Poranna rozmowa Gazeta.pl z Leszkiem Balcerowiczem (2.01.2019)

- Putin nas nie gani, ale większość uważa, że do władzy w Polsce doszli ustrojowi barbarzyńcy - mówił profesor Leszek Balcerowicz, który był gościem porannej rozmowie Gazeta.pl. Jak dodał, wybór Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji wpisuje się z kolei w "politykę kadrową Kaczyńskiego".
Zobacz wideo

Leszek Balcerowicz w porannej rozmowie w Gazeta.pl przyznał, że największym zagrożeniem dla Polski jest polityka prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie trzy lata.

- To były lata, w których Polska cofała się w stosunku do wcześniejszych zmian ustrojowych i ma teraz fatalną reputację na Zachodzie. Putin nas nie gani, ale ogromna większość krajów uważa Polskę z kraj, w którym do głosu doszło ustrojowi barbarzyńcy - mówił.

Jak dodał, rząd Mateusza Morawieckiego niesłusznie przypisuje sobie zasługi za dobry wynik gospodarczy, który nie będzie trwał wiecznie:

- Morawiecki wmawia, że to dzięki nim są takie osiągnięcia. Nie co roku wygrywa się los na loterii, to przywodzi na myśl czasy takiej bonanzy, która nie może długo trwać - skomentował, dodając, że tegoroczne wybory do polskiego parlamentu będą miały niemal tak wielka wagę, jak wybory w 1989 roku

Leszek Balcerowicz skomentował też powołanie w ostatnich dniach byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej, Adama Andruszkiewicza, na wiceministra cyfryzacji:

- To jest polityka kadrowa Kaczyńskiego i część pewnego skandalicznego ciągu - mówił Balcerowicza.

Jak dodał, przed powołaniem Andruszkiewicza na stanowisko rząd PiS-u wielokrotnie wyrządzał "wielką szkodę", choćby wtedy, gdy na stanowisko ministra obrony narodowej powołano Antoniego Macierewicza.

- Cała polityka personalna PiS-u jest usiana gigantycznymi skandalami, między innymi tym, że dokonuje się bezprecedensowych czystek w aparacie państwa i w przedsiębiorstwach, które mają nieszczęście być państwowymi i padają ofiara polityków i to przypomina PRL - dodał.

Zobacz wideo

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Codziennie o 8:30 zapraszamy na poranną rozmowę Gazeta.pl. Gospodarze programu - Piotr Maślak i Łukasz Kijek - od poniedziałku do piątku rozmawiają z najważniejszymi postaciami ze sceny politycznej.

Więcej o: