Olimpiada

Olimpiada to mniej formalna nazwa rozgrywanych na przemian letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich. Swoją nazwę zawdzięcza greckiej miejscowości Olimpia, w której starożytni Grecy zapoczątkowali zmagania olimpijskie w 776 roku p.n.e.

Igrzyska były rozgrywane co 4 lata, w zawodach mogli brać udział jedynie mężczyźni. Organizatorzy pierwszych zmagań wprowadzili dobrze nam znane zwyczaje związane z igrzyskami, jak zapalanie znicza ku czci boga Zeusa. Na czas rozgrywania zawodów przerywano wszelkie działania wojenne i wszyscy udawali się na zmagania sportowe do Olimpii. Igrzyska Olimpijskie w greckiej formule przetrwały do 393 roku n.e. Właśnie wtedy niezadowolony z charakteru odbywających się zmagań cesarz rzymski Teodozjusz I Wielki nakazał zaprzestanie rozgrywania zawodów.

W XIX wieku, blisko 1500 lat po rozegraniu ostatnich zawodów w Olimpii, francuski baron Pierre de Coubertin zainteresowany odżywającą ideą rozgrywania zawodów, stanął na czele Międzynarodowego Kongresu dla Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich. 23 czerwca 1894 roku w Paryżu Kongres powołał do życia Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej. Pierwsze zmagania odbyły się dwa lata później w stolicy Grecji -Atenach i od tamtej pory letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane są cyklicznie co 4 lata. Jednak nie był to koniec reform barona de Coubertina, który jeszcze przed wznowieniem walk na sportowej arenie powołał Międzynarodowy Komitet Olimpijski i stanął na jego czele. Po zakończeniu I wojny światowej MKOl pod przewodnictwem Francuza zdecydował o wprowadzeniu do kalendarza kolejnej imprezy sportowej rangi mistrzowskiej: zapoczątkował zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pierwsza olimpiada zimowa odbyła się we francuskich Alpach w miejscowości Chamonix-Mont-Blanc w 1924 roku i od tamtej pory letnie i zimowe zmagania sportowców z całego świata rozgrywane są na przemian co dwa lata.

olimpiada

Więcej o:

olimpiada