Wojna w Ukrainie. George W. Bush o Wołodymyrze Zełenskim: Winston Churchill naszych czasów

George W. Bush, po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim, porównał prezydenta Ukrainy do Winstona Churchilla i złożył hołd dzielnemu narodowi ukraińskiemu. "Będziemy nadal opowiadać się za Ukraińcami, którzy walczą o swoją wolność" - zapewnił były amerykański prezydent.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush odbył w czwartek rozmowę online z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 43. prezydent USA poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

George W. Bush porównał Wołodymyra Zełenskiego do Winstona Churchilla

"Miałem zaszczyt spędzić dziś rano kilka minut na rozmowie z prezydentem Zełenskim - Winstonem Churchillem naszych czasów" - napisał. Bush podziękował Zełenskiemu za jego"przywództwo, przykład i zaangażowanie na rzecz wolności". Oddał również hołd narodowi Ukraińskie za jego odwagę. 

 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

"Prezydent Zełenski zapewnił mnie, że nie zachwieją się w walce z barbarzyństwem i bandytyzmem Putina" - przekazał były prezydent USA. Podkreślił, że Amerykanie czerpią inspirację z ukraińskiego hartu ducha i wytrwałości.

Będziemy nadal stać po stronie Ukraińców, którzy walczą o swoją wolność

- podkreślił.

Spotkanie z byłym prezydentem USA skomentował także Zełenski. "Bardzo miło było spotkać się i usłyszeć słowa poparcia dla Ukraińców. Jesteśmy wdzięczni Stanom Zjednoczonym i Amerykanom za ich szczerą pomoc" - napisał na Instagramie prezydent Ukrainy. 

Auto z Bełchatowa trafiło na UkrainęPan Grzegorz sprzedał auto Ukraińcom. "Samochód uratował już wiele istnień"

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Trwa 72 doba wojny w Ukrainie. Jak czytamy w porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie prowadzą działania zbrojne, by zająć całość obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymać korytarz lądowy między Donbasem a okupowanym Krymem. Dokonują ataków i ostrzałów w kierunku pozycji ukraińskiej armii.

Ukraiński sztab potwierdził informację o szturmach i intensywnych bombardowaniach dokonywanych przez Rosjan w zakładach Azowstal. Tam żołnierze z pułku Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej walczą z przeważającymi siłami wroga. W obwodach donieckim i ługańskim ostatniej doby ukraińska armia odparła 11 szturmów Rosjan. Zniszczyła osiem czołgów i 11 transporterów opancerzonych oraz zestrzeliła rosyjski samolot- Su 30.

Atak na Azowstal w Mariupolu. Nagranie opublikowane przez Gwardię Narodową UkrainyZ Azowstalu i okolic ewakuowano niemal 500 osób. Ukraina pokazuje nagrania

Rosjanie, jak informuje ukraińska armia, prowadzą aktywne bojowe działania w kierunku miejscowości Popasna, dokonywali też szturmów w kierunku Łymanu i Siwierska. Ostrzelali również Charków, ale w samym obwodzie charkowskim nie prowadzono aktywnych działań bojowych. Do działań zbrojnych dochodzi też wzdłuż północnych granic zajętego przez Rosjan obwodu chersońskiego na południu kraju.

Ukraińskie władze zapowiedziały możliwość utworzenia korytarza humanitarnego z Mariupola. Wczoraj sekretarz generalny ONZ zapowiedział, że prowadzone są przygotowania do kolejnej ewakuacji cywilów z fabryki Azowstal. Kilka dni temu, z udziałem ONZ i Czerwonego Krzyża, udało się wywieźć z Azowstalu ponad 100 osób - głównie kobiet, dzieci i seniorów. Wciąż przebywa tam około 200 cywilów.

 

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

 

Więcej o: