Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • Zapytali górników o zieloną transformację i zmiany klimatu. Widzą to zagrożenie i zupełnie nie ufają rządowi
 • Po śmierci 22-latki w Iranie zapłonęły ogniska z hidżabów. Iranistka: Władza się nie cofnie
 • Przyjechali na otwarcie przekopu, chwalą PiS. 'Gomułka i Gierek próbowali, Kaczyński był odważny' [WIDEO]
 • Najstarsza katedra na Podhalu ma 8 tysięcy lat. Kiedyś chcieliśmy rozebrać ją na 'cegły'
 • Sprawdziliśmy dane. Upały tego lata mogły przyczynić się do śmierci setek ludzi w Polsce
 • Rząd ci tego nie powie, ale najważniejsze słowo tej zimy zaczyna się na 'o'. O jak oszczędzanie

  Rząd ci tego nie powie, ale najważniejsze słowo tej zimy zaczyna się na "o". O jak oszczędzanie

  Nośniki energii podrożały 40 proc. w skali roku. Nieliczni tego nie odczują - mówi dr Sonia Buchholtz z Forum Energii. Eksperci ze zdumieniem obserwują brak działań rządu na polu oszczędzania energii i zachęcania do tego obywateli. Tym bardziej że robią to już inne kraje. Think tank opublikował swój własny poradnik dot. oszczędności z konkretnymi krokami. Ale bez udziału państwa trudno dotrzeć i przekonać wszystkich.

 • Czas zacząć się bać globalnego ocieplenia. Już na 'bezpiecznym' poziomie przestajemy sobie radzić

  Czas zacząć się bać globalnego ocieplenia. Już na "bezpiecznym" poziomie przestajemy sobie radzić

  "Straszenie" zmianami klimatu to coś, czego starają się unikać niektórych eksperci, aktywiści czy media. Nie chcą być nazywani "alarmistami" czy "panikarzami". Może to też mieć skutki odwrotne do zamierzonych i zniechęcać ludzi do działania. Tym razem robimy jednak wyjątek i piszemy wprost: czas najwyższy bać się zmian klimatu. Bo mamy ku temu powody - ale mamy też sposoby, by sobie z tym radzić.

 • Uciekli przed śmiercią w ogniu, żyją w zawieszeniu. 700 tys. ludzi w największym obozie uchodźców

  Uciekli przed śmiercią w ogniu, żyją w zawieszeniu. 700 tys. ludzi w największym obozie uchodźców

  - Nie mamy własnego państwa. Odebrano nam wszystkie prawa, jesteśmy jak żywe trupy - mówi 65-letni Mohamed Hussein. To jeden ze setek tysięcy Rohindżów, muzułmańskiej mniejszości z Mjanmy, którzy mieszkają na wygnaniu w Bangladeszu. Mija pięć lat od największej czystki etnicznej, jaka spotkała Rohindżów. Choć żyją w prowizorycznych obozach, to o powrocie do domu wciąż nie ma mowy.

 • PAH: Na świecie 303 miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej

  PAH: Na świecie 303 miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej

  Rekordowa liczba ludzi na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że kolejne miliony ludzi musiało uciec z domów lub potrzebuje pomocy tam, gdzie mieszka. Ale trwają też inne kryzysy, m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce Wschodniej i innych częściach świata.

 • Niepewność Afgańczyków. Jagoda Grondecka o tym, jak wygląda kraj po roku rządów talibów
 • 'Nie róbmy polityki, stawiajmy wiatraki'. Polacy - w tym wyborcy PiS - w dobie kryzysu chcą OZE

  "Nie róbmy polityki, stawiajmy wiatraki". Polacy - w tym wyborcy PiS - w dobie kryzysu chcą OZE

  "Nie róbmy polityki. Budujmy mosty" - mówił Donald Tusk z billboardów w kampanii wyborczej w 2010 roku. Do nadchodzących wyborów politycy mogliby iść z hasłem "Nie róbmy polityki. Stawiajmy wiatraki i montujmy pompy ciepła". A przynajmniej tak wynika z postaw wyborców. W nowych badaniach większość - w tym duża część zwolenników PiS - mocno popiera zieloną energię, w tym jako jedno z rozwiązań kryzysu wysokich cen. Nawet jeśli Polacy pozostają w dużej mierze sceptyczni wobec "polityki klimatycznej".

