Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja założona przez Jurka Owsiaka, jego żonę – Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, a także Piotra Burczyńskiego, Waltera Chełstowskiego, Pawła Januszewicza, Bohdana Maruszewskiego i Beatę Bethke w 1993 roku. Przez kilka pierwszych lat działalności celem fundacji była pomoc dla szpitali pediatrycznych i chorych dzieci. Z czasem zaczęła pomagać również osobom starszym – od kilku lat podczas finałów WOŚP część pieniędzy zbierana jest na oddziały geriatryczne.

Najważniejszym wydarzeniem jest organizowany każdego roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego w całym kraju odbywają się koncerty i zbiórki pieniędzy. Fundusze na pomoc chorym zbierane są wówczas także na ulicach miast przez wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami WOŚP. Przed finałem rozpoczynają się również aukcje WOŚP. Licytowane na nich przedmioty najczęściej przekazywane są przez osoby publiczne i osiągają wysokie ceny. Oprócz nich WOŚP licytuje także Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest organizacją pożytku publicznego. Oznacza to, że na jej konto można przekazać 1% podatku, który przeznaczany jest na rzecz hospicjów dziecięcych.

Najważniejszą postacią WOŚP jest Jurek Owsiak, który podczas każdego finału kursuje między miastami i przy wsparciu gwiazd oraz wolontariuszy organizuje widowiska, starając się zebrać jak najwyższą kwotę. Hasłem Orkiestry jest: Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. Zwieńczeniem każdego finału jest Światełko do Nieba, czyli pokaz sztucznych ogni w wielu miastach. Odbywa się zawsze o godzinie 20.00.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Więcej o:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy