Borys Budka

Borys Budka

Borys Budka urodził się 11 marca 1978 roku w Czeladzi w województwie śląskim. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Po studiach rozpoczął aplikację radcowską. Praktykę zawodową jako radca prawny rozpoczął w 2007 roku. 4 lata później uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Po ukończeniu studiów zaczął pracę nauczyciela akademickiego w Katedrze Prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Z żoną Katarzyną ma córkę Lenę.

Z polityką związał się w 2002 roku. Wówczas rozpoczął działalność samorządową i z ramienia Platformy Obywatelskiej wystartował do rady miasta Zabrza. Uzyskał mandat radnego, a w 2010 roku otrzymał reelekcję również kandydując z listy PO. W 2006 roku Borys Budka także został radnym, jednak wtedy kandydował z ramienia lokalnego komitetu. W latach 2002 – 2005 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta, a później przez rok był jej przewodniczącym. W 2014 roku bez powodzenia kandydował na prezydenta Gliwic. Na 6 kandydatów Borys Budka zajął 3 miejsce.

Borys Budka w wyborach parlamentarnych wystartował po raz pierwszy w 2011 roku. Wówczas kandydował z listy PO w okręgu gliwickim i uzyskał mandat poselski, zdobywając 10 260 głosów. W maju 2015 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku ponownie udało mu się zdobyć mandat poselski. Wówczas Borys Budka również kandydował z listy PO i otrzymał 37 761 głosów. 16 listopada 2015 roku przestał pełnić funkcję ministra sprawiedliwości. Te wybory parlamentarne zostały bowiem wygrane przez Prawo i Sprawiedliwość, a na czele rządu stanęła Beata Szydło. W lutym 2016 roku Borys Budka został wybrany wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W listopadzie tego samego roku objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w drugim w historii PO gabinecie cieni. Powstał on 17 listopada 2016 roku, na jego czele stanął Grzegorz Schetyna, a wiceszefami zostali Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak.

Pozostali:

Cezary Grabarczyk - Cezary Tomczyk - Dominik Tarczyński - Elżbieta Kruk - Elżbieta Rafalska

Borys Budka

Więcej o:

Borys Budka