Benedykt XVI jest w złym stanie. Papież Franciszek prosi o "specjalną modlitwę"

Papież Franciszek poprosił wiernych o "specjalną modlitwę" za papieża emeryta Benedykta XVI. Głowa Kościoła Katolickiego przekazała, że jego poprzednik jest "ciężko chory". - Prośmy Pana, aby go pocieszał i wspierał w tym świadectwie miłości do Kościoła aż do końca - mówił papież.
Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

- Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w milczeniu podtrzymuje Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest ciężko chory, proszę Pana o pocieszenie i wsparcie w tym świadectwie miłości do Kościoła, aż do końca - powiedział Franciszek, przemawiając w języku włoskim.

Obecnie urzędujący papież wypowiedział te słowa na koniec środowej audiencji generalnej. Nie podał żadnych szczegółów. Agencja Reutera próbowała skontaktować się z Watykanem w tej sprawie, jednak nikt nie odbiera telefonów w rezydencji Benedykta XVI w Ogrodach Watykańskich.

Papież Benedykt XVI jest ciężko chory. "Sytuacja jest obecnie pod kontrolą"

- Sytuacja jest obecnie pod kontrolą - przekazał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Podkreślił, że 95-letni emerytowany papież jest pod opieką lekarzy.

Benedykt XVI abdykował w 2013 r., po niecałych ośmiu latach pontyfikatu. Oficjalnym powodem decyzji był stan zdrowia. Ratzinger od tego momentu mieszka w byłym klasztorze "Mater Ecclesiae" w Ogrodach Watykańskich

Papież porusza się na wózku inwalidzkim. Na początku 2022 roku przewodniczący zarządu Fundacji Josepha Ratzingera - o. Federico Lombardi - wyznał, że Benedykt XVI jest w stanie samodzielnie zrobić tylko kilka kroków.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Na początku grudnia papież Franciszek docenił rolę Benedykta XVI jako papieża emeryta i jego wkład w dziedzinę teologii. Jak wówczas mówił, "wszyscy czujemy jego duchową obecność i towarzyszenie całemu Kościołowi w modlitwie".

- Ważne, aby potwierdzić, że wkład jego pracy teologicznej i jego myśli są nadal owocne i skuteczne - powiedział.

Benedykt XVI na zdjęciach

W listopadzie w mediach społecznościowych pojawiły się nowe zdjęcia, na których widać emerytowanego papieża. Benedykt XVI został sfotografowany w Ogrodach Watykańskich.

"Papież emeryt Benedykt XVI podczas popołudniowego spaceru po Ogrodach Watykańskich" - czytamy na Facebooku Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Post został udostępniony w środę 9 listopada nad ranem. 

Poprzednie zdjęcie papieża emeryta pojawiło się pod koniec października. Benedykt XVI podczas spotkania z amerykańskim duchownym był wyraźnie zmęczony. Użytkownicy mediów społecznościowych zwrócili też uwagę, że Benedykt XVI stracił na wadze. 95-letni papież cierpi na neuralgię nerwu trójdzielnego, ma wszczepiony rozrusznik serca i ma poważne problemy z mową.

Ks. Agbaw-Ebai podzielił się także tym, co usłyszał od emerytowanego papieża. "Pożegnanie z Benedyktem XVI było bardzo wzruszające i nigdy nie zapomnę ostatniej rzeczy, którą mi powiedział, gdy go pocałowałam na pożegnanie! 'Jestem człowiekiem u schyłku życia, który może powiedzieć za św. Pawłem: Zachowałem wiarę!'" - napisał duchowny.

Więcej o: