Rosja kpi po ataku na Kramatorsk. Ambasada obwinia ukraińską pisarkę za obrażenia Kolumbijczyków

łoByły doradca prezydenta Kolumbii Sergio Jaramillo, pisarz Hector Abad, dziennikarka Catalina Gomez oraz ukraińska pisarka Wiktoria Amelina zostali ranni podczas zbombardowania przez Rosjan pizzerii w Kramatorsku. "Cieszymy się, że dla Kolumbijczyków ta brawurowa wycieczka nie przerodziła się w nieodwracalną tragedię" - skomentowała rosyjska ambasada. W bombardowaniu zginęło 12 osób.

27 czerwca Rosjanie zbombardowali Kramatorsk w tzw. Donieckiej Republice Ludowej. Zginęło 12 osób, a 60 zostało rannych. Wśród nich byli obywatele Kolumbii, którzy cudem uszli z życiem.

Zobacz wideo Andrzej Duda w Kijowie. Powodem m.in. sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Bombardowanie w Kramatorsku. Wśród rannych obywatele Kolumbii

28 czerwca rosyjska ambasada skomentowała wizytę obywateli Kolumbii w DRL oraz odniosła się do przeprowadzonego przez Rosję ataku rakietowego. "Cieszymy się, że dla Kolumbijczyków ta brawurowa wycieczka nie przerodziła się w nieodwracalną tragedię. Nalegamy, aby przedstawiciele przyjaznego narodu kolumbijskiego powstrzymali się od odwiedzania terytoriów i miejsc działań wojennych" - przekazano na Twitterze.

Dodano również, że "miasto położone blisko frontu, przekształcone w centrum operacyjne i logistyczno-wojskowe, nie jest odpowiednim miejscem do skosztowania ukraińskiej kuchni". Rosjanie zastanawiają się również, dlaczego obywatele Kolumbii znaleźli się właśnie w Kramatorsku i obwiniają o to ukraińską pisarkę.

"Trzeba zrobić rozeznanie, spróbować zrozumieć, dlaczego przyjechali do tej restauracji w Kramatorsku, nigdy nie słyszeliśmy, że Kramatorsk jest centrum gastronomii w regionie. To musi być ślad po kijowskich dywersantach" - przekazali Rosjanie.

Były doradca prezydenta Kolumbii Sergio Jaramillo, kolumbijski pisarz Hector Abad, dziennikarka Catalina Gomez oraz ukraińska pisarka Wiktoria Amelina podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk znajdowali się w lokalu gastronomicznym. Kolumbijczycy wybrali się do Kramatorska po zakończonych targach książki w Kijowie. Wszyscy zostali poważnie ranni.

Rośnie liczba zabitych po ataku na Kramatorsk

Podczas ataku rakietowego w zbombardowanym lokalu było pełno dziennikarzy, wolontariuszy oraz żołnierzy - przekazała telewizja Sky News. Na Kramatorsk wystrzelono wówczas z wyrzutni Iskander dwa pociski S-300.

Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy przekazała 29 czerwca na Telegramie, że w wyniku rosyjskiego ataku w Kramatorsku "zginęło 12 osób (w tym troje dzieci), 60 osób zostało rannych (w tym dziecko), a 11 osób zostało uratowanych, w tym siedem przez pogotowie ratunkowe".

Więcej o: