Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
 • Naloty, miny, plądrowanie. Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji nawet szpitale nie są bezpieczne

  Naloty, miny, plądrowanie. Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji nawet szpitale nie są bezpieczne

  - To niewiarygodny przykład dehumanizacji - mówi Vincenzo Porpiglia z Lekarzy bez Granic o udokumentowanych przypadkach umieszczania min przeciwpiechotnych w szpitalach w Ukrainie. Organizacja pokazuje, że pełnoskalowa inwazji Rosji na Ukrainę wiąże się z atakami i niszczeniem placówek ochrony zdrowia, a na terenach okupowanych - blokowaniem dostępu do nich ludziom potrzebującym pomocy.

 • Stworzyli instrukcję przetrwania dla ludzkości. Te pięć rzeczy powinien wiedzieć absolutnie każdy
 • Polscy naukowcy sprawdzili 124 tys. wpisów na Twitterze. 'Przemieszanie dobrych chęci z niewiedzą'
 • Twój talerz ma znaczenie. To, co jemy, wystarcza, by destabilizować klimat. Winne głównie mięso

  Twój talerz ma znaczenie. To, co jemy, wystarcza, by destabilizować klimat. Winne głównie mięso

  To, co obecnie jemy, jest nie do pogodzenia z utrzymaniem stabilnego klimatu i umiarkowanie bezpiecznej do życia planety, pokazuje nowe badanie. Gazy cieplarniane z produkcji żywności - głównie czerwonego mięsa - wystarczą, by ocieplić klimat Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza. Co z tym zrobić? Do ścięcia emisji o ponad połowę nie potrzeba weganizmu, ale konieczna jest zmiana diety na... zdrowszą.

 • Zachodni Brzeg wrze. 'Pogrom' na Palestyńczykach, ataki na Izraelczyków, w tle polityka Netanjahu

  Zachodni Brzeg wrze. "Pogrom" na Palestyńczykach, ataki na Izraelczyków, w tle polityka Netanjahu

  Po tym, jak Palestyńczyk zabił dwóch Izraelczyków, mieszkańcy osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu masowo zaatakowali społeczność palestyńską. Dzień później zastrzelono innego Izraelczyka, a w ubiegłym tygodniu izraelska armia zabiła 10 i raniła ponad 100 Palestyńczyków w mieście Nablus. Fala przemocy wzbiera równocześnie z planami nowego rządu Binjamina Netanjahu wobec okupowanych terenów palestyńskich.

 • Rosja niszczy też przyrodę Ukrainy. Zatrute rzeki, zaminowane pola, płonące rezerwaty
 • Zaprzeczanie zmianom klimatu odchodzi do lamusa. Teraz na pierwszy plan idą 'opóźniacze'

  Zaprzeczanie zmianom klimatu odchodzi do lamusa. Teraz na pierwszy plan idą "opóźniacze"

  Osoby, według których nie ma globalnego ocieplenia, stają się coraz rzadszym gatunkiem. Ale to nie znaczy, że denializm klimatyczny zupełnie przestał być problemem. Przyjął raczej nową formę: narracji o opóźnianiu. Coraz rzadziej możemy słyszeć, że "klimat się nie zmienia", ale coraz częściej, że "ktoś inny powinien się tym zająć", bez paliw kopalnych nie ma dobrobytu, a najważniejsze są nasze indywidualne działania, a nie to, co robią wielkie korporacje. Otóż nie.

 • Miny ranią setki ludzi. Mieszkający w Polsce Ukraińcy pracują nad nowym sposobem rozminowywania
 • Trzęsienie ziemi w piekle. Klęska uderzyła w ludzi, którzy już stracili prawie wszystko

  Trzęsienie ziemi w piekle. Klęska uderzyła w ludzi, którzy już stracili prawie wszystko

  - Otrzymuję pliki z wymienionymi imiennie setkami osób, które zginęły - mówi dr Mansour Alatrash, syryjski lekarz. W kraju od 12 lat toczy się wojna. Teraz do zniszczeń, fatalnej infrastruktury, wysiedleń, biedy, kryzysu gospodarczego i cholery doszły skutki potężnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum był w sąsiedniej Turcji. A pomoc dla Syryjczyków jest bardzo utrudniona.

 • Które pokolenie najbardziej obawia się zmiany klimatu? Zaskakujące wyniki sondażu
 • Księga umarłych. Oto gatunki, które bezpowrotnie straciliśmy w ubiegłym roku

  Księga umarłych. Oto gatunki, które bezpowrotnie straciliśmy w ubiegłym roku

  Wiosłonos chiński, ostronosa żaba z Australii to niektóre z gatunków uznanych za wymarłe w 2022 roku. A obok nich wymarły zapewne setki, o których nawet nie zdążyliśmy się dowiedzieć. Dzikie ssaki - słonie, żyrafy, jelenie, wilk - stanowią już tylko niewielki procent życia na Ziemi, a przez ludzi tracimy kolejne gatunki.

