George W. Bush

George W. Bush został zaprzysiężony w styczniu 2001 roku jako 43. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest pierworodnym synem George’a Herberta Walkera Busha, który był 41. prezydentem USA. Po zamachu na World Trade Centre Bush jr. wypowiedział wojnę arabskim terrorystom.

Bush jr. schowany pod skrzydłami ojca
George W. Bush musiał się mierzyć z opiniami ludzi, którzy ciągle zarzucali mu, że pozostaje pod skrzydłami wpływowego ojca, który miał mu ułatwiać edukację w Phillips Academy, a później na uniwersytecie w Yale. Podobne opinie towarzyszyły mu, kiedy został przyjęty do lotnictwa w Gwardii Narodowej, a później kontynuował edukację na prestiżowym uniwersytecie Harvard. W 1978 roku debiutujący w wielkiej polityce George wystartował w wyborach do Izby Reprezentantów, w których musiał uznać wyższość cztery lata starszego Kenta Hance’a. Pod koniec lat 80. Bush pomagał przy kampanii prezydenckiej ojca, po której wrócił do Teksasu.

43. prezydent w historii Stanów Zjednoczonych
W połowie lat 90. Bush został gubernatorem Teksasu, a po upływie kolejnych pięciu lat mógł się cieszyć z przeprowadzki do Waszyngtonu, aby piastować urząd 43. prezydenta USA. Bush zastąpił na tym stanowisku ustępującego Billa Clintona. Prezydent Bush od początku musiał się mierzyć ze sporymi wyzwaniami. Już po niespełna ośmiu miesiącach swojej kadencji wypowiedział wojnę arabskim terrorystom, którzy w atakach z 11 września 2001 roku zabili blisko 3000 ludzi. Po pierwszych sukcesach, na fali entuzjazmu, Bush przy wsparciu sojuszników - w tym Polski - zaatakował Irak. Druga wojna w Zatoce Perskiej sprawiła, że Bush zyskał wrogów w Unii Europejskiej, a po rozpoczęciu negocjacji na temat rozmieszczenia systemu antyrakietowego na terenie Polski i Czech, prezydent USA zraził do siebie również Rosjan. George W. Bush pełnił swoją funkcję przez dwie kadencje, opuścił Biały Dom w styczniu 2009 roku."

George W. Bush

Więcej o:

George W. Bush