Patryk Strzałkowski

Patryk Strzałkowski
 • Prawnik: Zakaz przemieszczania się w sylwestra bez podstawy prawnej, niezgodny z konstytucją
 • Pięć lat Porozumienia paryskiego. "Na takim szczycie wszystko dogrywa się do ostatniej sekundy"

  Pięć lat Porozumienia paryskiego. "Na takim szczycie wszystko dogrywa się do ostatniej sekundy"

  Był polityczny teatr, zwroty akcji i niepewność do ostatniego momentu. W takiej atmosferze przyjmowano pięć lat temu Porozumienie paryskie, które dziś jest fundamentem walki z kryzysem klimatycznym. Czy jest nadzieja, że zda ono egzamin? - Jakbyśmy nie mieli nadziei, że będzie działać, to można tylko usiąść i płakać - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Lidia Wojtal, która brała udział w negocjowaniu porozumienia.

 • Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta

  Susza w tym roku nie była tak poważna, jak się obawiano. Jednak zagrożenie nie odeszło daleko. A nawet najlepsze oszczędzanie wody w domu na Podkarpaciu nie sprawi, że na polu w Wielkopolsce nie będzie suszy. W walce z nią kluczowe są systemowe rozwiązania. To nie znaczy jednak, że jesteśmy bezsilni. Poza walką o systemowe zmiany możemy pomóc oszczędzać wodę w naszej okolicy. Duże znaczenie ma choćby to, jak i czym podlewamy ogród.

 • Lekarze ze szpitala na stadionie: Weźcie kilka dyżurów i potem krytykujcie. Praca jest ciężka

  Lekarze ze szpitala na stadionie: Weźcie kilka dyżurów i potem krytykujcie. Praca jest ciężka

  Dlaczego w szpitalu tymczasowym w Warszawie nie są leczeni chorzy w ciężkim stanie? - Nie chodzi o to, że się boimy, ale przy początku i rozruchu, kiedy organizacyjnie nie wszystko jest jeszcze dopracowane, lepiej żebyśmy nie zajmowali się najciężej chorymi - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl pracujący tam lekarz. Medycy podkreślają, że szpital działa zgodnie z założeniem, a wbrew komentarzom personel pracuje tam ciężko i leczy poważnie chorych, a nie jest "sanatorium".

 • Sasin zorganizuje igrzyska. "Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie"
 • Raport nie zostawia cienia wątpliwości ws. "miliona aut elektrycznych". "Niewielkie szanse"

  Raport nie zostawia cienia wątpliwości ws. "miliona aut elektrycznych". "Niewielkie szanse"

  Transport to jeden z niewielu obszarów, w których rząd PiS planował działania dobre z perspektywy walki ze zmianami klimatu. Jednak na teraz sukcesów brak. Według raportu NIK z zapowiedzi dotyczącej samochodów elektrycznych zrealizowano niewiele, a na milion "elektryków" za pięć lat nie ma co liczyć. Światełkiem w tunelu mogą być miliardy z unijnego funduszu odbudowy - i wzrost świadomości konsumentów.

 • W tym roku statek dopłynął na biegun północny. Nic dziwnego - to może być najgorętszy rok w historii

  W tym roku statek dopłynął na biegun północny. Nic dziwnego - to może być najgorętszy rok w historii

  System klimatyczny Ziemi jest złożony, a czasem odległe zjawiska mogą mieć globalne skutki - jak tzw. El Nino i La Nina, czyli ocieplenie i ochłodzenie nad tropikalnym Pacyfikiem. W tym roku występuje to drugie zjawisko - i ma "chłodzący" efekt na temperaturę Ziemi. Tymczasem pomimo tego zjawiska rok 2020 może być najgorętszy w historii - co pokazuje tempo globalnego ocieplenia.

 • Amerykanie mogą zdecydować o losach wszystkich. "Druga kadencja Trumpa to game over dla klimatu"
 • Ostatnia debata przed wyborami. "Trump nie stanął w ogniu", ale to za mało, by pomóc w sondażach

  Ostatnia debata przed wyborami. "Trump nie stanął w ogniu", ale to za mało, by pomóc w sondażach

  "Trump nie stanął w ogniu, ale kłamał jak Pinokio" - tak ostatnią debatę przed wyborami w USA skomentował jeden z dziennikarzy CNN. W przeciwieństwie do chaotycznej pierwszej debaty, tym razem wyborcy mogli posłuchać, co Donald Trump i Joe Biden mają im do powiedzenia. Ale dla Trumpa nie było wygodnych tematów, które mogłyby dawać mu nadzieję na odbicie w sondażach. Pokazał też, że nie potrafi identyfikować się z przeciętnymi Amerykanami.

 • Neutralność klimatyczna. Decyzje w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę

  Neutralność klimatyczna. Decyzje w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę

  Neutralność klimatyczna to jeden z - nomen omen - najgorętszych tematów polityki europejskiej i nie tylko. Ale co to właściwie znaczy? Wyjaśniamy, skąd wziął się cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, co on oznacza i dlaczego najbliższa dekada będzie kluczowa - nie tylko dla polityki klimatycznej, ale dla przyszłości świata.

 • Morawiecki twierdzi, że promienie UV "ograniczyły koronawirusa". Ale brakuje na to dowodów

  Morawiecki twierdzi, że promienie UV "ograniczyły koronawirusa". Ale brakuje na to dowodów

  - Promienie ultrafioletowe mocno ograniczyły koronawirusa i uspokoiły sytuację - powiedział Mateusz Morawiecki, broniąc swoich słów o tym, że COVID-19 "nie trzeba się obawiać". Jednak taka teza nie jest poparta faktami. Latem w Polsce epidemia nie odpuściła w znaczący sposób, a np. w gorącej Kalifornii - szybko się pogłębiała. Słońce może dezaktywować wirusa, ale to nie zastępuje maseczek, dystansu i innych metod walki z koronawirusem.

 • Ratować się przed huraganem czy pandemią? Kryzys klimatyczny nie czeka, tylko potęguje zagrożenia

  Ratować się przed huraganem czy pandemią? Kryzys klimatyczny nie czeka, tylko potęguje zagrożenia

  By ratować się przed huraganem, trzeba udać się do schronów - ale tam w tłumie grozi zakażenie koronawirusem. Susza może wpędzić w głód i ubóstwo, a zdesperowani ludzie są bardziej narażeni na działania grup przestępczych czy terrorystów. Kryzys klimatyczny nie czeka, aż inne kryzysy się skończą - dzieje się równocześnie, a negatywne efekty się potęgują. Najnowsze przykłady widać na dwóch wybrzeżach USA.

 • Więcej Jarosławów niż kobiet. Nowy rząd na ostatnim miejscu w UE pod względem liczby kobiet
 • "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  "Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"

  W Polsce produkujemy coraz więcej odpadów, a poziom recyklingu rośnie powoli. Wyzwań i problemów jest wiele: chaos w prawie, zmiany w projektowaniu opakowań, brak systemu kaucyjnego - mówi Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol. Ale potrzebna jest też zmiana mentalna u konsumentów i producentów. - Recykling jest nieodzowny, ale jest już kolejnym etapem. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy produkcję odpadów - mówi ekspert.

 • Śmierć chłopca na morzu poruszyła świat - na chwilę. Po pięciu latach uchodźcy wciąż toną
 • Uciekli przed wojną, zabija ich zima. Uchodźcy koczują w nieludzkich warunkach
 • Dziura ozonowa jest najmniejsza od jej odkrycia. To nie znaczy, że "ktoś ją sobie wymyślił"