zadeklarowali Amerykanie. Przekazał to doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone dzisiejszym niszczycielskim trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii. Jestem w kontakcie z tureckimi władzami, aby przekazać, że jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy. Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację we współpracy z Turcją" - napisał w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. 

Sytuacja w Syrii, gdzie trwa wojna domowa, może być jeszcze trudniejsza niż w Turcji. Tam trzęsienie dotknęło przede wszystkim region kontrolowany przez siły opozycyjne, gdzie, jak podkreśla Associated Press, przebywają 4 miliony wewnętrznych syryjskich uchodźców, żyjących często w i tak trudnych warunkach.

Warto pamiętać, że na całym dotkniętym trzęsieniem obszarze Turcji i Syrii jest zimno, w wielu miejscach leży śnieg, co także pogarsza sytuację poszkodowanych. 

Polska gotowa wysłać ratowników

Także Polska jest gotowa pomóc Turkom w ratowaniu ofiar kataklizmu. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i apelem tureckich władz o pomoc zaproponowałem wysłanie na miejsce ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR złożonej z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych" - napisał. 

Komendant Główny Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak przekazał, że polscy strażacy z grupy HUSAR już są gotowi wyruszyć z pomocą ratowniczą. "Strona turecka poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą a Polska wyraziła akces". 

Tuż po 8:30 Andrzej Bartkowiak przekazał, że oferta wsparcia została zaakceptowana i ratownicy jeszcze dziś ruszą na miejsce. 

Pomoc wysyłają także Stany Zjednoczone, Holandia, Grecja, Szwecja, Serbia i Izrael. Prezydent Recep Tayyip Erdogan podał, że wsparcie zaoferowało łącznie 45 krajów. Powiedział, że jest to największy kataklizm w tym kraju od 1939 roku.

Więcej o: