-
Prawnik: Zakaz przemieszczania się w sylwestra bez podstawy prawnej, niezgodny z konstytucją
Aby egzekwować jakieś zachowanie obywatela, musi być bardzo wyraźna podstawa prawna i przepisy zgodne z ustawą i konstytucją - mówi dr hab. Mikołaj Małecki. Tymczasem - jak ocenia prawnik - określony w drodze rozporządzenia zakaz przemieszczania się w sylwestra nie ma podstawy prawnej, a do tego jest niezgodny z konstytucją.
-
Pięć lat Porozumienia paryskiego. "Na takim szczycie wszystko dogrywa się do ostatniej sekundy"
Był polityczny teatr, zwroty akcji i niepewność do ostatniego momentu. W takiej atmosferze przyjmowano pięć lat temu Porozumienie paryskie, które dziś jest fundamentem walki z kryzysem klimatycznym. Czy jest nadzieja, że zda ono egzamin? - Jakbyśmy nie mieli nadziei, że będzie działać, to można tylko usiąść i płakać - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Lidia Wojtal, która brała udział w negocjowaniu porozumienia.
-
Jak oszczędzać wodę? Ważny nie tylko zakręcony kran, ale też... koszenie trawy czy nasza dieta
Susza w tym roku nie była tak poważna, jak się obawiano. Jednak zagrożenie nie odeszło daleko. A nawet najlepsze oszczędzanie wody w domu na Podkarpaciu nie sprawi, że na polu w Wielkopolsce nie będzie suszy. W walce z nią kluczowe są systemowe rozwiązania. To nie znaczy jednak, że jesteśmy bezsilni. Poza walką o systemowe zmiany możemy pomóc oszczędzać wodę w naszej okolicy. Duże znaczenie ma choćby to, jak i czym podlewamy ogród.
-
Lekarze ze szpitala na stadionie: Weźcie kilka dyżurów i potem krytykujcie. Praca jest ciężka
Dlaczego w szpitalu tymczasowym w Warszawie nie są leczeni chorzy w ciężkim stanie? - Nie chodzi o to, że się boimy, ale przy początku i rozruchu, kiedy organizacyjnie nie wszystko jest jeszcze dopracowane, lepiej żebyśmy nie zajmowali się najciężej chorymi - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl pracujący tam lekarz. Medycy podkreślają, że szpital działa zgodnie z założeniem, a wbrew komentarzom personel pracuje tam ciężko i leczy poważnie chorych, a nie jest "sanatorium".
-
Sasin zorganizuje igrzyska. "Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie"
Wicepremier Jacek Sasin został pełnomocnikiem rządu ds. organizacji III Igrzysk Europejskich. Zawody są zaplanowane na rok 2023 i mają odbyć się w Krakowie.
-
Raport nie zostawia cienia wątpliwości ws. "miliona aut elektrycznych". "Niewielkie szanse"
Transport to jeden z niewielu obszarów, w których rząd PiS planował działania dobre z perspektywy walki ze zmianami klimatu. Jednak na teraz sukcesów brak. Według raportu NIK z zapowiedzi dotyczącej samochodów elektrycznych zrealizowano niewiele, a na milion "elektryków" za pięć lat nie ma co liczyć. Światełkiem w tunelu mogą być miliardy z unijnego funduszu odbudowy - i wzrost świadomości konsumentów.
-
W tym roku statek dopłynął na biegun północny. Nic dziwnego - to może być najgorętszy rok w historii
System klimatyczny Ziemi jest złożony, a czasem odległe zjawiska mogą mieć globalne skutki - jak tzw. El Nino i La Nina, czyli ocieplenie i ochłodzenie nad tropikalnym Pacyfikiem. W tym roku występuje to drugie zjawisko - i ma "chłodzący" efekt na temperaturę Ziemi. Tymczasem pomimo tego zjawiska rok 2020 może być najgorętszy w historii - co pokazuje tempo globalnego ocieplenia.
-
Amerykanie mogą zdecydować o losach wszystkich. "Druga kadencja Trumpa to game over dla klimatu"
"Druga kadencja Donalda Trumpa to 'game over' dla klimatu - naprawdę!" - ostrzega badacz klimatu prof. Michael Mann. Trzeciego listopada Ameryka wybierze prezydenta i eksperci ostrzegają, że cztery kolejne lata rządów Trumpa zaszkodzi całemu światu przez jego antyklimatyczną politykę.