 • Kolonializm węglowy. Myślimy o ciepłej zimie, ale nie o konsekwencjach

  Kolonializm węglowy. Myślimy o ciepłej zimie, ale nie o konsekwencjach

  Embargo na rosyjski węgiel było dla Kolumbii jak niespodziewany prezent - nagle wrócił spadający popyt na węgiel. Jednak podejście krajów UE, w tym Polski, przypomina to z czasów kolonialnych: w potrzebie eksploatujemy zasoby zza oceanu bez myślenia o skutkach w dłuższej perspektywie. Władze i firmy cieszą się z zysków, ale społeczności z regionów górniczych dotyka ubóstwo, niszczenie środowiska i inne negatywne konsekwencje.

 • 'Renesans węgla'? Niemiecki ekspert: Elektrownie przywracane są na krótko, bo to te paliwa są problemem

  "Renesans węgla"? Niemiecki ekspert: Elektrownie przywracane są na krótko, bo to te paliwa są problemem

  W środku kryzysu klimatycznego kraj współrządzony przez Zielonych przywraca do sieci elektrownie węglowe. Decyzja Niemiec (i kilku innych państw) jednych oburza, innym daje argumenty przeciwko zielonej transformacji. Jednak eksperci podkreślają, że to tylko udowadnia, jakie problemy rodzi nasze uzależnienie od paliw kopalnych. - Przywrócenie elektrowni węglowych jest absolutnie środkiem zaradczym na kryzys. To tymczasowe i krótkotrwałe - i jest konsekwencją uzależnienia od importu paliw kopalnych - powiedział Simon Müller z Agora Energiewende.

 • Brak węgla 'z winy UE'? Ekspert: Opłacalnych do wydobycia zasobów jest tyle, co kot napłakał
 • Giganci paliwowi mogą mieć dziesiątki miliardów dodatkowego zysku. Oto co można z nimi zrobić

  Giganci paliwowi mogą mieć dziesiątki miliardów dodatkowego zysku. Oto co można z nimi zrobić

  Polskie koncerny paliwowe, w tym Orlen, tylko w I kwartale tego roku miały osiem mld zł ponadprzeciętnego zysku. Zarabiają na kryzysie energetycznym, który dotyka milionów ludzi. - Najwyższy czas, żeby podzieliły się tymi zyskami ze społeczeństwem - mówi analityk Piotr Wójcik. Jak wylicza Greenpeace, opodatkowanie tych dodatkowych zysków przyniosłoby miliardy, które można wydać np. na ocieplenie domów, energię odnawialną czy komunikację publiczną.

 • Gdy beton i asfalt rozgrzewa się do czerwoności, zielone ulice są nawet 20 stopni zimniejsze

  Gdy beton i asfalt rozgrzewa się do czerwoności, zielone ulice są nawet 20 stopni zimniejsze

  Betonowe place, parkingi i ulice nie bez powodu są nazywane "patelniami". W czasie upałów nagrzewają się i przebywając na nich - jesteśmy "pieczeni" z dwóch stron, od słońca i od nagrzanego betonu. Ale nasze miasta nie muszą być nie do zniesienia w gorące dni. Zieleń, a przede wszystkim drzewa, dają cień, chłodzą drogi i budynki. Różnica? Zmierzyliśmy: nawet 20 stopni.

 • Polacy winią przede wszystkim polityków za dezinformację klimatyczną. I mają rację

  Polacy winią przede wszystkim polityków za dezinformację klimatyczną. I mają rację

  Politycy znaleźli się na pierwszym miejscu źródeł dezinformacji klimatycznej w nowym sondażu. Nie jest tak bez powodu - w ich wypowiedziach widzimy brak wiedzy, ignorancję i manipulację informacjami dotyczącymi środowiska i klimatu. Najnowszy przykład dał Jarosław Kaczyński. Tymczasem Polacy uważają, że dezinformuje głównie lub tylko "druga strona".

 • Masajowie: Rząd Tanzanii chce nas wysiedlić w imię 'ochrony przyrody'. Potem umożliwi polowania
 • W Gdańsku mieli zbiorniki retencyjne na 100-letni deszcz. W pewnym momencie przestały się sprawdzać
 • Uchodźcy z Ukrainy mogą zostawać bez pieniędzy i dachu nad głową. Potrzebne 'długofalowe wsparcie'