"Wiadomości" TVP poświęciły WOŚP całe 14 sekund. Więcej mówiono o akcji braci Karnowskich

Zaledwie 14 sekund - tyle w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP poświęcono Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Poinformowano tylko o tym, że trwa finał, a celem zbiórki jest zakup sprzętu do diagnostyki sepsy. Więcej czasu przeznaczono na wypromowanie akcji braci Karnowskich, którzy stworzyli listę zaufanych organizacji pomagających Ukrainie.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pierwszy finał WOŚP we wspomnieniach Agaty Młynarskiej

W niedzielę odbył się finał WOŚP. Poza zbiórkami pieniędzy na ulicach i trwających w sieci aukcjach, w całej Polsce (i nie tylko) odbywały się liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. koncerty.

14 sekund o akcji

Mimo tak dużego i ważnego wydarzenia, w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP nie wyemitowała w niedzielę żadnego materiału o WOŚP. W programie znalazła się jedynie wzmianka o akcji.

- Trwa 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem gra dla małych i dużych. To zbiórka pieniędzy na sprzęt do diagnostyki zakażeń. Wszystko pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą" - powiedziała prowadząca program Marta Kielczyk. Całość wzmianki trwała około 14 sekund.

Tymczasem - przypomnijmy - WOŚP zebrała już na tegoroczny cel ponad 154 mln złotych.

 Zagraj z nami, razem wygramy z sepsą! Dorzuć się do naszej skarbonki:

TVP promuje akcję braci Karnowskich

Widzowie głównego wydania "Wiadomości" mogli za to dowiedzieć się więcej o akcji braci Karnowskich i ich mediów - serwisu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci". Stworzyli oni listę dziewięciu sprawdzonych organizacji pomocowych działających w Ukrainie.

- To są organizacje wskazane przez naszego reportera wojennego Jakuba Maciejewskiego, który spędził 150 dni na froncie i on widział te organizacje, konkretnie w pracy, tam w terenie - mówił Jacek Karnowski.

Wśród tych dziewięciu organizacji znalazły się m.in. Caritas Ukraina, Polski Czerwony Krzyż i Ochotniczy Szpital Mobilny - organizacje kościelne.

Autor nagrania stwierdził, że Polacy pomagają Ukraińcom, ponieważ rozumieją, z czym mierzą się nasi sąsiedzi. - To jest to, co Niemcy i Rosjanie robili Polakom w czasie II wojny światowej, w czasie okupacji. Być może [...] my mamy w kodzie kulturowym walkę z totalitaryzmami, walkę z imperiami, dlatego tak umiejętnie, z takim rozmachem pomagamy Ukraińcom, tak dobrze ich rozumiemy - powiedział Jakub Maciejewski, reporter "Sieci" i portalu wpolityce.pl.

F-16, zdjęcie ilustracyjnePolitico: Wojskowi naciskają w Pentagonie ws. F-16 dla Ukrainy

Więcej o: