Świat

 • Wybory w Niemczech. Oficjalne wyniki: zwycięża SPD

  Wybory w Niemczech. Oficjalne wyniki: zwycięża SPD

  Wybory do niemieckiego parlamentu Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, uzyskując poparcie 25,7 procent wyborców. Na drugim miejscu znaleźli się chadecy z CDU/CSU, na których zagłosowało 24,1 procent wyborców. Trzecie miejsce zajęli Zieloni z niespełna 15-procentowym poparciem i najlepszym wynikiem w swojej historii.

  mk, IAR
 • Angela Merkel może nieprędko opuścić urząd. Wybory w Niemczech dają tyle samo pytań co odpowiedzi

  Angela Merkel może nieprędko opuścić urząd. Wybory w Niemczech dają tyle samo pytań co odpowiedzi

  Socjaldemokratyczna SDP niewielką przewagą wygrywa wybory w Niemczech, zaś centroprawicowa CDU ma najgorszy wynik od połowy ubiegłego wieku. Jednak sondażowe wyniki wyborów nie przyniosły odpowiedzi na to, kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza. Teraz zaczną się negocjacje koalicyjne i Merkel może poczekać jeszcze długo na ich wynik - i ostateczne pożegnanie się z urzędem.

  IAR, oprac. Patryk Strzałkowski
 • Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

  Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

  Większość Szwajcarów głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za dopuszczeniem w tym kraju do zawierania małżeństw par jednopłciowych. Tak wynika z rezultatów plebiscytu, uwzględniających głosy oddane w 20 z 23 kantonów. 64 proc. głosujących opowiedziało się za rządową propozycją przy 52-procentowej frekwencji.

  IAR, oprac. Karolina Mianecka
 • Islandia. Kobiety większością w parlamencie. Po raz pierwszy w historii
 • Wybory w Niemczech. Są wyniki exit polls

  Wybory w Niemczech. Są wyniki exit polls

  O godz. 18:00 zakończyło się głosowanie w wyborach do Bundestagu. Chwilę później pojawiły się wyniki sondażu exit poll. Zgodnie z nimi, dwie największe partie - chrześcijańska demokracja CDU/CSU i socjaldemokratyczna SDP uzyskały po 25 proc. głosów. Przed godziną 20 stacja ZDF podała rezultat drugiego badania, którego daje minimalną przewagę SPD. Szacuje się, że partia ta uzyska 25,8 proc. głosów, a CDU/CSU 24 proc.

  IAR, oprac. Karolina Mianecka