Pussy Riot

Pussy Riot to rosyjska grupa punkowa znana z radykalnie feministycznych poglądów. Jej członkinie nawiązują do amerykańskiego ruchu Riot Grrrl z lat 90. dwudziestego wieku. Ruch był silnie związany ze sceną grunge’ową i punkową. Początkowo walczył przede wszystkim o prawo do wolności kobiet w muzyce, z czasem zaczął poruszać zagadnienia takie, jak przemoc wobec kobiet. Rosyjska nazwa Pussy Riot może być tłumaczona jako Bunt Kotków albo – znacznie mniej eufemistycznie – jako Bunt Cipek.

Zespół został założony w październiku 2011 roku. Nie ma stałego składu, a członkinie występują pod pseudonimami. Pussy Riot to również grupa, w której nie można wskazać formalnej liderki. Do opinii publicznej przedostały się nazwiska jedynie trzech kobiet. Nadieżda Tołokonnikowa, Marija Alochina oraz Jekatierina Samucewicz stały się znane po procesie sądowym po wydarzeniach z lutego 2012 roku. Podczas występów członkinie zespołu mają zawsze kolorowe kominiarki zasłaniające twarze oraz krótkie sukienki i kolorowe rajstopy zakładane niezależnie od warunków atmosferycznych. Twórczość zespołu nawiązuje do problemów takich, jak brak równych praw płci, obłuda i zakłamanie rządzących, dyskryminacja oraz seksizm, z którym zespół walczy ze szczególnym zaangażowaniem. W wywiadach kobiety tworzące Pussy Riot często nawiązują do socjalizmu w stylu skandynawskim jako rozwiązania najlepszego dla Rosji.

Światowa opinia publiczna poznała Pussy Riot 21 lutego 2012 roku, gdy pięć członkiń zespołu pojawiło się w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Przed ikonostasem zespół wykonał piosenkę o Putinie (Tytuł oryginalny ??????????, ?????? ???????!), co skończyło się aresztowaniem trzech członkiń grupy. 17 sierpnia 2012 roku zostały one skazane na dwa lata pozbawienia wolności za chuligaństwo podyktowane nienawiścią religijną. Proces wywołał falę oburzenia wśród obrońców praw człowieka i artystów na całym świecie, a organizacja Amnesty International uznała kobiety za więźniów sumienia.

pussy riot

Więcej o:

pussy riot