Pogrzeb Johna McCaina w najbliższą niedzielę. Na uroczystości będzie jego 106-letnia matka

Byli prezydenci i czołowi politycy, a także 106 letnia Roberta McCain - matka zmarłego senatora USA - pojawią się w niedzielę na pogrzebie Johna McCaina.

Po pięciodniowych uroczystościach pożegnalnych, zmarły senator John McCain w niedzielę spocznie na cmentarzu wojskowym w Annapolis w stanie Maryland. McCain to jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich polityków. Przez 35 lat zasiadał w Kongresie. Zanim zaangażował się w politykę, służył w wojsku. Wsławił się między innymi bohaterstwem podczas wojny w Wietnamie. Zmarł 25 sierpnia w wieku 81 lat.

Na pogrzebie będą niektóre z najważniejszych postaci amerykańskiej polityki, a mowy pogrzebowe mają wygłosić byli prezydenci Barack Obama i George W. Bush.

Na pogrzebie 81-letniego senatora będzie też jego matka, mająca 106 lat Roberta McCain - podaje usatoday.com. Serwis podaje, że kobieta mieszka w Waszyngtonie i pomimo zaawansowanego wieku pojawi się na uroczystości.

W roku 2008, gdy McCain kandydował na prezydenta, jego ponad 90-letnia wtedy matka podróżowała wraz z nim w ramach kampanii i pojawiała się na wiecach. "Została wychowana na silną, zdecydowaną kobietę, która bardzo lubiła życie i zawsze starała się jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości" - pisał o matce senator.

"USA Today" przypomina, że gdy samolot Johna McCaina został zestrzelony w Wietnamie, jego matkę poinformowano, że syn prawdopodobnie nie żyje. Gdy okazało się, że przetrwał i jest jeńcem w Hanoi, Roberta McCain zareagowała mówiąc, że to "dobra wiadomość" - biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia o jego śmierci. W innej przypominanej przez media historii mowa jest o wycieczce kobiety do Paryża w 2006 roku. Wypożyczalnia samochodów miała odmówić jej wtedy możliwości zabrania jednego z aut ze względu na zbyt zaawansowany wiek. Dlatego zamiast pożyczać samochód, 90-latka kupiła nowy. 

"Dzielimy wartości, o które walczył John McCain"

W środę trwał drugi dzień uroczystości pożegnalnych senatora Johna McCaina. Tysiące mieszkańców Arizony oddało hołd zmarłemu politykowi Partii Republikańskiej i weteranowi wojny w Wietnamie. Podczas wystawienia trumny z ciałem zmarłego senatora Arizony na widok publiczny, hołd oddały mu tysiące mieszkańców stanu.

Przed pożegnaniem w rotundzie Kapitolu w Phoenix, ulicami miasta przejechał konwój żałobny. Karawan był pilotowany przez policjantów na motocyklach. Na Kapitolu został powitany przez kordon przedstawicieli służb, wojska i weteranów. Gubernator Arizony Doug Ducey podkreślił, że John McCain wierzył w Amerykę. - Możemy czerpać pociechę ze świadomości, że dzielimy wartości, o które walczył John McCain - powiedział gubernator.

W Phoenix odbyło się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego senatora. Brali w nim udział między innymi bliscy zmarłego, lokalni politycy oraz osoby, którym udało się zdobyć bilety wstępu. Wstęp ograniczono do 3 tysięcy osób, kościół nie pomieściłby bowiem wszystkich chętnych.

W piątek w Waszyngtonie rozpocznie się część centralna uroczystości pożegnalnych. Trumna z ciałem Johna McCaina zostanie wystawiona w rotundzie Kapitolu Stanów Zjednoczonych. W sobotę odbędzie się nabożeństwo w udziałem przedstawicieli administracji państwowej, a w piątek pogrzeb. 

Dwaj giganci bawią się w kotka i myszkę. Wojna handlowa Chin i USA

Więcej o: