Poranna rozmowa Gazeta.pl z Cezarym Tomczykiem (7.01.2019)

- Rozdział państwa od kościoła jest potrzebny i nie może być fikcją. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zrobił tak wiele złego dla Kościoła katolickiego w Polsce w ostatnich latach, to niestety jest to polski Episkopat - mówił w rozmowie w Gazeta.pl Cezary Tomczyk. Poseł PO komentował też sprawę zarobków współpracownic prezesa NBP.
Zobacz wideo

Gościem porannej rozmowy Piotra Maślaka w Gazeta.pl był poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Odniósł się m.in. do doniesień o wysokich zarobkach współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego, która według "GW" i OKO.press może zarabiać nawet 76-77 tys. zł miesięcznie.

- Jeżeli dyrektorka prezesa NBP Adama Glapińskiego dostaje pensję 77 tys. zł, to w polskich warunkach jest to nie tylko skandal, to jest głęboko niemoralne w stosunku do współobywateli. Skoro polski prezydent zarabia 19 tys. zł, a dyrektorka 77 tys. zł, to widzimy, że coś jest nie tak

- stwierdził Tomczyk.

Dodał, że prezesi państwowych spółek i instytucji traktują je "jak swoją własność".

Poseł PO Cezary Tomczyk skomentował również projekt ustawy przedstawionej przez Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, zakładający m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych. Inicjatywa Polska była koalicjantem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

- Powinni o tym decydować rodzice. Jeśli rodzice w referendum w szkole zdecydują, że finansowania nie powinno być, to jestem na nie. Może być zmiana w prawie, która będzie dawała rodzicom narzędzie do decyzji - powiedział Tomczyk.

- To polska lewica zafundowała Polsce konkordat. Rozdział państwa od kościoła jest potrzebny i nie może być fikcją. W ciągu ostatnich 3 lat Kościół katolicki stał się sojusznikiem jednej z politycznych  partii, co z katolicyzmem i chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zrobił tak wiele złego dla kościoła katolickiego w Polsce w ostatnich latach, to niestety jest to polski Episkopat

- podsumował poseł PO.

Codziennie o 8:30 zapraszamy na poranną rozmowę Gazeta.pl. Gospodarze programu - Piotr Maślak i Łukasz Kijek - od poniedziałku do piątku rozmawiają z najważniejszymi postaciami ze sceny politycznej.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (212)
Cezary Tomczyk w Gazeta.pl: Kościół katolicki stał się w Polsce sojusznikiem jednej partii
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 44 razy 36

  Przedstawiciele obcego państwa robią co chcą w naszym kraju , czas z tym skończyć , niech żyją na własny rachunek , nie robią nic tylko szkodzą i szczują a żyją jak PANISKA na koszt podatników .
  Bardzo ciężko tyrają bo :
  - produkują wodę święconą
  - kadzidło
  - i uprawiają czary

 • vontomke

  Oceniono 28 razy 28

  Zerwanie konkordatu i opodatkowanie deklarujących wiarę, reszta to półśrodki i w sumie żałosne propozycje przesuwania lekcji religii czy składki socjalne dla księży. To jest żenada, w Polsce nie było nikogo poza Palikotem kto miał odwagę walczyć z kościelną mafią.

 • kanonia1939

  Oceniono 28 razy 26

  Odkąd kościół wstąpił do PiS nie chodzę do kościoła. Moja rodzina także. Znajomi też. Padły wszelkie złudzenia

 • kazek100

  Oceniono 25 razy 23

  Episkopat przede wszystkim zrobił w ostatnich latach mnóstwo złego dla Polski.

 • yabby55

  Oceniono 28 razy 22

  Przed wyborami tak gada, a później będą się modlić w Sejmie o deszcz i całować biskupów po rękach.. Tfu... Obiecanki cacanki, a głupiemu radość..

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 19

  Proponuję nieco pokory panie Tomczyk.
  Po pierwsze konkordatu NIE ZAWIERAŁA lewica, tylko rząd Suchockiej, któremu do dziś NAJBLIŻEJ jest ideologicznie i programowo właśnie do Platformy Obywatelskiej.

  Po drugie, o względy "czarnych", zabiegał już rząd Mazowieckiego i sejm kontraktowy, tylko że owi panowie i panie będąc niedoświadczonymi politykami, NIE przypuszczali, jak SZYBKO Kościół Rzymskokatolicki ich wydyma po całości.
  Więc zamiast się mądrzyć, czekamy na konkrety. Tak ze strony pana, jak i pańskich partyjnych kolegów.... :-))

 • antekpociecha

  Oceniono 16 razy 16

  Nie tylko jest sojusznikiem ale to kościół głównie "gębą" pana rydzyka stworzył tę partię. Przecież nawet kandydaci na radnych w gminach są lub nie aprobowani przez miejscowego "komisarza ludowego" w kościele, ba każde stanowisko od nauczyciela, dyrektora szkoły teatru kina poprzez ministrów, rzeczników(praw dziecka np.) musi takie namaszczenie uzyskać nawet uchwalane każde nowe "prawo" zawiera jakieś wpisy a nawet ustępstwa wobec wiadomej siły.

 • loneman

  Oceniono 15 razy 15

  Od dawna byl sojusznikiem PisS i - stal zawsze po stronie tych co im sie podlizuja - im bardziej tym lepszy bo jesli nie jest ich smiertelnym wrogiem.
  Nie przypadkiem tez kk wyswieca na mszy i przyjmuje w Czestochowie neonazistow tlumaczac sie debilnie, ze "to tez ludzie ze swoimi pogladami"....

 • ggchmiel

  Oceniono 15 razy 15

  Kościół Katolicki (rozumiem tu hierarchię i duchowieństwo oraz ich akolitów np.: Ordo Iuris) jest sojusznikiem tylko Kościoła Katolickiego. Sprzymierzy się z samym Lucyferem byle by zyskać więcej kasy i władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX