Joanna Zajchowska

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarka gazeta.pl.

 • Po kontroli NFZ. "Rażące nieprawidłowości" w szpitalu w Pszczynie. Budzowska: Wrócić do "milczącego świadka"
 • Ciężki przebieg COVID-19 wśród dzieci. Lekarka: Ośmiolatka wymagała drenażu opłucnej

  Ciężki przebieg COVID-19 wśród dzieci. Lekarka: Ośmiolatka wymagała drenażu opłucnej

  Pediatrzy alarmują, że coraz więcej dzieci ciężko przechodzi zakażenie koronawirusem. - Mamy teraz na oddziale ośmioletnią dziewczynkę z ciężkim zapaleniem płuc. Wymagała drenażu opłucnej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Aneta Górska-Kot. Zaledwie przez pierwsze dwa tygodnie listopada hospitalizowano 447 dzieci. Od początku pandemii zmarło ich trzydzieścioro.

 • Ciężarne z COVID-19 w szpitalach. "Młody ojciec przychodzi po akt zgonu żony, z dzieckiem w nosidełku"
 • Rząd chce wprowadzić rejestr ciąż. Federa: Pomysł antykobiecy i antyrodzinny

  Rząd chce wprowadzić rejestr ciąż. Federa: Pomysł antykobiecy i antyrodzinny

  "Jak ogromny poziom zastraszenia chcą osiągnąć tym projektem rządzący? I jak głęboką traumę projekt ten zgotuje kobietom po poronieniach, które mogą znaleźć się pod ostrzałem pytań lekarzy i organów ścigania?" - podkreśla Federa w przesłanym Gazeta.pl komentarzu. Chodzi o pomysł utworzenia rejestru ciąż.

 • Dzieci z końca kolejki. To one umierają, nie zaznawszy miłości

  Dzieci z końca kolejki. To one umierają, nie zaznawszy miłości

  Są w Polsce dzieci, które wpadają do "czarnej dziury systemowej" i często zostają tam do śmierci. Ich całym życiem są mury szpitalnego korytarza lub ośrodka opiekuńczego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji dzieci porzucanych w szpitalach jest coraz więcej.

 • Część lekarzy odradza ciężarnym szczepienia. "Nie wiem, jak to skomentować. Przecież są jasne dowody"

  Część lekarzy odradza ciężarnym szczepienia. "Nie wiem, jak to skomentować. Przecież są jasne dowody"

  - Wciąż wielu lekarzy ginekologów, pomimo jasnych wytycznych własnego towarzystwa, zniechęca ciężarne do szczepień - mówi dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie. Eksperci w rozmowie z Gazeta.pl oceniają zjawisko jako "bardzo niepokojące". - Kobiety w ciąży powinno się bezwzględnie zaszczepić. To kwestia bezpieczeństwa - alarmuje dr Grażyna Cholewińska, ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

 • "Ciężkie represje", "Wiedzą, że są obiektami brutalnej rozgrywki". Aktywistka o sytuacji migrantów

  "Ciężkie represje", "Wiedzą, że są obiektami brutalnej rozgrywki". Aktywistka o sytuacji migrantów

  - Z dnia nad dzień robi się coraz zimniej. Budziłem się w nocy wiele razy, żeby sprawdzić, czy mój syn żyje - relacjonował polskiej aktywistce jeden z migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie. W rozmowie z Gazeta.pl przyznaje ona, że sama tłumaczyła koczującym na granicy, by nie wierzyli w rozpuszczaną przez reżim plotkę. Według niej "polski rząd porozumiał się z Niemcami i zamierza wpuścić wszystkich ludzi do siebie" - w ostatnich dniach polskie służby rozesłały m.in. alerty RCB, by ostrzec migrantów, że to kłamstwo Alaksandra Łukaszenki.

 • Mieszkanka Kuźnicy: Panują nastroje, jakby zaraz miała wybuchnąć wojna

  Mieszkanka Kuźnicy: Panują nastroje, jakby zaraz miała wybuchnąć wojna

  - Panują nastroje, jakby miała zaraz wybuchnąć wojna. Ciężko jest funkcjonować przy ciągłym wyciu syren i odgłosach helikoptera. To nie wpływa na nas dobrze - mówi nam mieszkanka Kuźnicy. W miejscowości zamknięta została Szkoła Podstawowa. Wójt gminy zapewnia jednak, że "wszyscy czują się bezpiecznie". Zapytaliśmy mieszkańców Krynek i Kuźnicy o to, jak wygląda ich życie w momencie eskalacji napięcia na granicy.

 • Ekspert: Eskalacja napięcia będzie postępować. To ostatni dzwonek na podjęcie zdecydowanych działań

  Ekspert: Eskalacja napięcia będzie postępować. To ostatni dzwonek na podjęcie zdecydowanych działań

  - To ostatni dzwonek na zdecydowane działania. W przeciwnym razie będziemy się zajmować jedynie stawianiem kolejnych jednostek na granicy. W pewnym momencie Rosja przekroczy czerwoną linię i osiągnie swój cel - uważa Michał Kacewicz, komentator Belsat.eu specjalista ds. Europy Wschodniej. W jego ocenie eskalacja napięcia będzie postępowała. Wskazuje także na możliwe cele, które na kryzysie granicznym chce osiągnąć Władimir Putin.

