-
Kupujemy stare, żeby zastąpiły jeszcze starsze. Nadlatują Herkulesy z pustyni
Pięć starych C-130 Herklues pamiętających jeszcze wojnę w Wietnamie wymienimy na pięć takich, które pamiętają koniec zimnej wojny. MON po fakcie ogłosił podpisanie umowy na przejęcie od Amerykanów zbędnych im samolotów transportowych, które trzymają w zapasie na pustyni. Formalnie są za darmo.
-
Ten drugi Tu-154M ciągle czeka. Dzisiaj jest już drogim złomem
Pod Mińskiem Mazowieckim już od dekady niszczeje bliźniak samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Tu-154M numer 102 trafił tam niedługo po gruntownym remoncie w Rosji. Choć właściwie nieużywany, to jest złomem, który kosztował polskiego podatnika wiele milionów złotych.
-
Rosja podnosi stawkę, a Amerykanie coś wożą do Kijowa. Ciśnienie na Ukrainie rośnie
Według Amerykanów rosyjskiego wojska w pobliżu ukraińskich granic jest już tyle, ile nie było od wybuchu wojny w 2014 roku. Na dodatek w całej Rosji przeprowadzono sprawdzenie gotowości sił zbrojnych. W samym Donbasie zawieszenie broni stało się mocno iluzoryczne. Intencje Rosjan nie są jasne i tak ma być.
-
Ponad pięć lat minęło, a mimo obietnic PiS wrak Tu-154M jest tam, gdzie był
Dojście PiS do władzy miało być przełomem w staraniach o zwrot wraku polskiego Tu-154M rozbitego pod Smoleńskiem. Mijają kolejne rocznice i nic z tego nie wychodzi. Teraz, 11 lat po katastrofie, PiS ogranicza się do tego samego, co robiło pod koniec swojej władzy PO - słania not dyplomatycznych.
-
Setki zmarłych dziennie już spowszedniały, a umiera nas więcej niż w zaciekłych bitwach
Na lekcjach historii o słynnych bitwach Polaków podczas II wojny światowej często słyszeliśmy, że były wyjątkowo krwawe. Padały przy tym liczby, które jednak szybko wylatywały z głowy. Podobnie jest z informacjami o liczbie dziennych ofiar koronawirusa. Te też już nie robią wrażenia. Gdyby jednak zestawić przeszłość z teraźniejszością, może zrobiłyby większe.
-
Im więcej nagrań rosyjskich czołgów, im więcej gróźb, tym mniejsza szansa na wojnę [TAKA CIEKAWOSTKA]
Duże ruchy rosyjskich wojsk, nagrania pociągów wyładowanych czołgami, wzmożone walki w Donbasie, podnoszące napięcie groźby obu stron. Miniony tydzień minął pod znakiem niepokoju, czy nie szykuje się kolejna gorąca faza wojny na Ukrainie. Jednak paradoksalnie, im więcej się o tym mówi, tym ryzyko mniejsze.
-
Zielony ma być nie tylko kamuflaż. Wojska NATO skręcają ku klimatowi
Polskie wojsko będzie oceniać, czy do 2050 roku może stać się neutralne klimatycznie. W USA poszli krok dalej i uczynili zmiany klimatu jednym z kluczowych problemów bezpieczeństwa. Szefostwo NATO podchodzi do tematu podobnie. Zachodnie wojska mają przejść podobne przeobrażenia jak ich państwa. Być bardziej eko.
-
Niezidentyfikowane obiekty nękały okręty US Navy. W tym samym rejonie, gdzie wcześniej piloci nagrali UFO [TAKA CIEKAWOSTKA]
Przez dwie noce grupa latających obiektów krążyła wokół zespołu niszczycieli US Navy. Były w stanie działać w nocy i we mgle. Pomimo utrzymywania znacznej prędkości przez okręty, mogły zawisnąć nad nimi i utrzymywać swoją pozycję. Załogi robiły, co mogły, żeby dobrze się przyjrzeć intruzom i ich nagrać, ale pomimo tego nie udało się ich zidentyfikować.
-
W chmurach wydarzyło się coś, co zabiło legendę. Zamiast wytłumaczenia mamy spekulacje i teorie spiskowe
Niewielki srebrny samolot wypadł z gęstych, nisko zawieszonych chmur. Sekundy później pod stromym kątem i z wielką prędkością wpadł w zaśnieżony las. Kiedy kilka godzin później na miejsce dotarli ratownicy, mieli wielką nadzieję znaleźć załogę żywą. Przecież ON nie mógł zginąć. Nie tak.
-
Tydzień wiele mówiący o tym, jaka będzie przyszłość. Chiny i Zachód postanowiły na chwilę zdjąć maski
Amerykanie i Europejczycy celowo nadepnęli Chińczykom na odcisk. Ci zareagowali z furią, bo przecież im nie wolno nic wytykać. Miniony tydzień przyniósł kilka ruchów w trójkącie Chiny-UE-USA, które dobitnie pokazują, jak będzie wyglądać przyszłość. Nie zapowiada się na odprężenie, ale raczej swoiste rozdwojenie jaźni.
-
Oni też mieli spektakl z samolotem, a teraz pandemia kończy się akurat na wybory. Czwarte w dwa lata
Benjamin Netanjahu wszem i wobec ogłasza, że dzięki niemu Izrael wygrał z pandemią. Znoszone są kolejne obostrzenia i życie wraca do normalności. Na tej fali premier chce wygrać wybory. Czwarte w ciągu dwóch lat. Jego krytycy twierdzą, że zbytnio się pośpieszył z deklarowaniem zwycięstwa w walce z wirusem.
-
Rosjanie rzucają USA dla Chińczyków. Na Księżyc mają prowadzić dwie ścieżki [TAKA CIEKAWOSTKA]
Chiny i Rosja podpisały porozumienie o wspólnym programie lotów na Księżyc. Wywołało to rozczarowanie w NASA. Przynajmniej oficjalnie. Może nie zaczyna się jeszcze drugi wyścig na Księżyc, ale rysuje się już wyraźny podział na dwa główne obozy. Efektem mogą być dwie bazy na Księżycu.
-
Rewolucja w arsenale jądrowym Jej Królewskiej Mości. Brytyjczycy sugerują, że muszą, "bo Rosja"
Po raz pierwszy od końca zimnej wojny brytyjski rząd deklaruje rozbudowę arsenału jądrowego. W nowej strategii bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii znalazł się zapis, że liczba głowic termojądrowych wzrośnie do maksymalnie 260. Na dodatek szereg dotychczas jawnych informacji zostanie utajnionych.
-
Reżim chce brać wszystko, tylko nie rady. Rosjanie w Syrii trwają, ale już niewiele zyskują
Ponad pięć lat i tysiące bomb później, Rosjanie mogą deklarować wygraną w Syrii. Popierany przez nich dyktator Baszar al-Asad utrzymał się przy władzy i kontroluje większość kraju. Do euforii w Moskwie jest jednak daleko. To znaczy: byłoby, gdyby ktoś tam jeszcze w ogóle o Syrii myślał.
-
Wygrał tak, że współczułby mu Pyrrus. Do rządzenia ma ruiny i głodnych ludzi
Klan Asadów jest świetny w jednym: przetrwaniu za wszelką cenę. Niech świat się wokół wali, oni będą trwać. Baszar al-Asad to udowadnia. Przetrwał dziesięć lat syryjskiej wojny domowej i rządzi morzem ruin, ale rządzi. Co dalej?
-
U nas tajemnica to lek na wszelkie zło. W USA INSURV wyciąga na wierzch to, co najgorsze [TAKA CIEKAWOSTKA]
Ludzie z napisem INSURV na kurtkach są postrachem dowódców amerykańskich okrętów. Mogą zjawić się bez zapowiedzi i przeprowadzić bardzo skrupulatną inspekcję. Robią to w celu przygotowania dorocznego raportu na temat stanu gotowości floty, który częściowo jest jawny. Z perspektywy Polski, to rzecz niesłychana.
-
"Ludzie boją się, że zostaną pogryzieni". Okręt podwodny walczy z miniaturowym przeciwnikiem
Jeden z najcenniejszych okrętów floty USA nie może się uporać z inwazją bardzo drobnych i upartych przeciwników - pluskiew. Irytacja załogi osiągnęła taki poziom, że jej członkowie zdecydowali się pójść ze sprawą do mediów. Twierdzą, że nierówna walka trwa od roku, a dowództwo bagatelizuje ich problemy.
-
Trzy reaktory, hale większe niż bloki i ścisła tajemnica. Pod tą górą na Syberii ma korzenie Czarnobyl [TAKA CIEKAWOSTKA]
Początkowo pomysł wydawał się kompletnie absurdalny i Ławrientij Beria, budzący grozę szef radzieckiej bezpieki, wręcz groził zgłaszającym go współpracownikom. Budowa ogromnego podziemnego kombinatu z reaktorami produkującymi pluton miała być tak kosztowna, że nawet on stukał się w czoło. Zmienił jednak zdanie.
-
Już raz wypchnęli Chińczyków, teraz znów wracają. Kto będzie kopał na Grenlandii, ma wielkie znaczenie
Chińczycy po raz kolejny próbują się ulokować na Grenlandii, która jest nieoczywistym miejscem ich rywalizacji z Amerykanami. Poprzednie starcie wywołało taką frustrację w Waszyngtonie, że padła propozycja zakupu wyspy od Danii. Teraz nie ma o tym mowy, ale napięcia wywołały lokalny kryzys.
-
Odtajniono nagranie irańskich rakiet spadających na bazę USA. Do wojny było bardzo blisko
Ponad rok po ataku, amerykańskie wojsko odtajniło i opublikowało nagranie irańskich rakiet balistycznych uderzających w bazę Al Asad w Iraku. Był to najgorętszy moment na Bliskim Wschodzie od wielu lat. To, że nie zginął żaden Amerykanin i nie doszło do ataku na Iran, można traktować w kategorii cudu.