Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow to niezwykle utalentowany arcymistrz dyplomacji i miłośnik raftingu, który pełni funkcję ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Nieoficjalnie nazywany bywa także twardzielem Putina. Swoją przyszłość wiązał z polityką już od czasów studiów, które ukończył w 1972 roku w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Pierwszą pracę podjął w radzieckiej dyplomacji.

Siergiej Ławrow pracował m.in. na Sri Lance oraz w rosyjskiej ambasadzie w Kanadzie. Dzięki żelaznemu charakterowi, wiedzy i inteligencji, w krótkim czasie awansował na stanowisko trzeciego sekretarza w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a następnie drugiego sekretarza w Wydziale Międzynarodowych Organizacji Gospodarczych. Pełnił również funkcję pierwszego sekretarza w Stałym Przedstawicielstwie Rosji w ONZ. Gdy powrócił do kraju, objął stanowisko w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ZSRR. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Ławrow w 1992 roku mianowany został dyrektorem Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Problemów Globalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym samym roku awansował na zastępcę ministra spraw zagranicznych. W kolejnych latach pełnił funkcję przedstawiciela Rosji w Radzie Bezpieczeństwa, a także Stałego Przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ONZ. W 2004 roku objął stanowisko szefa rosyjskiej dyplomacji. Po katastrofie smoleńskiej Władimir Putin mianował Siergieja Ławrowa członkiem specjalnej komisji rządowej badającej przyczyny katastrofy polskiego samolotu TU-154.

Ławrow to niezwykle twardy polityk, który zaimponował Putinowi profesjonalizmem, obyciem w świecie oraz konsekwentną walką o interesy Rosji na forum ONZ. Jest on jednym z najdłużej rządzących rosyjskich ministrów w ostatnich latach.

Siergiej Ławrow

Więcej o:

Siergiej Ławrow