Benedykt XVI nie żyje. Papież zmarł w wieku 95 lat

Benedykt XVI nie żyje. Były papież zmarł w wieku 95 lat w sobotę rano o 9:34. Joseph Ratzinger został wybrany na 265. papieża 19 kwietnia 2005 roku. Był następcą Jana Pawła II.

Benedykt XVI nie żyje. Były papież ustąpił ze stanowiska 28 lutego 2013 roku. Tłumaczył wtedy wiernym, że ze względu na wiek nie jest w stanie dłużej wypełniać obowiązków papieskich. Był pierwszym papieżem od XIII wieku, który zrezygnował z urzędu.

W krótkiej nocie dyrektora Biura Prasowego Matteo Bruni czytamy: "Z bólem informuję, że Papież-emeryt zmarł dziś o 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie".

Watykan ogłosił, że trumna z ciałem Benedykta XVI będzie wystawiona w bazylice św. Piotra w Rzymie od poniedziałku 2 stycznia, by wiertni mogli oddać mu hołd.

W środę 28 grudnia papież Franciszek poprosił wiernych o "specjalną modlitwę" za papieża emeryta Benedykta XVI. Głowa Kościoła Katolickiego przekazała, że jego poprzednik jest "bardzo chory".

Zobacz wideo

Benedykt XVI nie żyje

Zdrowie Benedykta XVI pogarszało się od kilku lat. W liście z 2018 roku, który na początku lutego przesłał do dziennika "Corriere Dell Sera", napisał, że jest "w ostatniej fazie życia".

Mogę tylko powiedzieć, że moje ciało jest coraz słabsze, ale myślami pielgrzymuję już do domu

- napisał.

Z kolei 23 października 2020 roku osobisty sekretarz emerytowanego papieża abp Georg Ganswein przekazał: "Papież Benedykt XVI jest jak świeczka, która powoli i spokojnie gaśnie". Poprosił też o modlitwę.

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miejscowości Marktl w Niemczech. Jego ojciec był wiejskim żandarmem w randze komisarza, matka kucharką. Benedykt XVI miał starszą siostrę, Marię (zm. w 1991 r.) oraz starszego brata, Georga (ur. 1924).

W 1939 roku Joseph Ratzinger wstąpił do niższego seminarium w Traunstein. Dwa lata później jako 14-latek, zgodnie z obowiązującym prawem, został wcielony do Hitlerjugend. Dwa lata później rozpoczął obowiązkowe szkolenie wojskowe z obrony przeciwlotniczej. Przez kolejne lata służył w armii. Zdezerterował kilka tygodni przed kapitulacją Niemiec. Przez krótki czas po wojnie przebywał w obozie jenieckim.

Po wojnie ponownie wstąpił do seminarium duchownego, a także poszedł na studia.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1951 roku. W latach 1977-2005 Joseph Ratzinger pełnił funkcję kardynała. Od 1981 do 2005 roku był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. 16 kwietnia 2023 r. Benedykt XVI obchodziłby 96. urodziny. Więcej o życiorysie papieża-emeryta przeczytasz tu >>

Więcej o: