Szybka akcja Pussy Riot na Syberii. Natychmiast zostały zatrzymane

Most w Jakucku na Syberii. Niedaleko stąd jest kolonia karna, w której wieloletnią karę odbywa ukraiński reżyser Ołeh Sencow. Nagle na moście pojawiają się dwie osoby w kominiarkach.

To członkinie feministyczno-punkowej grupy Pussy Riot. Na białym bannerze miały hasło: "Uwolnić Sencowa". Do tego odpaliły race: niebieską i czerwoną. Akcję widać na umieszczonym poniżej krótkim nagraniu.

O tym malutkim proteście szybko usłyszał świat. Maria Alochina i Olga Borysowa zostały zatrzymane i stanęły przed sądem za nielegalny protest. Sędzia wypuścił je na wolność, bo - jak pisze "The Guardian" - dopatrzył się błędów w aktach sprawy.

Udało się im jednak przypomnieć o tragicznym losie reżysera. Informację podały agencje informacyjne i zagraniczne media.

Kim jest Ołeh Sencow?

Ołeh Sencow - ukraiński reżyser, scenarzysta i producent - został aresztowany przez agentów FSB w maju 2014 roku, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej okupacji Krymu. Następnie przewieziono go do Moskwy, gdzie zarzucono mu planowanie działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat łagru.

Maria Alochina z Pussy Riot była skazana na 2 lata więzienia za odśpiewanie w moskiewskim soborze piosenki przeciwko Putinowi. O Sencowie przypominała też na gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu. 

- Jest teraz na Syberii, w Jakucku, 10 tys. km stąd. Jest tam - 42 st. C. Jest naprawdę zimno. Oleg ma dwójkę dzieci, ma 40 lat... 20 lat w rosyjskim więzieniu w praktyce oznacza śmierć - opisywała łamiącym się głosem Alochina. - Wierzę, że wspólnota jest silniejsza niż każdy rząd, ponieważ nie ma granic. Jako wspólnota możemy zmieniać świat - powiedziała. Poprosiła wszystkich o wstawiennictwo za Olegiem.

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Więcej o: