Poranna rozmowa Gazeta.pl z Leszkiem Balcerowiczem (2.01.2019)

- Putin nas nie gani, ale większość uważa, że do władzy w Polsce doszli ustrojowi barbarzyńcy - mówił profesor Leszek Balcerowicz, który był gościem porannej rozmowie Gazeta.pl. Jak dodał, wybór Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji wpisuje się z kolei w "politykę kadrową Kaczyńskiego".
Zobacz wideo

Leszek Balcerowicz w porannej rozmowie w Gazeta.pl przyznał, że największym zagrożeniem dla Polski jest polityka prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie trzy lata.

- To były lata, w których Polska cofała się w stosunku do wcześniejszych zmian ustrojowych i ma teraz fatalną reputację na Zachodzie. Putin nas nie gani, ale ogromna większość krajów uważa Polskę z kraj, w którym do głosu doszło ustrojowi barbarzyńcy - mówił.

Jak dodał, rząd Mateusza Morawieckiego niesłusznie przypisuje sobie zasługi za dobry wynik gospodarczy, który nie będzie trwał wiecznie:

- Morawiecki wmawia, że to dzięki nim są takie osiągnięcia. Nie co roku wygrywa się los na loterii, to przywodzi na myśl czasy takiej bonanzy, która nie może długo trwać - skomentował, dodając, że tegoroczne wybory do polskiego parlamentu będą miały niemal tak wielka wagę, jak wybory w 1989 roku

Leszek Balcerowicz skomentował też powołanie w ostatnich dniach byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej, Adama Andruszkiewicza, na wiceministra cyfryzacji:

- To jest polityka kadrowa Kaczyńskiego i część pewnego skandalicznego ciągu - mówił Balcerowicza.

Jak dodał, przed powołaniem Andruszkiewicza na stanowisko rząd PiS-u wielokrotnie wyrządzał "wielką szkodę", choćby wtedy, gdy na stanowisko ministra obrony narodowej powołano Antoniego Macierewicza.

- Cała polityka personalna PiS-u jest usiana gigantycznymi skandalami, między innymi tym, że dokonuje się bezprecedensowych czystek w aparacie państwa i w przedsiębiorstwach, które mają nieszczęście być państwowymi i padają ofiara polityków i to przypomina PRL - dodał.

Zobacz wideo

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Codziennie o 8:30 zapraszamy na poranną rozmowę Gazeta.pl. Gospodarze programu - Piotr Maślak i Łukasz Kijek - od poniedziałku do piątku rozmawiają z najważniejszymi postaciami ze sceny politycznej.

Więcej o:
Komentarze (263)
Leszek Balcerowicz w Gazeta.pl: Większość uważa, że do władzy w Polsce doszli ustrojowi barbarzyńcy
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 72 razy 34

  Zachod?
  Polacy Zachod zrobili w konia. Od 1989 do 2015 udawali Europejczykow (z przerwa na szluga w latach 2005/07). Ale teraz jest juz wszystko ok. Jest pierwszy sekretarz vel naczelnik, jest zgnily Zachod, a na ulicy dumnie maszeruja chopcy i dziewczynki z Bogiem na ustach i raca w dloni w poszukiwaniu ciapatych. Jest po naszemu!

  Ach, wzruszylem sie.

 • jurek4491

  Oceniono 53 razy 21

  To prawda , w 100-u letniej historii naszego kraju jeszcze nigdy przy władzy takiej :
  - buty
  - arogancji
  - podłości
  - niewyobrażalnego chamstwa
  - rządzy zemsty za wszelką cenę
  - i TOTALNEJ grabieży pieniędzy podatników dla swojej gawiedzi

 • justas32

  Oceniono 40 razy 14

  Dn. 1 grudnia z Trójkowego Topu Wszech Czasów zniknęła piosenka "Chłopcy z Placu Broni - Kocham Wolność". Czy jakiś dziennikarz mógłby to wyjaśnić aby odpowiedzieć na pytanie - czy cenzura już wróciła ? To afera większa niż wszystkie dotychczasowe ...

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 13

  Zawsze mnie zastanawia, dlaczego taki cwaniak jak nasz pan prezes, dopiero teraz się okazał zbawcą. Było tyle okazji, przecież..Zdusić, komunę! Zawalczyć..
  I nawet gumek nie ma co szukać..Po tym jego zrywie. O Niepodległość, oczywiście!

 • acide94

  Oceniono 31 razy 11

  Barbarzyńcy w polskim, i europejskim, ogrodzie.

 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 9

  W moich oczach, obecne władze Polski, frakcja zwana PiS, nie ma nic wspólnego z polityka.

  To zwykła, prymitywna sekta z fasonami mafii, parająca sie zdradą stanu, przestępstwami, nepotyzmem i obławiająca sie mamoną i robieniem karier osobistych, NA TRUPACH KATASTROFY SAMOLOTOWEJ, DO KTÓREJ SAMI DOPROWADZILI.

  A wszystko to pod sztandami kościelnym i naziolskimi, razem wziąwszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX