Józef Piłsudski
-
Łotwa. Zbezczeszczono pomnik Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego. "Banalna zemsta"
W Dyneburgu został uszkodzony polsko-łotewski Pomnik Dowódców Ofensywy Dyneburskiej. Monument upamiętnia między innymi marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.
-
11 pytań z okazji 11 listopada. Uda Ci się zdobyć komplet w tym wyjątkowym dniu?
W tym quizie wypada mieć co najmniej 8/11
-
Kraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Ambasada Ukrainy wydała oświadczenie [ZDJĘCIA]
Śledczy szukają sprawców, którzy w sobotę 6 listopada zdewastowali pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w Krakowie. Policjanci podejrzewają prowokację, a do zdarzenia odniosła się Ambasada Ukrainy.
-
Kraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego i Legionistów. Policja szuka sprawców [ZDJĘCIA]
Policja szuka sprawców, którzy zdewastowali pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w Krakowie. Policja zabezpiecza ślady i prowadzi postępowanie, które ma doprowadzić śledczych do sprawców.
-
"Po dachach wagonów dotarli do lokomotywy". 11 listopada był pełen akcji jak z filmu, o których zapomniano
Józef Piłsudski przyjeżdża z Niemiec, mieszkańcy Warszawy entuzjastycznie witają go na ulicach, Polska odzyskuje niepodległość. Mniej więcej tyle pamiętamy, jeśli chodzi o 11 listopada 1918 roku. Tymczasem entuzjazm na ulicach owszem, był, ale był...
-
Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski - czym był i kto go tworzył?
Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski miał pełnić funkcje władzy komunistycznej na terenach polskich zdobywanych przez Armię Czerwoną. Nie był jednak, jak chciała tego propaganda PRL, niezależnym tworem zawiązanym w Białymstoku.
-
Symon Petlura i Piłsudski. Jak doszło do sojuszu polsko-ukraińskiego przeciwko bolszewikom?
Sojusz Piłsudskiego z Petlurą był istotnym elementem, dzięki któremu odbyła się wyprawa kijowska będąca ważnym etapem wojny polsko-bolszewickiej. Jakie założenia miało porozumienie Piłsudskiego z Petlurą?
-
Bitwa Warszawska 1920. Przyczyny, przebieg i skutki Cudu nad Wisłą
Bitwa Warszawska, która rozegrała się dokładnie 100 lat temu, jest jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Była ona konsekwencją wojny polsko-bolszewickiej. Zmieniła przebieg konfliktu i w dużej mierze przesądziła o zwycięstwie Polski.
-
Muzeum Józefa Piłsudskiego. Kiedy otwarcie muzeum w Sulejówku? Od kiedy można zwiedzać?
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, jak zapowiedział minister kultury Piotr Gliński, ma stać się ''naszym wianem na stulecie Bitwy Warszawskiej''. Budowa tego niezwykłego miejsca, które upamiętnia Józefa Piłsudskiego i jego czasy, pochłonęła 2...
-
Wojna polsko-bolszewicka: przyczyny, przebieg i skutki
Wojna polsko-bolszewicka to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski okresu międzywojennego. Była ona nieunikniona przede wszystkim ze względu na nieustalone granice między Polską a Rosją.
-
Minister obrony Ukrainy: Rosja szykuje wielką ofensywę. Start w rocznicę wojny
-
Nieoficjalnie: USA złożyły Ukrainie i Rosji propozycję pokojową
-
Horoskop dzienny - czwartek 2 lutego [wszystkie znaki zodiaku]
-
Suszarka i pranie w środku lasu. Leśnicy z Wrocławia zaskoczeni
-
Były premier skazany? Marcinkiewicz: Nie otrzymałem zawiadomienia
- MON manipuluje danymi. Wojsko nam rośnie, ale doświadczeni ludzie z niego uciekają
- Rosjanie i Białorusini coraz bliżej powrotu na igrzyska. Polska potępia komunikat MKOl-u
- 26-latek zjechał ze swojego pasa i zderzył się z innym autem. Jest nagranie
- NIK skontrolował państwowe stadniny. Są przypadki znęcania się nad końmi
- Plecak ucznia wybuchnął podczas zajęć. Wszystkiemu winien... powerbank
-
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Kiedy otwarcie muzeum w Ossowie? Ile będzie kosztować?
Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie - miejscu zaciętych walk polsko-bolszewickich w 1920 roku. Za budowę odpowiedzialne będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Kiedy możemy się spodziewać otwarcia?
-
Traktat Ryski 1921 roku. Co oznaczał dla Polski?
Traktat Ryski zawarty w 1921 r. pomiędzy Polską a Rosją Sowiecką kończył wojnę trwającą od 1919 r. Zwycięstwa w bitwach pod Warszawą, Komarowem i nad Niemnem nie do końca udało się wykorzystać politycznie.
-
Tadeusz Rozwadowski czy Józef Piłsudski - kto jest autorem sukcesu Bitwy Warszawskiej?
Dzisiaj obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, którą każdy kojarzy z postacią Generała Józefa Piłsudskiego. Jednak czy to jemu należy oddać pierwszeństwo? Jaką rolę w starciu odegrał Tadeusz Rozwadowski?
