Siergiej Ławrow krytykuje Polaków. "Udało im się tylko jedno"

Siergiej Ławrow w rozmowie z agencją RIA Novosti krytykuje Zełenskiego, Polskę i OBWE. - Powiem wprost: w OBWE nie dzieje się dobrze - mówi minister spraw zagranicznych Rosji i dodaje: - Polakom udało się tylko jedno - zredukowali efektywność pracy OBWE do zera.

W rozmowie z rosyjską agencją RIA Novosti minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow nie szczędzi słów krytyki pod adresem prezydenta Ukrainy, OBWE oraz Polski, która w 2022 roku przewodniczy tej organizacji.

Wojna w Ukrainie. Ławrow: Z nikim nie będziemy rozmawiać

Siergiej Ławrow mówi agencji RIA Novosti o tym, jak Moskwa traktuje "formułę pokojową" Władimira Zełenskiego", czy negocjacje z Ukrainą są jeszcze możliwe, oraz czy "Rosja myśli o zawieszeniu członkostwa w OBWE ze względu na pozycję tej ogólnoeuropejskiej organizacji".

- Wysuwając wszelkiego rodzaju pomysły i "formuły pokoju", Zełenski pielęgnuje iluzję osiągnięcia z pomocą Zachodu wycofania naszych wojsk z rosyjskiego terytorium Donbasu, Krymu, Zaporoża i obwodu chersońskiego, wypłaty reparacji przez Rosję, postawienia jej przed międzynarodowymi trybunałami - stwierdza Ławrow.

I dodaje, że Rosja nie będzie z nikim rozmawiać na takich warunkach, co wcale nie znaczy, że Moskwa porzuciła idee rozwiązania konfliktu na drodze dyplomatycznej. Jednak, zdaniem Ławrowa, "trudno powiedzieć, czy na Ukrainie są jeszcze odpowiedni politycy", którzy są gotowi do prowadzenia negocjacji. 

Rosja. Siergiej Ławrow: W OBWE nie dzieje się dobrze

Siergiej Ławrow zapytany o to, czy Moskwa, „biorąc pod uwagę stan rzeczy" w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), uważa za konieczne utrzymanie tam swojej reprezentacji, odpowiada: - Powiem wprost: w OBWE nie dzieje się dobrze. Organizacja powstała jako platforma równego dialogu i współpracy, jednak w ostatnich latach przeżywa głęboki kryzys. Zachód postrzega OBWE jako narzędzie realizacji swoich zbiorowych interesów i uczynił z niej arenę walk propagandowych.

Zobacz wideo Pszczel: Ławrow opuścił szybko szczyt G20, bo bał się jakichkolwiek rozmów

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dodaje, w 2022 roku, gdy przewodniczącym organizacji jest Polska, "ze swoimi jawnie antyrosyjskimi postawami", "Polakom udało się tylko jedno - zredukowali efektywność pracy OBWE do zera".

Warto przypomnieć, że Polska odmówiła wjazdu rosyjskiej delegacji z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na czele na jesienne posiedzenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. To oburzyło szefa MSZ Rosji. Podczas konferencji w Moskwie mówił, że "antyprzewodnictwo Polski w OBWE zajmie najbardziej niestosowne miejsce w historii tej organizacji". Więcej na ten temat przeczytać można w poniższym tekście:

Więcej o: