Doniecka Republika Ludowa

Państwo de facto niepodległe, położone na części terytorium obwodu donieckiego Ukrainy nad Morzem Azowskim. Od Zachodu graniczy z Ukrainą, od wschodu z Rosją, a od strony północno wschodniej z Ługańską Republiką Ludową.

Powstanie Republiki

Powstanie Donieckiej Republiki Ludowej bardzo silnie związane jest z separatystycznym ruchem ludności rosyjskiej zamieszkującej tereny okręgu donieckiego. Punktem zwrotnym tych działań było zajęcie przez donieckich aktywistów budynku administracji obwodu i rady miasta w Doniecku, co miało miejsce 7 kwietnia 2014. 12 maja republika ogłosiła swoją niepodległość, a 16 maja powołała na swojego premiera Aleksandra Borodaja, który podjął decyzję o podpisaniu 24 maja 2016 porozumienia z Ługańską Republiką Ludową. Na jego mocy obie republiki utworzyły Federacyjną Republikę Noworosji.

Uznanie Republiki

Doniecka Republika Ludowa to państwo o statusie nieuznawanego, zwanego również de facto niepodległym. Po ogłoszeniu nieodległości, jego suwerenność uznały jedynie Abchazja, Osetia Południowa oraz Ługańska Republika Narodowa.

Konflikt na linii Rosja -Ukraina

Od momentu ogłoszenia przez Doniecką Republikę Ludową niepodległości, pomiędzy Rosją a Ukrainą narasta konflikt. Ukraina oskarża Federację Rosyjską o bezprawne okupowanie części jej terytorium, podczas gdy Rosja uznała deklarację niepodległości za legalną i swój udział w działaniach zbrojnych tłumaczy ochroną mniejszości rosyjskiej na terenie Donbasu.

Na terenie Donieckiej Republiki Ludowej wciąż trwają działania zbrojne, które w rezultacie prowadzą do wielu zniszczeń i powiększają liczbę śmiertelnych ofiar konfliktu.

Doniecka Republika Ludowa

Więcej o:

Doniecka Republika Ludowa