Polsat

Polsat

Polsat jest popularnym, polskim kanałem telewizyjnym, działającym od 5 grudnia 1992 roku, od godziny 16:30. Polsat jako pierwszy kanał komercyjny otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Według statystyk (na dzień 2 czerwca 2017 roku), jest to najczęściej wybierany kanał w Polsce, z udziałami na rynku w wysokości 11.43 %. Właścicielem i głównym założycielem stacji jest Zygmunt Solorz - Żak.

Historia kanału Polsat

Telewizja Polsat swoją testową emisję rozpoczęła 1.12.1992 roku. Zaledwie 4 dni później, rozpoczęto oficjalne nadawanie sygnału - z Holandii, a konkretnie ze studia znajdującego się w Hilversum, za pomocą analogowego satelity Eutelsat II F 3. Nadawanie z Holandii było jedyną możliwością dotarcia do polskich widzów bez naruszania ówcześnie obowiązującego w Polsce prawa. Początkowo nazwę stacji zapisywano inaczej niż dziś - był to PolSat. Obecne, charakterystyczne logo - słoneczko, a także zapis nazwy przyjęto 1 października 1994 roku. W 2005 roku logo stacji przeniesiono w prawy, górny róg ekranu. Pomysłodawcą nazwy kanału był satyryk Tadeusz Drozda, autorem pierwszego logo był Jacek Błach, a autorem muzyki - Grzegorz Ciechowski.

W początkowej fazie działalności, Polsat swoim zasięgiem obejmował około 20 % ludności. Pierwotne plany przewidywały przeniesienie siedziby Polsatu do Wrocławia (po uregulowaniu przepisów radiowo - telewizyjnych), ostatecznie jednak siedzibę usytuowano w Warszawie).

Już w październiku 1993 roku Polsat otrzymał koncesję na emisję naziemną w Polsce, a w styczniu 1994 roku - na ogólnopolską telewizję komercyjną, przełamując w ten sposób monopol telewizji publicznej na nadawanie naziemne ogólnopolskie.

Polsat

Więcej o:

Polsat