-
Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc
Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Sytuacja jest bardzo trudna do przewidzenia i zmienia się szybko. Jedno jest jasne - mieszkańcy Ukrainy jak nigdy potrzebują pomocy w różnych formach. Dlatego Gazeta.pl wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej pracuje nad zapewnieniem pomocy humanitarnej. Każdy może pomóc.
-
Korespondent o groźbie eskalacji w Donbasie: Wiemy, jak wyglądają rosyjskie "misje pokojowe"
- To nowa odsłona tej wojny, która trwa od 2014 roku - mówi o eskalacji na wschodzie Ukrainy Piotr Andrusieczko, korespondent Outriders, który w ostatnim tygodniu był w Donbasie. Podkreśla, że trudno przewidzieć dalsze ruchy Rosji, ale nowa otwarta wojna jest możliwa. - Dobrze wiemy, jak wyglądają rosyjskie "misje pokojowe" - dodaje.
-
Afganistan. Pół roku po przejęciu władzy przez talibów kraj głoduje. A Biden chce "ukraść pieniądze"
Stany Zjednoczone po wycofaniu się z Afganistanu i przejęciu władzy przez talibów zamroziły siedem miliardów dolarów rezerw, jakie afgański bank centralny ma w USA. To przyczyniło się do kryzysu finansowego. Teraz Joe Biden chce, by połowa tych środków trafiła do rodzin ofiar terroryzmu. To kradzież - mówią i talibowie, i ich przeciwnicy. Kraj zmaga się z zapaścią gospodarczą, która powoduje skrajną biedę i głód.
-
Cieknące kuchenki gazowe przyczyniają się do ocieplenia klimatu. I trują nas w domach
Przyczyny zmian klimatu bywają odległe, jak wielkie kopalnie czy wycinki lasów na innych kontynentach. Ale są też bliskie. Nowe badanie pokazuje, że do ocieplenia przyczynia się metan ulatniający się z domowych kuchenek na gaz. To małe źródło gazów cieplarnianych w porównaniu do kopalń i elektrowni. Ale ten przykład pokazuje, że zielona transformacja niesie wiele korzyści. Bo gazówki w domach psują nie tylko klimat, ale też nasze zdrowie.
-
Połowa Afganistanu może nie mieć co jeść. Zdesperowane matki głodują, aby nakarmić dzieci
Nakarmić dziecko, czy zjeść coś samemu? Ryzykować śmierć z głodu, czy sprzedać własną nerkę? To decyzje, przed którymi stają kolejni mieszkańcy Afganistanu. Prawie pół roku po przejęciu władzy przez talibów i odcięciu z dnia na dzień zagranicznej pomocy kraj jest w potężnym kryzysie. Coraz więcej jest apeli o to, by wznowić wsparcie dla mieszkańców i nie poddawać ich "zbiorowej karze" za czyny talibów.
-
Pod płaszczykiem walki o klimat wycinamy i spalamy lasy - i jeszcze za to płacimy
Gdy słyszy się o energii odnawialnej, najczęściej na myśl przychodzą wiatraki i panele fotowoltaiczne. Jednak największym źródłem w UE - w tym w Polsce - jest... spalanie biomasy. Czyli m.in. drewna. W Polsce wykorzystanie drewna do produkcji prądu wzrosło 140 razy przez ostatnie kilkanaście lat. To nie tylko zagraża lasom, ale jest też kluczowe z punktu widzenia ochrony klimatu - przekonują eksperci. Sytuację napędzają unijne przepisy i dotacje.
-
Przy linii frontu w Donbasie nie ma paniki. "Ludzie żyją w strachu i stresie od lat"
USA i niektóre inne kraje wycofują rodziny dyplomatów z Ukrainy wobec groźby wojny. Jednak na wschodzie kraju - gdzie wojna trwa od 2014 roku - nie widać paniki. Strach, stres i trudności towarzyszą mieszkańcom strefy przy linii frontu codziennie od lat - mówi nam pracująca na miejscu Hanna Pomohalowa z PAH. Polska organizacja niesie pomoc zagrożonym - na różne sposoby - mieszkańcom Donbasu.
-
Serce Puszczy Białowieskiej przecięte murem. Wiemy, jak mają być łagodzone niektóre szkody
Od straszącego zwierzęta hałasu po gatunki inwazyjne - rozpoczęta właśnie budowa muru na granicy z Białorusią zagrozi środowisku. Szczególnie jednym z najbardziej wyjątkowych przyrodniczo miejsc Polski i Europy - Puszczy Białowieskiej. Płot przetnie szlaki migracyjne, co będzie fatalne w skutkach dla wielu gatunków. Rząd chce łagodzić to m.in. przez specjalne przejścia - nie wiadomo jednak, jak będą funkcjonować.
-
Polska na najlepszej drodze do zostania węglowym skansenem Europy. Ucierpimy podwójnie
Europa przyspiesza odchodzenie od węgla pomimo trwającego kryzysu energetycznego. Po ostatnich deklaracjach Słowenii i Czech pozostajemy jedynym krajem Unii bez daty odejścia od węgla i jedynym, który planuje spalać go jeszcze w latach 40. Gra idzie nie tylko o klimat: bez planu transformacji ucierpi nasza gospodarki i regiony górnicze. Może to być też paliwo dla polexitu.
-
Rachunki rosną? Oto, jak można oszczędzić pieniądze i wesprzeć klimat
Sposobów na radzenie sobie z drożyzną jest wiele, a ten najbardziej oczywisty to oszczędzanie. Gdy mówimy o cenach prądu i gazu - oszczędzanie energii. Teraz warto robić to nie tylko by zmniejszyszyć rachunki, ale też nasz ślad węglowy. Sposobów jest wiele i nie wszystkie są oczywiste.
-
Rok 2021 był kolejnym, w którym pozwalaliśmy światu płonąć
Kryzys klimatyczny już tu jest. Na koniec 2021 roku to zdanie możemy wypowiedzieć bez cienia wątpliwości, na podstawie twardych danych, naukowych dowodów i tego, co widać gołym okiem. Rośnie poziom dwutlenku węgla, rośnie temperatura globu i rośnie przepaść - bo inaczej tego nie można nazwać - między pilnością i skalą planetarnego kryzysu a działaniami (nie)podejmowanymi przez ludzi u władzy.
-
Ciepłe słowa i wsparcie na trudną zimę. Rodziny w Libanie dostaną pomoc po akcji Zaopiekowani
Ta zima będzie najtrudniejsza od lat dla żyjących w Libanie syryjskich uchodźców oraz milionów Libańczyków, którzy przez gigantyczny kryzys popadli w skrajne ubóstwo. Dzięki akcji Zaopiekowani PCPM i Gazeta.pl uda się pomóc grupie szczególnie narażonych rodzin. Poza wsparciem materialnym darczyńcy przekazali im także słowa wsparcia i otuchy.
-
Demokraci strzelają sobie w stopę i nasz klimat. Senator blokuje kluczowy projekt Białego Domu
Senator Joe Manchin ogłosił, że nie poprze sztandarowego projektu administracji Joe Bidena, "Build Back Better". Tym sposobem praktycznie zawetował jedną z najważniejszych inicjatyw swojej własnej partii. To poważny cios dla klimatu, demokratów i kolejny znak zapowiadający triumfalny powrót republikanów do władzy.
-
Bejruckie puzzle. Mieszkańcy walczą z czasem i kryzysem, by zachować swoje domy i dziedzictwo
- Dzień po wybuchu zaczęliśmy sprzątać dom. Zatrzymaliśmy każdy kawałek drewna, kamienia, każdy fragment sztukaterii, połamane drzwi - opowiada Yasmin Dagher, libańska architektka. Fragmenty zniszczonego przez potężny wybuch w porcie domu nie miały być pamiątkami tragicznego dnia. Chodziło o to, by łączyć je jak puzzle i wykorzystać do odbudowy. Dagher należy do grupy walczącej o ochronę zabytków Bejrutu, które ucierpiały 4 sierpnia 2020 roku.
-
Odey nie chodzi już do szkoły. 13-letni uchodźca pracuje na dwie zmiany i utrzymuje rodzinę
- Z czego żyjemy? Z długów i paczek żywnościowych - odpowiada Houda - i tego, co zarobi Odey. Uchodźczyni z Syrii od pięciu lat mieszka w Libanie. Straciła męża, jej starszy syn został ranny i do dziś cierpi z tego powodu. Młodszy - Odey - od trzech lat pracuje na całą rodzinę. Ma trzynaście lat.
-
Globalne ocieplenie nie jest pierwszym ze zmartwień w Libanie. Ale pogłębia trwający kryzys
W czasie rozmów z dotkniętymi kryzysem Libańczykami nie pojawia się temat zmian klimatu - to nie one odpowiadają za to, że większość z nich żyje poniżej granicy ubóstwa. Jednak skutki ocieplenia są tam tym bardziej odczuwalne. Bez prądu nie ma jak chłodzić się w coraz gorętsze lato. Pożary niszczą lasy, a niefunkcjonujące państwo nie ma jak sobie z nimi radzić. Ceny jedzenia rosną, a jego lokalna produkcja spada. Zmiany klimatu nie tylko nakładają się, ale potęgują zagrożenia.
-
Mandarynki zwiastują zimę, ale nie ma powodów do radości. To będzie wyjątkowo trudny czas w Libanie
Nidy, uchodźczyni z Syrii, nie stać na ogrzanie mieszkania. - Zostają nam kołdry i ciepłe ubrania. Na teraz, póki nie jest aż tak zimno - mówi. Dodaje, że choć odczuwa kryzys w Libanie, to najbardziej obawia się o dzieci. Wojna przerwała jej studia, zniszczyła życie. - Wszystko, przez co przeszłam, mogę znieść. Ale nie zniosę patrzenia na to, jak moje dzieci mogą stracić szansę na edukację.
-
Liban tonie w długach i ciemności. Kryzys wpędził miliony w skrajne ubóstwo
Czy mam nadzieję na poprawę? Mam tylko nadzieję, że przeżyję do przyszłego miesiąca - mówi Hiba, pielęgniarka z Bejrutu. Jej pensja jeszcze trzy lata temu pozwalała utrzymać rodzinę. Teraz jest warta mniej niż 50 dolarów, kobieta może wybierać: zapłacić za mieszkanie czy jedzenie. Kryzys w Libanie wpędził miliony ludzi w głębokie ubóstwo. Większość myśli o wyjeździe z kraju.
-
Nowa wojna na Ukrainie? Dla mieszkańców Donbasu nigdy się nie skończyła
Starsi, żyjący w strachu i ubóstwie - mieszkańcy strefy przy linii frontu w Donbasie będą najbardziej zagrożeni w przypadku ewentualnej eskalacji wojny na Ukrainie. Jednak dla nich nie będzie to nowa wojna, bo ta rozpoczęta w 2014 roku wcale się nie skończyła. W strefie, gdzie codziennością są miny i ostrzały, a nierzadko jedyny kontakt z człowiekiem zapewniają pracownicy humanitarni, pozostali już głównie ci, którzy nie chcą lub nie mogą wyjechać - mówi Joanna Szukała z PAH.
-
Lekarka po powrocie ze strefy: Migranci mają choroby znane z czasów I wojny. Zgonów będzie więcej
Migranci, którzy wciąż są w polskich lasach, są w bardzo ciężkim stanie - relacjonuje lekarka Olga Szymon, która jako wolontariusza Polskiej Misji Medycznej pracowała w przychodni w Białowieży. Niektórzy znajdowani przez aktywistów w lesie cudzoziemcy nie są w stanie chodzić. Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem zimy coraz więcej ludzi może umierać w lasach.