-
Ostatnia debata przed wyborami. "Trump nie stanął w ogniu", ale to za mało, by pomóc w sondażach
"Trump nie stanął w ogniu, ale kłamał jak Pinokio" - tak ostatnią debatę przed wyborami w USA skomentował jeden z dziennikarzy CNN. W przeciwieństwie do chaotycznej pierwszej debaty, tym razem wyborcy mogli posłuchać, co Donald Trump i Joe Biden mają im do powiedzenia. Ale dla Trumpa nie było wygodnych tematów, które mogłyby dawać mu nadzieję na odbicie w sondażach. Pokazał też, że nie potrafi identyfikować się z przeciętnymi Amerykanami.
-
Neutralność klimatyczna. Decyzje w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę
Neutralność klimatyczna to jeden z - nomen omen - najgorętszych tematów polityki europejskiej i nie tylko. Ale co to właściwie znaczy? Wyjaśniamy, skąd wziął się cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, co on oznacza i dlaczego najbliższa dekada będzie kluczowa - nie tylko dla polityki klimatycznej, ale dla przyszłości świata.
-
Morawiecki twierdzi, że promienie UV "ograniczyły koronawirusa". Ale brakuje na to dowodów
- Promienie ultrafioletowe mocno ograniczyły koronawirusa i uspokoiły sytuację - powiedział Mateusz Morawiecki, broniąc swoich słów o tym, że COVID-19 "nie trzeba się obawiać". Jednak taka teza nie jest poparta faktami. Latem w Polsce epidemia nie odpuściła w znaczący sposób, a np. w gorącej Kalifornii - szybko się pogłębiała. Słońce może dezaktywować wirusa, ale to nie zastępuje maseczek, dystansu i innych metod walki z koronawirusem.
-
Ratować się przed huraganem czy pandemią? Kryzys klimatyczny nie czeka, tylko potęguje zagrożenia
By ratować się przed huraganem, trzeba udać się do schronów - ale tam w tłumie grozi zakażenie koronawirusem. Susza może wpędzić w głód i ubóstwo, a zdesperowani ludzie są bardziej narażeni na działania grup przestępczych czy terrorystów. Kryzys klimatyczny nie czeka, aż inne kryzysy się skończą - dzieje się równocześnie, a negatywne efekty się potęgują. Najnowsze przykłady widać na dwóch wybrzeżach USA.
-
Więcej Jarosławów niż kobiet. Nowy rząd na ostatnim miejscu w UE pod względem liczby kobiet
Po zmianach w rządzie Mateusza Morawieckiego pozostała tylko jedna kobieta na stanowisku ministra. To stawia nas na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej (razem z Maltą) pod względem liczby kobiet w radzie ministrów. Na drugim biegunie są kraje jak Hiszpania, Francja czy Holandia, gdzie kobiety stanowią ok. 50 proc. składu rządu.
-
"Recykling jest nieodzowny, ale to już kolejny etap. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy"
W Polsce produkujemy coraz więcej odpadów, a poziom recyklingu rośnie powoli. Wyzwań i problemów jest wiele: chaos w prawie, zmiany w projektowaniu opakowań, brak systemu kaucyjnego - mówi Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol. Ale potrzebna jest też zmiana mentalna u konsumentów i producentów. - Recykling jest nieodzowny, ale jest już kolejnym etapem. Najpierw zapobiegajmy, minimalizujmy produkcję odpadów - mówi ekspert.
-
Śmierć chłopca na morzu poruszyła świat - na chwilę. Po pięciu latach uchodźcy wciąż toną
W 2015 roku 3771 osób zginęło, próbując dostać się do Europy w ucieczce przed wojną i biedą. Jedną z nich był trzyletni Syryjczyk Aylan Kurdi. Zdjęcie jego ciała obiegło media na świecie i - na jakiś czas - przykuło uwagę do kryzysu uchodźców na granicach Europy. Jednak po pięciu lat jest on daleki od rozwiązania, a ludzie wciąż giną na morzu. Także dzieci.
-
Uciekli przed wojną, zabija ich zima. Uchodźcy koczują w nieludzkich warunkach
Namioty zasypane śniegiem, obozy tonące w błocie, chłód, choroby i życie w zawieszeniu - taka jest perspektywa zimy dla tysięcy uchodźców. W nieludzkich warunkach żyją zarówno ludzie na Bliskim Wschodzie, jak i kilkaset kilometrów od granic Polski.
-
Dziura ozonowa jest najmniejsza od jej odkrycia. To nie znaczy, że "ktoś ją sobie wymyślił"
Przez lata niszczyliśmy warstwę ozonową, która chroni nas przed rakotwórczym promieniowaniem. Ale świat posłuchał naukowców i niebezpieczny trend udało się zahamować. To lekcja tego, jak możemy walczyć z dużo większym zagrożeniem - globalnym ociepleniem.