Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • 'Każdego, kto ma mniej niż 40 lat, czeka życie niespotykanych fal upałów, powodzi i susz'

  "Każdego, kto ma mniej niż 40 lat, czeka życie niespotykanych fal upałów, powodzi i susz"

  Zmiany klimatu często są przedstawiane jako problem "przyszłych pokoleń". W rzeczywistości już teraz dotykają one ludzi na Ziemi, a dla tych młodszych będą nieodłącznym elementem reszty ich codzienności. Młodzi ludzie przez resztę życia będą doświadczać fal upałów, powodzi i burz gorszych niż dotknęły ich rodziców i dziadków. Dzieci są najbardziej narażone na wiele z negatywnych skutków zmian klimatu.

 • Po dwóch latach katastrof świat znów będzie debatować o klimacie. Oczekiwania? Ogromne

  Po dwóch latach katastrof świat znów będzie debatować o klimacie. Oczekiwania? Ogromne

  Pierwsze dwa tygodnie listopada będą szczególnie ważnym momentem dla klimatu - a więc i dla nas wszystkich. W Glasgow zbiera się szczyt klimatyczny COP26. Dyplomacja klimatyczna wraca na swoje tory po przerwie wywołanej pandemią. Oczekiwania wobec szczytu są ogromne, zaś szanse na spełnienie ich wszystkich - niewielkie. Co wcale jednak nie znaczy, że Porozumienie paryskie ws. klimatu nie działa.

 • Dramatyczne relacje i apele aktywistów. 'Na granicy giną ludzie. Umierają w krzakach bez pomocy'

  Dramatyczne relacje i apele aktywistów. "Na granicy giną ludzie. Umierają w krzakach bez pomocy"

  - Nie chodzi o problemy polityczne, o konflikt z Białorusią. Chodzi o to, że tam giną ludzie i nie ma organizacji, które byłyby w stanie pomóc - mówiła nt. kryzysu humanitarnego na wschodzie Marta Gorczyńska z Grupy Granica. W konferencji przed siedzibą Straży Granicznej wzięli udział także Janina Ochojska i prezes Fundacji dla Somalii Elmi Abdi. Apelowali o natychmiastową pomoc dla osób szukających schronienia na polskiej granicy.

 • To nie była 'katastrofa naturalna'. Zmiany klimatu przyczyniły się do ulew i powodzi w Niemczech

  To nie była "katastrofa naturalna". Zmiany klimatu przyczyniły się do ulew i powodzi w Niemczech

  Ulewy, które wywołały tragiczne w skutkach powodzie na zachodzie Europy, były powiązane ze zmianami klimatu - ustalili naukowcy. Nowe badanie wykazało, że z powodu globalnego ocieplenia deszcze są w tej części świata bardziej intensywne i taka ulewa była wielokrotnie bardziej prawdopodobna z powodu zmian klimatu. Nauka pozwala nam coraz lepiej sprawdzać, na ile ekstremalne zjawiska są związane z kryzysem klimatycznym.

 • Granica przyzwoitości i absurdu. Służby pilnują pasa trawy, a ludzie krzyczą: umieramy

  Granica przyzwoitości i absurdu. Służby pilnują pasa trawy, a ludzie krzyczą: umieramy

  - O, tędy wielu przechodzi - słyszę w okolicy granicy Polski i Białorusi. Od jakiegoś czasu coraz więcej migrantów dostaje się tędy na terytorium UE. Jedna z takich grup - jak mówi - miała zostać zatrzymana przez pograniczników przy pasie granicznym i przewieziona do wsi Usnarz. Od ponad dwóch tygodni koczują między polskimi a białoruskimi służbami, marznąc, pijąc wodę z rzeki i cierpiąc. O cierpieniu krzyczą, bo rozmawiać zwyczajnie nie mogą - wojsko i policja odsunęły od nich aktywistów i media.

 • Usnarz w białoruskiej propagandzie. Telewizja na miejscu, Łukaszenka zarzuca 'naruszenie granicy'
 • Ultimatum Porozumienia 'to nie szwedzki stół'. Terlecki? 'Czekamy, aż ktoś poważny zabierze głos'

  Ultimatum Porozumienia "to nie szwedzki stół". Terlecki? "Czekamy, aż ktoś poważny zabierze głos"

  - Wszystko będzie jasne przy głosowaniach - powiedział polityk Porozumienia Jan Strzeżek, pytany o to, jaki jest termin ultimatum postawionego przez partię PiS-owi. Dodał jednak, że "im szybciej, tym lepiej" i podkreślił, że spełnione muszą zostać wszystkie warunki. Porozumienie domaga się uwzględnienia poprawek w kilku ustawach dotyczących m.in. podatków. W przeciwnym razie ma wyjść z koalicji.

 • Wielka eksplozja zniszczyła Bejrut. 'Miesiącami dziesiątki tysięcy rodzin nie miało gdzie mieszkać'
 • '17 godzin leżałem pod gruzami'. Poszkodowani wspominają wybuch w Bejrucie

  "17 godzin leżałem pod gruzami". Poszkodowani wspominają wybuch w Bejrucie

  - Bóg mnie uchronił w czasie eksplozji. Byłem wtedy w moim salonie fryzjerskim. Wszystko zostało zniszczone, ale ja uszedłem z życiem - wspomina Szarbel, mieszkaniec Bejrutu. 4 sierpnia przypada pierwsza rocznica tragicznego wybuchu, do którego doszło w tamtejszym porcie. W materiale wideo przypominamy, jak to zdarzenie doświadczyło mieszkańców libańskiej stolicy.

 • Traktując lasy jak pola uprawne, szkodzimy zapylaczom. Bez nich zabraknie nie tylko jagodzianek
 • Polsce grozi druga fala betonozy. Ale jest jeszcze czas, by ją zatrzymać

  Polsce grozi druga fala betonozy. Ale jest jeszcze czas, by ją zatrzymać

  - Projektujemy ulice w taki sposób, że są rynną. W przypadku ulewy woda spływa w najniższe miejsce i tam dochodzi do podtopień - mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody. By przystosować miasta do zmian klimatu, musimy zmienić podejście do tego, co robimy z wodą i wykorzystać zieleń do jej retencjonowania. Ale w obecnych warunkach łatwiej postawić na betonowe zbiorniki, co jest mniej efektywne i grozi nową falą betonozy w miastach.

 • Możemy nieświadomie karmić dzieci mikroplastikiem. Skutki? Nie mamy pojęcia

  Możemy nieświadomie karmić dzieci mikroplastikiem. Skutki? Nie mamy pojęcia

  Mikroplastik to nie tylko problem ryb i oceanów. Może trafiać do naszego organizmu już w życiu płodowym, a później sami nieświadomie "przyprawiamy" nim nasze jedzenie. Naukowcy martwią się, jakie ma to skutki dla zdrowia - jednak jest to pytanie bez odpowiedzi, bo potrzebne badania dopiero ruszają. Potencjalnych zagrożeń jest dużo, od dostarczania do organizmu toksyn po zakłócanie pracy komórek.

 • Wątpliwości dotyczące korupcji 'przykryte' ustawą o LGBT. 'Majstersztyk Orbana, błąd UE'
 • Ściąga dla Tuska i innych: Naukowcy nie 'spierają się' o przyczyny zmian klimatu - są one znane

  Ściąga dla Tuska i innych: Naukowcy nie "spierają się" o przyczyny zmian klimatu - są one znane

  Donald Tusk zapewnił w swoim sobotnim wystąpieniu, że w Brukseli zrozumiał problem kryzysu klimatycznego - a zaraz po tym rzucił słowa, w których tego zrozumienia wcale nie ma. Nowy lider PO, podobnie jak reszta polityków i my wszyscy powinniśmy rozumieć, że ws. przyczyn zmian klimatu nie ma już "sporów" badaczy. Wiemy, że to my je wywołujemy i w dużej mierze mamy rozwiązania, by je zatrzymać. Czas, by politycy nadrobili tę wiedzę i zaczęli działać.

