Prawo to co roku jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Ponieważ chętnych jest wiele walka o miejsce zawsze jest zacięta. W efekcie studia podejmują najlepsi maturzyści. To dobrze, ponieważ kierunek wymaga wiele nauki. Przydatna będzie łatwość zapamiętywania oraz logiczne myślenie. Bardzo cenna jest umiejętność wyciągania trafnych wniosków. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że praca nad jedną sprawą może być bardzo mozolna i wielogodzinna. W takim przypadku niezbędna jest koncentracja.
Marzysz o karierze prokuratora? Widzisz siebie w todze? Na tych uczelniach poznasz prawo od podszewki! Sprawdź, gdzie możesz studiować PRAWO
Studia na kierunku prawo mają w swojej ofercie zarówno uczelnie publiczne, jaki i prywatne. Nauka trwa 5 lat - to jednolite studia magisterskie. Są one dość ogólne. W trakcie nauki student zdobywa wiedzę prawniczą ze wszystkich dziedzin prawa. Musi więc zmierzyć się między innymi z prawem pracy, karnym, cywilnym, handlowym i wieloma innymi. W trakcie studiów nie wybiera się specjalizacji. Z tego względu szczególnie ważne jest, na jaką praktykę zawodową zdecyduje się student. Wybór ten może mieć wpływ na jego dalszą karierę.
O miejscu zatrudnienia studentów prawa decyduje przede wszystkim to, czy zdecydowali się oni na zrobienie aplikacji. Ile będzie ona trwała, zależne jest od zdobywanego zawodu. Aplikacja ogólna trwa rok, adwokacka - trzy lata. Absolwent studiów prawniczych decydując się na aplikację może wybierać pomiędzy dziewięcioma zawodami: adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, referendarz sądowy, sędzia, prokurator, komornik, notariusz lub legislator.
Studenci, którzy nie zdecydują się na aplikację, również mają szansę na pracę w zawodzie. Bez aplikacji nie mają jednak prawa do reprezentowania w sądzie innych osób. Mimo to, mogą pracować w charakterze radcy prawnego, o ile sprawa nad którą pracują nie toczy się w sądzie. Kolejną możliwością jest praca w dziale prawnym przedsiębiorstwa. Duże firmy często zatrudniają własnych prawników, dbających o bieżące rozwiązywanie spraw. Absolwent prawa może też poszukiwać pracy w policji. Wydział kryminalny lub wydział do walki z korupcją to jednostki poszukujące właśnie takich osób. Jest to praca typowo biurowa, jednak kandydat musi przejść testy sprawnościowe i psychologiczne.
Marzysz o karierze prokuratora? Widzisz siebie w todze? Na tych uczelniach poznasz prawo od podszewki! Sprawdź, gdzie możesz studiować PRAWO
Maturzysta decydujący się kandydować na studia prawnicze musi liczyć się z ogromną konkurencją. W rekrutacji 2014 Uniwersytet Warszawski przygotował dla przyszłych studentów prawa 400 miejsc. Chętnych było ponad pięć razy więcej. Sytuacja wygląda podobnie w całej Polsce. Rok temu próg punktowy na kierunku prawo na UKSW zaczynał się od 71 pkt., a na UW - od 74 pkt.