Poranna rozmowa Gazeta.pl z Cezarym Tomczykiem (7.01.2019)

- Rozdział państwa od kościoła jest potrzebny i nie może być fikcją. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zrobił tak wiele złego dla Kościoła katolickiego w Polsce w ostatnich latach, to niestety jest to polski Episkopat - mówił w rozmowie w Gazeta.pl Cezary Tomczyk. Poseł PO komentował też sprawę zarobków współpracownic prezesa NBP.
Zobacz wideo

Gościem porannej rozmowy Piotra Maślaka w Gazeta.pl był poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Odniósł się m.in. do doniesień o wysokich zarobkach współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego, która według "GW" i OKO.press może zarabiać nawet 76-77 tys. zł miesięcznie.

- Jeżeli dyrektorka prezesa NBP Adama Glapińskiego dostaje pensję 77 tys. zł, to w polskich warunkach jest to nie tylko skandal, to jest głęboko niemoralne w stosunku do współobywateli. Skoro polski prezydent zarabia 19 tys. zł, a dyrektorka 77 tys. zł, to widzimy, że coś jest nie tak

- stwierdził Tomczyk.

Dodał, że prezesi państwowych spółek i instytucji traktują je "jak swoją własność".

Poseł PO Cezary Tomczyk skomentował również projekt ustawy przedstawionej przez Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, zakładający m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych. Inicjatywa Polska była koalicjantem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

- Powinni o tym decydować rodzice. Jeśli rodzice w referendum w szkole zdecydują, że finansowania nie powinno być, to jestem na nie. Może być zmiana w prawie, która będzie dawała rodzicom narzędzie do decyzji - powiedział Tomczyk.

- To polska lewica zafundowała Polsce konkordat. Rozdział państwa od kościoła jest potrzebny i nie może być fikcją. W ciągu ostatnich 3 lat Kościół katolicki stał się sojusznikiem jednej z politycznych  partii, co z katolicyzmem i chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zrobił tak wiele złego dla kościoła katolickiego w Polsce w ostatnich latach, to niestety jest to polski Episkopat

- podsumował poseł PO.

Codziennie o 8:30 zapraszamy na poranną rozmowę Gazeta.pl. Gospodarze programu - Piotr Maślak i Łukasz Kijek - od poniedziałku do piątku rozmawiają z najważniejszymi postaciami ze sceny politycznej.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Zobacz wideo
Więcej o: