Joanna Zajchowska

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarka gazeta.pl.

 • PKP - duże utrudnienia, paraliż na Dworcu Centralnym. 'Ruch będzie wznowiony około północy'
 • WHO zwołuje pilne spotkanie ws. małpiej ospy. 'Transmisja wirusa może przybrać na sile'

  WHO zwołuje pilne spotkanie ws. małpiej ospy. "Transmisja wirusa może przybrać na sile"

  W piątek w WHO zostało zwołane pilne spotkanie ws. kolejnych przypadków małpiej ospy - wynika z nieoficjalnych informacji Agencji Reutera. Jednocześnie dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, Hans Kluge, przekazał: - Rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszy organizacja licznych imprez masowych. To warunki, w których transmisja wirusa może przybrać na sile.

 • Przechwycona rozmowa rosyjskiego żołnierza: 'Rozwalaliśmy domy w p**** z czołgów, BTR-ów'
 • Atak nożownika w Świnoujściu. Nie żyje kobieta

  Atak nożownika w Świnoujściu. Nie żyje kobieta

  Około godz. 15:30 we wtorek, 17 maja przed budynkiem prokuratury w Świnoujściu 44-letnią kobietę zaatakował uzbrojony w nóż mężczyzna. Nie udało jej się uratować. Nożownik został zatrzymany.

 • Tysiące ukraińskich sierot w Polsce. 'Ogromny chaos', 'To się skończy dramatem'

  Tysiące ukraińskich sierot w Polsce. "Ogromny chaos", "To się skończy dramatem"

  Do Polski trafiły tysiące dzieci z ukraińskich sierocińców. Wiele z nich nie otrzymało żadnej specjalistycznej pomocy, a większość została umieszczona w nawet kilkusetosobowych grupach, gdzie na piętnaścioro z nich przypada tylko jeden opiekun. - Jesteśmy więc w chaosie działań, w przeplatających się sieciach pomocy, finansowania, koordynacji - mówi Anna Krawczak, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ekspertka zapytana o to, jakie skutki może nieść za sobą utrzymanie obecnego stanu rzeczy, odpowiada krótko: dramatyczne.

 • Dźwięki syren mogą potęgować wojenną traumę u dzieci z Ukrainy. 'Myślą, że ich życie znów jest zagrożone'

  Dźwięki syren mogą potęgować wojenną traumę u dzieci z Ukrainy. "Myślą, że ich życie znów jest zagrożone"

  - Kiedy dziecko słyszy syreny, w jego głowie pojawia się informacja, że jego życie znów jest zagrożone - mówi w rozmowie z Gazeta.pl psycholożka dzieci i młodzieży Paulina Domagała. - W takiej sytuacji u dzieci występują także tzw. flashbacki. Są to narzucające się wspomnienia, żywe obrazy, które mogą objawiać się także poprzez odczuwanie emocji takich samych, jak w sytuacji traumatycznej - tłumaczy ekspertka.

 • Co się zdarzyło w Tel Aviv Urban Food? Pracownicy skarżą się na mobbing i terror w popularnej sieci restauracji

  Co się zdarzyło w Tel Aviv Urban Food? Pracownicy skarżą się na mobbing i terror w popularnej sieci restauracji

  Oliwia w czasie kilkunastogodzinnej zmiany mogła skorzystać z toalety raz. Swojej umowy nigdy nie widziała na oczy. Przez szefową była terroryzowana. W końcu wyszła z pracy z płaczem i już nie wróciła. Na oczach Kacpra szefowa uderzyła pracownika w biurze pudełkiem. Kaśka była wielokrotnie wyzywana i poniżana. SMS-y z przekleństwami przychodziły nawet o 3 w nocy.

 • Uchodźczynie z Ukrainy po gwałtach nie dostaną pomocy w Polsce? 'Musiałyby udowadniać'. Pomaga Federa

  Uchodźczynie z Ukrainy po gwałtach nie dostaną pomocy w Polsce? "Musiałyby udowadniać". Pomaga Federa

  Uchodźczynie z Ukrainy, które doświadczyły gwałtu, mogą liczyć na pomoc jedynie organizacji pozarządowych - uważa Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. O zmianę przepisów zawartych w specustawie dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy apelują też posłanki Lewicy. "Wysokie Obcasy" podały, że na początku kwietnia ponad 120 zgwałconych kobiet z podkijowskiej Buczy miało odmówić przyjazdu do Warszawy, bojąc się surowego prawa aborcyjnego. Żadna z organizacji nie odniosła się jeszcze do tej informacji.

 • Zła sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 'Niepełnosprawni, dzieci i kobiety w ciąży błąkają się po lasach'

  Zła sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. "Niepełnosprawni, dzieci i kobiety w ciąży błąkają się po lasach"

  Na granicy polsko-białoruskiej cały czas trwa kryzys humanitarny. Od początku marca znów zwiększyła się liczba osób, które potrzebują pomocy - przekazała Gazeta.pl Marta Górczyńska z Grupy Granica. Aktywiści uważają, że wśród migrantów wydalanych z Polski są osoby wymagające szczególnego wsparcia, czyli dzieci, osoby chore i kobiety w ciąży. Grupa Granica zaznacza, że uchodźcy są odwodnieni, wychłodzeni i potrzebują specjalistycznej pomocy medycznej.

 • Studentka UJ z Chersonia: Rosjanie nie mają zasad. Gwałcą i mordują. Także dla zabawy

  Studentka UJ z Chersonia: Rosjanie nie mają zasad. Gwałcą i mordują. Także dla zabawy

  - Rosjanie strzelają do cywilów dla rozrywki. Nie mają żadnych zasad. Gwałcą i mordują - relacjonuje studentka UJ, która przebywa obecnie w Chersoniu. Miasto, które znajduje się pod okupacją wojsk rosyjskich, jest na skraju katastrofy humanitarnej. Bardzo trudna sytuacja panuje także w Charkowie. - Na moich oczach zawalił się dom po drugiej stronie ulicy. Budynki mieszkalne są bombardowane każdego dnia - opisuje nam 24-letnia Julia Chalenko.

 • Zbrodnia Rosjan w Irpieniu. Mer miasta: Zamordowali całą rodzinę na moich oczach
 • Poruszający wpis pierwszej damy Ukrainy. 'Te dzieci nigdy nie dorosną. Okupanci zabijają świadomie i cynicznie'
 • Są miejsca, gdzie nie ma kto rozmawiać z dziećmi o śmierci. Specjalistka: Poraża cierpienie ciała i myśli
 • System, który nie działa. Dlaczego dzieci wciąż umierają w wyniku krzywdzenia?

  System, który nie działa. Dlaczego dzieci wciąż umierają w wyniku krzywdzenia?

  Eksperci są zgodni - polski system, który mógłby ochronić dzieci przed krzywdzeniem, a nawet śmiercią - nie działa na wielu płaszczyznach. W ten sposób życie straciła Kinga, zamordowana ze szczególnym okrucieństwem została trzyletnia Hania czy dwumiesięczna Maja. - Faktem jest, że wiele dzieci zniknęło z radarów służb w czasie pandemii. To problem, który może zaowocować kolejnymi wieloma tragediami - mówi radca prawny Katarzyna Katana, ekspertka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 • Gorąco na wschodzie Ukrainy. Ekspert: W dowolnym momencie może dojść do eskalacji działań

  Gorąco na wschodzie Ukrainy. Ekspert: W dowolnym momencie może dojść do eskalacji działań

  Prorosyjscy rebelianci oskarżyli w czwartek wojska ukraińskie o ostrzelanie ich pozycji ogniem moździerzowym, naruszając porozumienia o zakończeniu walk. Ukraina stanowczo zaprzecza i podkreśla, że ostrzału dokonały rosyjskie wojska. - Sytuacja pozostaje napięta cały czas i w dowolnym momencie może dojść do eskalacji działań - mówi nam Dariusz Materniak, szef portalu i organizacji polukr.net.

 • 'W ciągu nocy dostałam około stu maili z prośbą o pomoc'. Dyrektorka Federy o sytuacji kobiet w Polsce

  "W ciągu nocy dostałam około stu maili z prośbą o pomoc". Dyrektorka Federy o sytuacji kobiet w Polsce

  Kilka dni temu Polskę obiegła informacja o śmierci Agnieszki, która była w bliźniaczej ciąży. Dokładna przyczyna jej śmierci nie jest znana, ale po raz kolejny wywołała dyskusję o zakazie aborcji w Polsce i o jego konsekwencjach. - W ciągu nocy dostałam około stu maili z prośbą o pomoc lub wsparcie. W kobietach budzi się lęk i wściekłość - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dyrektorka Federy, Krystyna Kacpura.

 • Selektywna terminacja ciąży zabroniona po wyroku TK? Prawniczka: Przepisy obligują, by ratować życie kobiety

  Selektywna terminacja ciąży zabroniona po wyroku TK? Prawniczka: Przepisy obligują, by ratować życie kobiety

  Lekarze z częstochowskiego szpitala tłumaczyli 37-letniej Agnieszce, że nie mogą ratować jednego z bliźniaków, powołując się przy tym na polskie prawo. Terminacji dokonano dopiero po śmierci obu płodów - kobieta zmarła. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w 2021 roku, że w świetle wyroku TK w przypadku ciąży bliźniaczej nie można już uratować zdrowego dziecka, jeśli u drugiego z bliźniąt występuje wada letalna. Innego zdania jest prawniczka Kamila Ferenc, która uważa, że w tej sprawie obowiązuje przesłanka mówiąca o ratowaniu życia matki.

 • Prawniczka zmarłej Agnieszki: Była w bardzo złym stanie psychicznym i fizycznym. Ten stan ciągle się pogarszał
 • Libura: Z pandemii wyjdziemy z rekordową liczbą zgonów. Jako społeczeństwo obciążone poważnymi chorobami

  Libura: Z pandemii wyjdziemy z rekordową liczbą zgonów. Jako społeczeństwo obciążone poważnymi chorobami

  - Prędkość narastania tej fali grozi znacznym obciążeniem szpitali i ograniczeniem dostępu do opieki medycznej - mówi Gazeta.pl ekspertka ds. systemów ochrony zdrowia Maria Libura. Jak przestrzega, kolejne miesiące mogą wiązać się z kryzysem w strukturach ochrony zdrowia. - Z pandemii wyjdziemy nie tylko z rekordową liczbą zgonów, ale jako społeczeństwo obciążone bardzo poważnymi chorobami - przestrzega.

 • Telefon Zaufania może ograniczyć infolinię przez brak dofinansowania. 'Dziecko, które połknęło tabletki, nie będzie czekało'

  Telefon Zaufania może ograniczyć infolinię przez brak dofinansowania. "Dziecko, które połknęło tabletki, nie będzie czekało"

  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę alarmuje, że bez wsparcia ze strony budżetu państwa Telefon Zaufania nie będzie dostępny bez przerwy. Pod koniec 2021 roku okazało się, że Państwo nie przeznaczy na jego działalność ani złotówki. - Dziecko, które połknęło tabletki albo chce właśnie skoczyć z dachu i wybierze nasz numer, nie będzie czekało na moment, aż znów infolinia będzie dostępna - ostrzega Monika Sajkowska, prezeska FDDS.