Rządowy Boeing 737-800 NG wreszcie gotowy do lotów z prezydentem i premierem. Po półtora roku

Rządowy samolot Boeing 737-800 NG z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego jest gotowy do realizowania lotów z najważniejszymi polskimi politykami na pokładzie. Maszyna ta czekała na taką możliwość przez półtora roku.

Pierwszy z Boeingów 737-800 NG został dostarczony do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie w listopadzie 2017 roku, jednak dopiero dziś może realizować loty o statusie HEAD, a więc loty z udziałem prezydenta, premiera i marszałków Sejmu.

Rządowy Boeing z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego gotowy do lotów o statusie HEAD

O tym, że rządowy Boeing 737-800 NG jest gotowy do lotów z VIP-ami na pokładzie ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi zameldował generał broni Jarosław Mika, dowódca generalny Wojska Polskiego. Możliwe, że pierwszą osobą, która wyruszy w podróż tą maszyną będzie prezydent Andrzej Duda, który w czerwcu wybiera się z wizytą do Stanów Zjednoczonych - relacjonuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Na pokładzie biało-czerwonego Boeinga z nietypowymi zdobieniami (m.in. z wizerunkami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego) najważniejsi polscy politycy będą podróżować dopiero teraz, ponieważ pilot, który realizuje loty o statusie HEAD, musi mieć wylatane co najmniej 250 godzin tym samym samolotem, którym będą podróżować najważniejsze osoby w państwie. Aby samoloty Boeing 737-800 NG mogły transportować ważnych polityków, konieczna była także weryfikacja stanu technicznego maszyny. W tym celu powołano specjalną komisję. Samolot musiał także zaliczyć lot weryfikacyjny, co stało się w kwietniu tego roku - informuje TVN24

Więcej o: