PiS stracił większość w Senacie. Klich: Marszałkiem powinien być przedstawiciel opozycji

To pewne - Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Senatu 48 przedstawicieli, co oznacza, że nie ma już większości. Według senatora Koalicji Obywatelskiej Bogdana Klicha w tej sytuacji oczywistym jest, że marszałkiem Senatu powinna zostać osoba z opozycji.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Senatu, ale nie zdołało uzyskać samodzielnej większości w izbie wyższej parlamentu. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w niedzielnych wyborach kandydaci PiS wywalczyli 48 mandatów do Senatu. Koalicja Obywatelska będzie mieć 43 senatorów. Trzy mandaty zdobyli kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, a dwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do Senatu wybranych zostało również czworo kandydatów niezrzeszonych.

embed
To jest naturalne i oczywiste, że w tej sytuacji marszałkiem powinien być przedstawiciel tej części Senatu, która ma większość. Akurat tak się składa, że dzięki woli wyborców tym razem demokratyczna opozycja ma większość

- skomentował cytowany przez portal Wnp.pl na podstawie informacji PAP Bogdan Klich, który w niedzielnych wyborach parlamentarnych odnowił swój senacki mandat z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Według nieoficjalnych informacji kandydatem na marszałka Senatu ze strony opozycji miałby być Bogdan Borusewicz.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019

PiS utrzymał większość w Sejmie. Na Prawo i Sprawiedliwość oddano w skali kraju 43,59 proc. głosów, co przełożyło się na 235 mandatów poselskich. Koalicja Obywatelska zdobyła 27,40 proc. głosów i 134 mandaty poselskie.

49 mandatów wywalczył komitet wyborczy SLD, który otrzymał 12,56 proc. głosów. PSL z wynikiem 8,55 proc. zdobył 30 mandatów, komitet Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymał 6,81 proc. głosów i zdobył 11 mandatów poselskich. Jednego posła mieć będzie Mniejszość Niemiecka. Frekwencja w wyborach wyniosła 61,74 proc.

Więcej o:
Komentarze (104)
Oficjalne wyniki wyborów. PiS stracił większość w Senacie. Klich: Marszałkiem powinien być ktoś z opozycji
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 40 razy 28

  Żaden Borusewicz, jedynie Brejza albo Tyszkiewicz. W tej kadencji Senat nie będzie izbą zadumy tylko polem politycznej walki, więc potrzeba wojownika a nie myśliciela!

 • 88rosomak

  Oceniono 30 razy 26

  Dodatkowo opozycja powinna dać PiS tylko tyłu przewodniczących senackich komisji ilu PiS da opozycji w Sejmie.

 • owca888

  Oceniono 23 razy 21

  Z całym, ogromnym szacunkiem dla pana Borusewicza - nie. Niech czuwa nad wszystkim z fotela wice. Kochamy go, ale jest już sędziwy. Teraz potrzeba NOWEJ energii. ENERGII!!!!!
  Chcemy Brejzy.

 • robson15

  Oceniono 15 razy 11

  Wczoraj Dworczyk z PIS-u pluł się w telewizji ze marszałkiem Senatu powinien być ktoś z PIS-u.
  Ciekawe dlaczego? Pisiory póki nie podkupią jakiegoś senatora z mentalnością Gryglasa czy radnego Kałuży nie mają większości w Senacie i należy im się tylko wicemarszałek i koniec.

 • heureuse_beauty

  Oceniono 11 razy 9

  Tylko Brejza. Borusewicz może mu służyć doświadczeniem.

 • selena-0

  Oceniono 7 razy 7

  ezcenne jak król Karczewski opuszcza gabinet i willę, nie ma limuzyny....tak jak Kuchcinski, ale jak znam bizancjum pisu dalej ędą sie wozić limuzyną z szoferem, bo to pis ! jak maciarewicz @

 • robertqq

  Oceniono 7 razy 5

  też nie mam watpliwosci, przynajmniej zmiany ustaw nbie beda nocne, jak sie kotu pana na K. przyśni

 • threemen

  Oceniono 5 razy 5

  Znając opozycję to i to może przegrać. A gdyby do Senatu kandydował Piotrowicz, toby zarządził reasumpcję wyborów do tej izby i byłoby po sprawie.

 • proz

  Oceniono 9 razy 5

  Borusewicz nie z tego świata, jeszcze przyśnie w trakcie obrad. Co on wie o wyzwaniach, jakie przed nami.
  Brejza na marszałka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX