TVP - Telewizja polska

Telewizja polska

Telewizja Polska (znana także jako TVP) - spółka akcyjna Skarbu Państwa, nadawca publiczny (jedyny w Polsce), nadawca kanałów telewizyjnych. Telewizja Polska nadaje w systemie cyfrowym, od momentu przejścia na ten system nadawania w 2013 roku obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały kraj. Przez lata był to jedyny nadawca telewizji w kraju.

Kanały wchodzące w skład Telewizji Polskiej

Telewizja Polska jest nadawcą kanałów telewizyjnych:
TVP1 i TVP1 HD
TVP2 i TVP2 HD
TVP3
TVP Polonia
TVP Info i TVP Info HD
TVP Sport i TVP Sport HD
TVP Historia
TVP Kultura
TVP HD
TVP Seriale
TVP Rozrywka
TVP ABC.

Historia Telewizji Polskiej

Telewizja Polska była jedynym nadawcą telewizji w Polsce w latach 1952 - 1990.
Pierwszy program TVP wyemitowany został dnia 25 października 1952 roku o godzinie 19. Nadany został trzydziestominutowy program rozrywkowy, odbierany przez 24 odbiorniki. 23 stycznia 1953 roku TVP zaczął nadawać regularnie raz w tygodniu przez pół godziny. W 1954 roku przy TVP utworzony został zespół dziennikarzy w ramach Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego, który nadawał początkowo raz w tygodniu. 30 kwietnia 1956 roku emisję rozpoczął Warszawki Ośrodek Telewizyjny, nadający pięć razy w tygodniu.
Na przełomie lat 50. i 60. powstało siedem ośrodków regionalnych, a pod koniec lat 60. zakupiony został wysokiej jakości sprzęt, a siedziba TVP przeniesiona została na ulicę Woronicza, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

2 października 1970 roku uruchomiono drugi program Telewizji Polskiej.

Przełom lat 80. i 90. spowodował wiele zmian w Telewizji Polskiej, w tym utratę monopolu na nadawanie programów telewizyjnych.

telewizja polska

Więcej o:

telewizja polska