 • Upały w Kanadzie 'niemal niemożliwe' bez zmian klimatu. 'Nie jesteśmy gotowi na to, co się stało'

  Upały w Kanadzie "niemal niemożliwe" bez zmian klimatu. "Nie jesteśmy gotowi na to, co się stało"

  Nawet naukowcy zajmujący się klimatem są zszokowani siłą ostatniej fali upałów w Ameryce Północnej. Podkreślają też, że bez wywołanych przez człowieka zmian klimatu prawdopodobieństwo wystąpienia takiej temperatury w tej części świata byłoby znikome. To zdarzenie może być swego rodzaju alarmem - pokazuje dobitnie, że kryzys klimatyczny nie jest odległy ani w czasie, ani w przestrzeni dla naszych szerokości geograficznych. A wszystko, co dzieje się obecnie, to wciąż "umiarkowanie bezpieczny" poziom ocieplenia.

 • Była ambasadorka o sporze z Izraelem: Polskiej polityki zagranicznej nie ma, jest karuzela złej woli

  Była ambasadorka o sporze z Izraelem: Polskiej polityki zagranicznej nie ma, jest karuzela złej woli

  PiS otrzymał "idealne" stosunki Polski z Izraelem, ale teraz polityki zagranicznej "w zasadzie już nie ma" i jest ona podporządkowana polityce wewnętrznej - tak o przyczynach sporu dyplomatycznego mówi była ambasador w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Wskazuje też na "karuzelę złej woli" po obu stronach i dodaje, że niełatwo będzie naprawić stosunki z nowym rządem Izraela. Ale - podkreśla - "rozmawiać zawsze trzeba".

 • Zamiast betonu - łąki kwietne. Pomagają owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze

  Zamiast betonu - łąki kwietne. Pomagają owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze

  Kosić czy nie kosić? To pytanie wywołuje zaskakująco dużo emocji. Zwolennicy wpadają ze skrajności w skrajność. Tymczasem wobec zieleni w miastach trzeba przede wszystkim wiedzy - tłumaczy Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Bo rzadko koszone trawniki mają zalety, łąki - jeszcze więcej, ale... wszystkie w pewnym momencie trzeba skosić. Przyrodę w miastach poddajemy takiej presji i zmianom, że potrzebuje naszej pomocy - mówi ekspertka.

 • Rekordowa liczba wysiedlonych na świecie. 'Za każdą cyfrą jest człowiek, który musiał porzucić dom'
 • Turów ostatnią 'twierdzą'. Ale koniec węgla brunatnego jest nieuchronny - i bliższy, niż się wydaje

  Turów ostatnią "twierdzą". Ale koniec węgla brunatnego jest nieuchronny - i bliższy, niż się wydaje

  Turów stał się najbardziej "znaną" elektrownią w Polsce w związku z czeskim pozwem do Trybunału Sprawiedliwości. Ale spór z sąsiadami to tylko jeden problem. Elektrownia PGE jest ostatnim kompleksem na węgiel brunatny bez jasnej daty odejścia od węgla - a koncesję na wydobycie ma do 2044 roku. Przez to region nie kwalifikuje się na europejskie środki na transformację. A wydobycie i tak skończy się już w latach 30., mówią eksperci.

 • G7 musi zapłacić rachunek za klimatyczny apartheid. Bez tego nie będzie sukcesu negocjacji klimatycznych

  G7 musi zapłacić rachunek za klimatyczny apartheid. Bez tego nie będzie sukcesu negocjacji klimatycznych

  Na agendzie spotkania liderów państw G7 jest w tym roku sprawiedliwość klimatyczna - sprawiedliwość, którą bogate kraje są winne tym uboższym i jednocześnie najbardziej cierpiącym przez katastrofę klimatyczną. Deklaracja spełnienia zobowiązań finansowych wobec nich to minimum na drodze do sukcesu negocjacji klimatycznych. Jednak wszystko dzieje się wciąż w cieniu epidemii i walka z nią - przez masowe szczepienia - jest ściśle powiązana z dyplomacją klimatyczną.