Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • Rachunki rosną? Oto, jak można oszczędzić pieniądze i wesprzeć klimat

  Rachunki rosną? Oto, jak można oszczędzić pieniądze i wesprzeć klimat

  Sposobów na radzenie sobie z drożyzną jest wiele, a ten najbardziej oczywisty to oszczędzanie. Gdy mówimy o cenach prądu i gazu - oszczędzanie energii. Teraz warto robić to nie tylko by zmniejszyszyć rachunki, ale też nasz ślad węglowy. Sposobów jest wiele i nie wszystkie są oczywiste.

 • Rok 2021 był kolejnym, w którym pozwalaliśmy światu płonąć

  Rok 2021 był kolejnym, w którym pozwalaliśmy światu płonąć

  Kryzys klimatyczny już tu jest. Na koniec 2021 roku to zdanie możemy wypowiedzieć bez cienia wątpliwości, na podstawie twardych danych, naukowych dowodów i tego, co widać gołym okiem. Rośnie poziom dwutlenku węgla, rośnie temperatura globu i rośnie przepaść - bo inaczej tego nie można nazwać - między pilnością i skalą planetarnego kryzysu a działaniami (nie)podejmowanymi przez ludzi u władzy.

 • Ciepłe słowa i wsparcie na trudną zimę. Rodziny w Libanie dostaną pomoc po akcji Zaopiekowani
 • Demokraci strzelają sobie w stopę i nasz klimat. Senator blokuje kluczowy projekt Białego Domu
 • Bejruckie puzzle. Mieszkańcy walczą z czasem i kryzysem, by zachować swoje domy i dziedzictwo

  Bejruckie puzzle. Mieszkańcy walczą z czasem i kryzysem, by zachować swoje domy i dziedzictwo

  - Dzień po wybuchu zaczęliśmy sprzątać dom. Zatrzymaliśmy każdy kawałek drewna, kamienia, każdy fragment sztukaterii, połamane drzwi - opowiada Yasmin Dagher, libańska architektka. Fragmenty zniszczonego przez potężny wybuch w porcie domu nie miały być pamiątkami tragicznego dnia. Chodziło o to, by łączyć je jak puzzle i wykorzystać do odbudowy. Dagher należy do grupy walczącej o ochronę zabytków Bejrutu, które ucierpiały 4 sierpnia 2020 roku.

 • Odey nie chodzi już do szkoły. 13-letni uchodźca pracuje na dwie zmiany i utrzymuje rodzinę
 • Globalne ocieplenie nie jest pierwszym ze zmartwień w Libanie. Ale pogłębia trwający kryzys

  Globalne ocieplenie nie jest pierwszym ze zmartwień w Libanie. Ale pogłębia trwający kryzys

  W czasie rozmów z dotkniętymi kryzysem Libańczykami nie pojawia się temat zmian klimatu - to nie one odpowiadają za to, że większość z nich żyje poniżej granicy ubóstwa. Jednak skutki ocieplenia są tam tym bardziej odczuwalne. Bez prądu nie ma jak chłodzić się w coraz gorętsze lato. Pożary niszczą lasy, a niefunkcjonujące państwo nie ma jak sobie z nimi radzić. Ceny jedzenia rosną, a jego lokalna produkcja spada. Zmiany klimatu nie tylko nakładają się, ale potęgują zagrożenia.

 • Mandarynki zwiastują zimę, ale nie ma powodów do radości. To będzie wyjątkowo trudny czas w Libanie

  Mandarynki zwiastują zimę, ale nie ma powodów do radości. To będzie wyjątkowo trudny czas w Libanie

  Nidy, uchodźczyni z Syrii, nie stać na ogrzanie mieszkania. - Zostają nam kołdry i ciepłe ubrania. Na teraz, póki nie jest aż tak zimno - mówi. Dodaje, że choć odczuwa kryzys w Libanie, to najbardziej obawia się o dzieci. Wojna przerwała jej studia, zniszczyła życie. - Wszystko, przez co przeszłam, mogę znieść. Ale nie zniosę patrzenia na to, jak moje dzieci mogą stracić szansę na edukację.

 • Liban tonie w długach i ciemności. Kryzys wpędził miliony w skrajne ubóstwo

  Liban tonie w długach i ciemności. Kryzys wpędził miliony w skrajne ubóstwo

  Czy mam nadzieję na poprawę? Mam tylko nadzieję, że przeżyję do przyszłego miesiąca - mówi Hiba, pielęgniarka z Bejrutu. Jej pensja jeszcze trzy lata temu pozwalała utrzymać rodzinę. Teraz jest warta mniej niż 50 dolarów, kobieta może wybierać: zapłacić za mieszkanie czy jedzenie. Kryzys w Libanie wpędził miliony ludzi w głębokie ubóstwo. Większość myśli o wyjeździe z kraju.

 • Nowa wojna na Ukrainie? Dla mieszkańców Donbasu nigdy się nie skończyła

  Nowa wojna na Ukrainie? Dla mieszkańców Donbasu nigdy się nie skończyła

  Starsi, żyjący w strachu i ubóstwie - mieszkańcy strefy przy linii frontu w Donbasie będą najbardziej zagrożeni w przypadku ewentualnej eskalacji wojny na Ukrainie. Jednak dla nich nie będzie to nowa wojna, bo ta rozpoczęta w 2014 roku wcale się nie skończyła. W strefie, gdzie codziennością są miny i ostrzały, a nierzadko jedyny kontakt z człowiekiem zapewniają pracownicy humanitarni, pozostali już głównie ci, którzy nie chcą lub nie mogą wyjechać - mówi Joanna Szukała z PAH.

 • Lekarka po powrocie ze strefy: Migranci mają choroby znane z czasów I wojny. Zgonów będzie więcej
 • Cena CO2 przebiła poziom 70 euro za tonę. Co to w ogóle znaczy?

  Cena CO2 przebiła poziom 70 euro za tonę. Co to w ogóle znaczy?

  System handlu emisjami to jedno z głównych narzędzi, przy pomocy których Unia Europejska chce osiąnąć cel neutralności klimatycznej. Działa on od lat, ale dopiero ostatni robi się o nim głośno. Po gwałtownych wzrostach w ostatnich kilku latach - i szczególnie w tym roku - cena uprawnień do emisji jest 10 razy większa niż jeszcze w 2017 roku. Jak wpływa - i wpłynie - to na naszą rzeczywistość?

 • Co premier i prezydent mówią o migrantach? "Informacje nieprawdziwe" [MÓWIMY: SPRAWDZAM]

  Co premier i prezydent mówią o migrantach? "Informacje nieprawdziwe" [MÓWIMY: SPRAWDZAM]

  Migranci, którzy znajdują się w lesie po polskiej stronie granicy, "trafiają albo do szpitala, albo do obozu, gdzie mogą ubiegać się o azyl" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ta wypowiedź dla niemieckiej prasy nie ma jednak pokrycia w faktach. W rzeczywistości polskie służby ignorują wnioski azylowe i wywożą takie osoby na Białoruś - jak mówią aktywiści, czasem są to osoby, które były w szpitalu z powodu hipotermii.

 • Ogień i woda. Napędzane zmianami klimatu upały w Kanadzie pogorszyły skutki powodzi

  Ogień i woda. Napędzane zmianami klimatu upały w Kanadzie pogorszyły skutki powodzi

  Nieco ponad cztery miesiące temu Kolumbia Brytyjska zmagała się z rekordowymi upałami i - w ich następstwie - pożarami. Teraz prowincję na zachodzie Kanady niszczą powodzie i osuwiska. To pokazuje, że związane ze zmianami klimatu kataklizmy nie tylko mogą następować jeden po drugim, ale też napędzać się wzajemnie. Według ekspertów pożary mogły przyczynić się do zmian w glebie, powodujących silniejszą erozję i osuwiska.

 • Afera mailowa. "Przywództwo Mateusza zweryfikowane negatywnie. Z tym premierem nie wygramy"

  Afera mailowa. "Przywództwo Mateusza zweryfikowane negatywnie. Z tym premierem nie wygramy"

  Mateusz Morawiecki "stał się obciążeniem, a nie wartością dodaną" i "zamiast poszerzać elektorat, zaczął zjadać zasoby PiS" - takie oceny znalazły się w pochodzącym z wycieku mailu, który miał otrzymać polityk PiS Joachim Brudziński. Autor maila twierdzi m.in., że "aferę premii przyznanych przez Szydło wywołał Morawiecki" oraz że "zdradził w sprawie przyjmowania imigrantów", a z jego winy "wielki atut PiS-u, czyli obrona Polski przed uchodźcami, wyparował".

 • Nexta: Granaty hukowe użyte na granicy pochodzą z Czech, używają ich białoruskie służby

  Nexta: Granaty hukowe użyte na granicy pochodzą z Czech, używają ich białoruskie służby

  W czasie zamieszek na granicy Polski i Białorusi w stronę polski rzucano m.in. granaty hukowe. Według niezależnych kanałów białoruskich widać, że były to produkowane w Czechach granaty - takie, jakich używają białoruskie służby. To ma potwierdzać doniesienia, że służby przekazały granaty migrantom i/lub że wśród atakujących byli białoruscy funkcjonariusze.

 • Tak działał "system Morawieckiego?". Dziennikarze dotarli do przelewów. Ćwierć mln zł na kampanię PiS
 • Jak rozwiązać kryzys migracyjny na granicy? "Nie musimy pozwalać tym osobom umierać w lasach"

  Jak rozwiązać kryzys migracyjny na granicy? "Nie musimy pozwalać tym osobom umierać w lasach"

  Kraje Unii Europejskiej wolałyby - szczególnie od 2015 roku - by chcący się tu dostać migranci, byli zatrzymywani daleko przed faktyczną granicą. Ale takie zrzucanie kwestii migracji na inne kraje daje pole do szantażu, co robiła Turcja, a teraz Białoruś - mówi dr Maciej Stępka. Mamy rozwiązania wobec tej sytuacji, ale Polski rząd stawia na zarządzanie strachem i budowanie poczucia zagrożenia.

 • Ekspert o działaniach rządu: To polityka zarządzania strachem. Buduje w ludziach potencjał do agresji
 • Większość z nas zgadza się, że ekologia to patriotyzm. Oto, na czym to może polegać