 • Przejmujące nagranie z granicy, SG potwierdza autentyczność. "Płacz dzieci robi na wszystkich wrażenie"
 • Ciemność. Opowieść o uratowanej kurdyjskiej rodzinie

  Ciemność. Opowieść o uratowanej kurdyjskiej rodzinie

  Sześcioosobowa kurdyjska rodzina kilkunastokrotnie była przepychana między Polską a Białorusią. Z ich relacji wynika, że matka dzieci miała zostać wypchnięta z Polski, trzymając na rękach noworodka. Dzięki współpracy polskich i białoruskich aktywistów rodzina znalazła schronienie na Białorusi, a życie dziecka udało się uratować. Ich historię opowiada Joanna - jedna z aktywistek.

 • Przepełnione polskie cmentarze. Psycholożka: Kremacja kłóci się z wyobrażeniem Polaków o zmartwychwstaniu
 • Emerytowany strażnik graniczny o możliwych scenariuszach presji migracyjnej. "Polska może sobie nie poradzić"

  Emerytowany strażnik graniczny o możliwych scenariuszach presji migracyjnej. "Polska może sobie nie poradzić"

  Sławomir Matusewicz - prezes Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej - w rozmowie z Gazeta.pl omawia możliwe scenariusze rozwoju sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy. - Obawiam się, że Polska jako kraj może sobie w pewnym momencie nie poradzić - mówi nam emerytowany strażnik. Matusewicz skomentował także pracę podlaskich strażników granicznych. - To jest ogromne obciążenie psychiczne, ogromny stres. Nie chciałbym być na ich miejscu - dodaje.

 • Nasila się migracja przy zielonej granicy. "Będziemy mieli w Bieszczadach tragiczny festiwal śmierci"

  Nasila się migracja przy zielonej granicy. "Będziemy mieli w Bieszczadach tragiczny festiwal śmierci"

  - Jeśli granica polsko-białoruska zostanie uszczelniona solidnie, to na pewno ci ludzie będą próbować przedostać się do Polski innymi szlakami. Liczymy się z tym, więc prowadzimy patrole i zabezpieczamy granicę wszystkimi środkami, którymi dysponujemy na tę chwilę - mówi nam Bogusław Ślazyk, kierownik zespołu Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych. Jeden z bieszczadzkich strażników granicznych mówi, że dotarcie migrantów spod granicy polsko-białoruskiej do zielonej granicy to "kwestia najbliższych tygodni".

 • "Odebrałam telefon i usłyszałam jej płacz. Powiedziała, że to była upragniona ciąża"

  "Odebrałam telefon i usłyszałam jej płacz. Powiedziała, że to była upragniona ciąża"

  - Część lekarzy zaczęła odmawiać wykonania aborcji nawet wtedy, gdy istnieje pośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet, np. ciąża jest pozamaciczna, ale serce zarodka bije - mówi Kamila Ferenc, prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Rok po wyroku Trybunału Konstytucyjnego część kobiet w Polsce decyduje się donosić ciążę obarczoną ciężkimi wadami, bo czuje, że już nie ma innego wyjścia.

 • Żyła ze świadomością, że urodzi martwe dziecko. "U nas w mieście psychiatrów jest trzech. Każdy odmówił"
 • Medycy o sytuacji na granicy. "Pomocy potrzebują dziesiątki osób. (...) Nie znajdujemy wyjaśnienia"
 • Skandaliczny wpis Wyszkowskiego. Jest odpowiedź szefa Kolegium IPN. Zamiast nagany "prywatna prośba"

  Skandaliczny wpis Wyszkowskiego. Jest odpowiedź szefa Kolegium IPN. Zamiast nagany "prywatna prośba"

  Członek Kolegium IPN Krzysztof Wyszkowski zestawił uczestniczkę Powstania Warzawskiego Wandę Traczyk-Stawską z niemieckim zbrodniarzem z okresu II wojny światowej. Wpis wywołał falę komentarzy o możliwym odwołaniu Wyszkowskiego ze składu Kolegium. - Zwrócę się z prywatną prośbą do Pana Krzysztofa Wyszkowskiego o rozważne, nie wywołujące kontrowersji, wypowiedzi - przekazał nam przewodniczący Kolegium prof. dr hab. Tadeusz Wolsza.

 • "Ci powstańcy stają po stronie Dirlevangera". Skandaliczny wpis Wyszkowskiego. Rzecznik IPN: Potępiam
 • Prof. Chmaj o wyroku TK: Każdy Polak poniesie straty. Pogłębi się chaos

  Prof. Chmaj o wyroku TK: Każdy Polak poniesie straty. Pogłębi się chaos

  - Skutkiem nieuznawania wyroków TSUE będzie narastający chaos, który dotknie każdego obywatela - uważa prof. Marek Chmaj. Prawnik w rozmowie z Gazeta.pl tłumaczy, jakie konsekwencje dla przeciętnego Polaka będzie miał czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. - Każdy Polak poniesie straty - przekonuje.