Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński od 1919 roku dokumentował zarówno najważniejsze wydarzenia dotyczące Wojska Polskiego, jak i codzienne życie kawalerii. Wsławił się przede wszystkim zdjęciami marszałka Józefa Piłsudskiego, którego fotografować mogli tylko nieliczni. Teraz zdjęcia Witczak-Witaczyńskiego pojawiły się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na zdjęciach widać m.in. ułanów na koniach, żołnierzy w koszarach oraz ludzi towarzyszących wojskowym.
Narcyz Witczak-Witaczański często fotografował wojskowych, ale to nie znaczy, że nie interesowała go ludność cywilna. Jego zdjęcia stanowią swoistą kronikę tamtych czasów.
Żołnierzom Szwadronu Przybocznego zdarzało się odpoczywać. W czerwcu 1924 roku biwakowali w Lasominie, przy okazji wypasania koni.
Zofia Witczak-Witaczyńska, żona fotografa, pojawia się na wielu jego zdjęciach, ale często była też obecna poza kadrem, skąd pomagała mężowi uzyskać odpowiednie światło. Narcyz poznał Zofię Iwańską w 1923 roku. Kobieta pracowała wtedy w Kierownictwie Marynarki Wojennej, gdzie była kancelistką i maszynistką. Już 14 kwietnia 1923 roku para wzięła ślub.
To osadnik wojskowy z Osady Krechowieckiej z rodziną sfotografowany przez Witczaka-Witaczańskiego.
Narcyz Witczak-Witaczański lubił pokazywać wojskowych z rożnych perspektyw.
Narcyz Witczak-Witaczyński został przeniesiony do Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej we wrześniu 1919 roku. Tu zdjęcie z pobytu szwadrony w Gdyni w 1923 roku. Wachmistrz Witczak-Witaczyński znajduje się po prawej.
Marszałek Józef Piłsudski podczas uroczystości jubileuszu 15-lecia wyruszenia ułańskiej siódemki Beliny-Prażmowskiego. Naczelnik Państwa maszeruje przed pocztem sztandarowym w towarzystwie gen. Daniela Konarzewskiego.
Narcyz Witczak-Witaczyński miał rzadki przywilej fotografowania Piłsudskiego. Tu marszałkowi towarzyszą m.in. gen. Daniel Konarzewski i komisarz Władysław Jaroszewicz.
W zbiorach przekazanych NAC-owi przez rodzinę Witczaka-Witaczyńskiego znajdują się nie tylko zdjęcia jednoznacznie kojarzące się z wojskiem. Tutaj sam wachmistrz pozuje z dwiema kobietami. Jedna z nich nosi na ręku dziecko.
Oficerowie pozują Witczakowski-Witaczyńskiemu w koszarach Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Tu uwieczniona została delegacja redakcji 'Wiarusa' na audiencji u prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1930 roku. Witczak-Witaczyński był sekretarzem redakcji.
Żołnierze 1 Pułku Szwoleżerów przeprawiają się konno przez rzekę.
Wśród zdjęć przekazanych przez rodzinę Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, na wielu odcisnęło się piętno czasu. Tu żołnierze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa i Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej pozują z lancami na terenie koszar.