-
"Cud nad Wisłą" był początkiem wojny polsko-polskiej. Trwa do dzisiaj
Wielkie zwycięstwo odniesione sto lat temu w bitwie warszawskiej,szybko stało się przedmiotem zażartej bitwy politycznej. Stąd w ogóle wzięło się określenie "cudu nad Wisłą", które miało sugerować, że to boska interwencja zadecydowała o sukcesie....
-
Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie już dziś, ale na zwiedzanie jeszcze poczekamy
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostanie uroczyście otwarte 14 sierpnia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Choć w dniach 15-16 sierpnia zorganizowane...
-
Toruń. Pomalowali pomniki Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego. "Zdumiewające akty wandalizmu"
W nocy z wtorku na środę pomalowano farbą dwa toruńskie pomniki, które przedstawiają papieża Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent miasta Michał Zaleski potępił "zdumiewające akty wandalizmu".
-
Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada - jakie wydarzenia upamiętnia Święto Niepodległości?
Święto Niepodległości wypada już w poniedziałek 11 listopada. Tego dnia w wielu miastach w Polsce odbywać się będą uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
-
Który z premierów pełnił swój urząd ponad 22 lata? Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"
W poniedziałkowym odcinku programu "Milionerzy" jedno z pytań dotyczyło znajomości historii politycznej Polski. Czy uczestnik wiedział, który z polskich premierów rządził przez ponad 22 lata?
-
Rządowy Boeing 737-800 NG wreszcie gotowy do lotów z prezydentem i premierem. Po półtora roku
Rządowy samolot Boeing 737-800 NG z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego jest gotowy do realizowania lotów z najważniejszymi polskimi politykami na pokładzie. Maszyna ta czekała na taką możliwość przez półtora roku.
-
Czarnecki o Kaczyńskim: jest jak Piłsudski. "Idą wybory i każdy chce się podlizać"
- Jarosław Kaczyński jest jak Józef Piłsudski: dla siebie nic, dla Polski wszystko - powiedział eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki w czwartkowym wydaniu programu "Fakty po Faktach".
-
Góra śmieci trafiła z planu serialu o Piłsudskim do parku narodowego. TVP zapowiada konsekwencje
Pan Jacek podczas spaceru w Kampinoskim Parku Narodowym znalazł stertę śmieci. W workach zaśmiecających rezerwat były dokumenty świadczące o tym, że odpady zostawiła po sobie ekipa serialu o młodym Piłsudskim. TVP w rozmowie z Gazeta.pl zapewnia, ...
-
Wybory do Kongresu USA. Sondaże dają przewagę Demokratom [WIADOMOŚCI DNIA]
-
Nikt tak nie osłodzi życia jak Suski. Uważa, że prezes ma "większe dokonania od Piłsudskiego"
Marek Suski od dawna wykazuje się lojalnością i pełnym oddaniem dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem jednak przeszedł samego siebie, gdy porównał prezesa z marszałkiem Piłsudskim. Na korzyść tego pierwszego.
-
Beczek: Razem to "faszyści" czy "komuniści"? Niech się liberałowie w końcu zdecydują
Liberalna opozycja tak się przestraszyła Partii Razem i lewicy, że zaczęła kąsać na ślepo. "Komuniści", "populiści", "czerwona zaraza". Rekord głupoty należy do Tomasza Lisa, który porównał Razem do... faszystów i komunistów równocześnie
-
Kaczyński zwierzył się, do którego z bohaterów narodowych mu najbliżej. Zgadnijcie
Uważaliśmy się w jakiejś mierze, rzecz jasna w zasadniczo odmiennych warunkach, za kontynuatorów jego myśli - mówił o sobie i zmarłym bracie prezes PiS. Kogo miał na myśli Jarosław Kaczyński?
-
Kamiński: Na rocznicę urodzin Piłsudskiego jego wnuczki nie zaproszono, bo im nie pasuje
- Na rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego jego wnuczka nie została zaproszona, bo im politycznie nie pasuje - mówił dziś w TVN24 Michał Kamiński. Przedstawiciel Sejmu zaprzecza.
-
Jako jeden z nielicznych, miał prawo fotografować Piłsudskiego. Ale nie tylko tam kierował obiektyw
Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński od 1919 roku dokumentował zarówno najważniejsze wydarzenia dotyczące Wojska Polskiego, jak i codzienne życie kawalerii. Wsławił się przede wszystkim zdjęciami marszałka Józefa Piłsudskiego, którego fotografować...
-
"Twórcy Polski porozbiorowej"? Według polonistki z Szamotuł to Piłsudski, JP II i ... Lech Kaczyński
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach w ciągu kilku dni zaistniał w ogólnopolskich mediach. Wszystko za sprawą gazetki ściennej "Twórcy Polski porozbiorowej", na której wśród Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego pojawił się też b. prezydent Lech Kaczyński
-
Marszałek Piłsudski lepszy niż Brad Pitt? "Fight Club" z 1916 roku
Podobna postawa, zawadiackie miny i papierosy w ustach. Marszałek Piłsudski na zdjęciu sprzed niemal stu lat wygląda jak zaginiony przodek Brada Pitta.
-
Historycy z Polski i Niemiec zgodni: "Wojna była nieunikniona". Mija 80 lat od przejęcia władzy przez Hitlera
Objęcie funkcji kanclerza przez Adolfa Hitlera - 30 stycznia 1933 r. - było pierwszym krokiem do agresji na Polskę. Powód był jasny. Niemieckie elity uważały odrodzenie się Polski za wybryk historii - twierdzi niemiecki historyk. Zgadza się z nim...