 • Byliśmy na jednej z największych farm wiatrowych. 'Ludzie pytają, czy możemy mieć więcej wiatraków'

  Byliśmy na jednej z największych farm wiatrowych. "Ludzie pytają, czy możemy mieć więcej wiatraków"

  Wiatraki hałasują, giną na nich ptaki, a lokalne społeczności są przeciwne - takie opinie można usłyszeć od polityków, którzy sprzeciwiają się zmianie przepisów dot. budowy farm wiatrowych. Odwiedziliśmy Margonin, gdzie znajduje się druga co do wielkości farma wiatrowa w Polsce. Mieszkańcy mówią, że do wiatraków się przyzwyczaili - a burmistrz wylicza korzyści dla gminy.

 • Po Sądzie Najwyższym - wiatraki. Sejm sięga po kolejnym 'kamień milowy'. Bez niego nie będzie KPO
 • Powódź zamienia domy w pułapki, a obok trwa najgorsza susza w historii

  Powódź zamienia domy w pułapki, a obok trwa najgorsza susza w historii

  Kryzys klimatyczny potrafi zmienić domy ludzi w pułapkę. - Ludzie na terenach dotkniętych powodzią nie mają jedzenia, nie mają wody i często nie mają możliwości wydostania się stamtąd - mówi David Odee, szef biura PAH w Sudanie Południowym. Afryka Wschodnia była w tym roku dotykana i przez powodzie, i rekordową suszę. Reagowanie na klęski klimatyczne to coraz większa część pracy organizacji pomocowych.

 • Mity i manipulacje, czyli jak poseł PiS straszy wiatrakami

  Mity i manipulacje, czyli jak poseł PiS straszy wiatrakami

  Mimo powszechnego poparcia dla energii wiatrowej, w PiS wciąż jest grupa twardych przeciwników blokujących jej rozwój. Poseł Jan Krzysztof Ardanowski niemal jednym tchem wymienił ich argumenty, od "infradźwięków" po "pole magnetyczne". Większość tego, co mówił minister, opiera się nie na faktach, a mitach.

 • Dunkelflaute może spędzać sen z powiek energetykom. Ale wiemy, co robić, gdy nie wieje wiatr

  Dunkelflaute może spędzać sen z powiek energetykom. Ale wiemy, co robić, gdy nie wieje wiatr

  - A co, kiedy wiatr nie wieje? - chciał się dowiedzieć Andrzej Duda od aktywistki Dominiki Lasoty, która pytała go o zieloną transformację Polski. Taki moment, o który martwił się prezydent, przyszedł do Polski i nie tylko pod koniec listopada. I co gdybyśmy zamiast węgla mieli przede wszystkim wiatraki i panele, a przyszłaby tzw. dunkelflaute? Choć nie jest to łatwe, są plany, jak sobie z tym radzić.

 • Ukraińcy z niepewnością czekają na zimę. I kolejne ataki. 'Część może rozważyć wyjazd z kraju'

  Ukraińcy z niepewnością czekają na zimę. I kolejne ataki. "Część może rozważyć wyjazd z kraju"

  Bez prądu, bez wody, niektórzy bez domu. U progu zimy miliony ludzi w Ukrainie są w skrajnie trudnej sytuacji ze względu na wcześniejsze zniszczenia wojenne oraz nowe ataki Rosji. - Cały czas ludziom towarzyszy niepewność. Nikt nie jest w stanie czegokolwiek zaplanować - mówi nam Olga Vergeles z PAH. Organizacja spieszy się z zapewnieniem podstawowej pomocy, by nasi sąsiedzi przetrwali zimę.

 • Sztuczne chmury, lustra w kosmosie. Biały Dom chce wiedzieć, jak awaryjnie chłodzić Ziemię

  Sztuczne chmury, lustra w kosmosie. Biały Dom chce wiedzieć, jak awaryjnie chłodzić Ziemię

  Wciąż jesteśmy na drodze do katastrofalnego poziomu ocieplenia klimatu, a niektóre zagrożenia mogą być nieodwracalne. Żeby tego uniknąć, trzeba pilnie odejść od węgla, gazu i ropy. A co, jeśli się nie uda? Od dawna mówi się o pomysłach tzw. geoinżynierii, czyli sztucznego ochładzania Ziemi. Pomysły budzą skrajne obawy. Ale teraz Biały Dom wspiera badania nad nimi.

 • Brejza wygrał z państwową spółką. Nie chciała ujawnić, ile wydano na antyunijną kampanię ws. cen prądu
 • Mundial 'neutralny klimatycznie'? To już nie malowanie trawy na zielono, a hodowanie jej na pustyni

  Mundial "neutralny klimatycznie"? To już nie malowanie trawy na zielono, a hodowanie jej na pustyni

  Od śmierci i łamania praw pracowników, przez oskarżenia dot. korupcji, po kwestie praw człowieka - organizacja mistrzostw świata w Katarze jest serią kontrowersji. Tym, co miało poprawić wizerunek, jest rzekoma ekologia. Mundial ma być "zrównoważony" i "neutralny klimatycznie". Ale podstawy tych twierdzeń są równie mocne, co dom postawiony na piasku katarskiej pustyni. A greenwashing Kataru może wręcz uderzyć w globalną walkę ze zmianami klimatu.