Dziennikarka Polsatu celem ataków ze strony TVP. "Kampania nienawiści musi się skończyć"

TVP oskarżyła brukselską korespondentkę Polsatu Dorota Bawołek, o to że ta przeszkodziła ekipie stacji w uzyskaniu komentarza Donalda Tuska ws zeznań współpracownika Marka Falenty. Po stronie reporterki tanęła m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Dziennikarka Polsatu celem ataków ze strony TVP. "Kampania nienawiści musi się skończyć"

Przypomnijmy, w ub. czwartek w "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał poświęcony upublicznionym zeznaniom współpracownika Marka Falenty, Marcina W., z których ma wynikać, że przekazał on synowi Donalda Tuska, Michałowi torbę z 600 tys. euro łapówki dla jego ojca. 

- Chcieliśmy zapytać szefa Platformy Obywatelskiej, jak komentuje zarzuty Marcina W. Ale w nagraniu przeszkodziła reporterka telewizji Polsat - powiedział autor materiału Marcin Sawicki.

Następnie pokazano nagranie, na którym brukselska korespondentka Polsatu Dorota Bawołek stoi obok Tuska i mówi w kierunku kamery "Proszę odejść, nie nagrywać".

Dziennikarka zarzuciła TVP, że wykorzystano jej wizerunek, na co nie wyraziła zgody. Korespondentka Polsatu zagroziła, że skieruje sprawę do sądu w belgijskiej stolicy. "To złamanie obowiązującego w Królestwie Belgii prawa. Jeśli zdecyduję się na proces, to odbędzie się przed sądem w Brukseli" - podkreśliła.

Międzynarodowa agencja prasowa wspiera dziennikarkę Polsatu

Wyrazy wsparcia Dorocie Bawołek przekazała międzynarodowa agencja prasowa API-IPA.

Pracownik telewizji państwowej nagrał wywiad wbrew prośbie, a następnie telewizja zmanipulowała historię. Później Dorota stała się celem kampanii oszczerstw. Zdecydowanie potępiamy nękanie naszej koleżanki"

- napisała agencja.

Zobacz wideo "Dzięki TVPiS jestem bardzo popularna w różnych dziurach i ciemnogrodach"
Jak określono w zaleceniu dotyczącym bezpieczeństwa dziennikarzy, wszelkie groźby pod adresem dziennikarzy muszą być badane i stanowczo potępiane

- napisał z kolei w poniedziałek unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

"Wysyłam moje pełne wsparcie dla Doroty Bawołe, za jej pracę dziennikarską" - dodał

Jourova broni dziennikarki Polsatu: Kampania nienawiści musi się skończyć

Wsparcia dziennikarce udzieliła w mediach społecznościowych wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Nic nie usprawiedliwia znieważania i nękania dziennikarzy. Kampania nienawiści przeciw Dorocie Bawołek jest niedopuszczalne i musi się skończyć" - stwierdziła unijna polityczka. "Ma Pani moje wsparcie" - napisała Vera Jourova.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jourova zapowiedziała, że Komisja Europejska "wydała zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dziennikarzy, koncentrując się na dziennikarkach".

Więcej o: