Bogdan Klich

Bogdan Klich

Lekarz z wykształcenia, syn polskiego naukowca, profesora nauk technicznych i wykładowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Adama Klicha, od wielu lat aktywny polityk i politolog.

Bogdan Klich urodził się w 1960 roku w Krakowie, tam ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie Wydział Lekarski Akademii Medycznej i Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako lekarz w krakowskich szpitalach. Wykładał w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też autorem około dwudziestu publikacji z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Czynną polityką zainteresował się wcześnie, już bowiem w latach 70-tych współpracował z opozycją demokratyczną, był działaczem młodzieżówki Solidarności, a w latach 80-tych jednym z założycieli oraz aktywistą Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. W stanie wojennym internowany.

Po przełomie roku 1989 zaangażował się w działalność Unii Demokratycznej i Unii Wolności, zasiadał też we władzach krajowych partii. W latach 1998–1999 był doradcą pełnomocnika rządu ds. negocjacji z Unią Europejską, a od 1999 do 2000 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Od 2001 roku członek Platformy Obywatelskiej, z ramienia której był kolejno: posłem na Sejm IV Kadencji, europosłem, a od roku 2007 ministrem obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, gdzie rozpoczął proces profesjonalizacji polskiego wojska. Zdymisjonowany z tej funkcji po katastrofie smoleńskiej, w 2011 roku. Od tego czasu dwukrotnie wybrany do Senatu, pracuje w komisjach spraw zagranicznych i obrony narodowej.

Pozostali:

Bogusław Sonik - Borys Budka - Cezary Grabarczyk - Cezary Tomczyk - Dominik Tarczyński

Bogdan Klich

Więcej o:

Bogdan Klich