Najbardziej oblegane kierunki studiów 2015. Jakie kierunki szturmują kandydaci? [DANE Z UCZELNI]

Rekrutacja na studia na niektórych uczelniach już się zakończyła, na niektórych jeszcze trwa. Część szkół wyższych dzieli się statystykami dotyczącymi tegorocznej rekrutacji i publikuje listę najbardziej obleganych kierunków. Sprawdź, jakie kierunki studiów cieszą się w tym roku największą popularnością!
Kandydaci na studia na UW szturmują ekonomię Kandydaci na studia na UW szturmują ekonomię Fot. Shutterstock

Uniwersytet Warszawski - boom na ekonomię

Jak podaje "Rzeczpospolita" w rekrutacji na studia 2015 wzięło udział ok. 22 tys. kandydatów. Łącznie dokonali niespełna 40 tys. rejestracji na różne kierunki studiów. Jakie kierunki cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem na UW?

"Rzeczpospolita" podaje dane Biura Prasowego UW, z których wynika, że najwięcej kandydatów rejestrowało się na ekonomię (2816 zapisy) i na prawo (2073 zapisy). Nieco mniejszą popularnością cieszył się kierunek finanse i rachunkowość (1802 kandydatów) czy filologia angielska (1742 kandydatów). Piątkę najchętniej wybieranych kierunków w rekrutacji na studia 2015 na Uniwersytecie Warszawskim zamyka psychologia (1644 chętnych).

Jeśli chodzi o najbardziej oblegane kierunki na UW (liczba kandydatów na jedno miejsce), tutaj - jak podaje za Biurem Prasowym UW "Rzeczpospolita"- sytuacja jest całkiem inna. Prym wiodą filologie orientalne. O jedno miejsce na japonistyce stara się 25 chętnych. Niewiele mniej - bo 20 kandydatów - walczy o jeden indeks na sinologii. Rywalizacja jest też spora na międzykierunkowych studiach ekonomiczno-menedżerskich - o jedno miejsce ubiega się 19 chętnych.

Te różnice wynikają z wielkości kierunków: japonistyka i sinologia oferują odpowiednio zaledwie 20 i 15 miejsc na roku, podczas gdy ekonomię może studiować 200, a prawo - nawet 400 osób.

Fascynuje cię gospodarka? Masz analityczny umysł i dobrze radzisz sobie z liczbami? Te umiejętności wykorzystasz na ekonomii! Sprawdź, gdzie możesz studiować EKONOMIĘ >>>

UJ przeżywa prawdziwe oblężenie na filologiach UJ przeżywa prawdziwe oblężenie na filologiach Fot. Shutterstock

Uniwersytet Jagielloński - prawdziwe oblężenie na filologiach!

Jak podały władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym roku podczas rekrutacji na studia najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na kierunku filologia szwedzka - o jedno miejsce walczy tam 17,1 kandydata. Limit miejsc wynosi 32.

Równie obleganymi kierunkami studiów na UJ są filologie orientalne. Na kierunek filologia orientalna - japonistyka na jedno miejsce aplikowało 11,3 osób, a na kierunek filologia orientalna - sinologia chętnych było 10,9 kandydata na miejsce. Konkurencja jest więc zacięta, ponieważ japonistykę może studiować maksymalnie 28 osób, a sinologię - 22.

Jesteś poliglotą i chcesz rozwijać swoje językowe pasje? Po studiach na tych uczelniach będziesz mówił jak native! Sprawdź, gdzie i jakie możesz studiować FILOLOGIE >>>

O jedno miejsce na psychologii na UKW walczy 5 kandydatów O jedno miejsce na psychologii na UKW walczy 5 kandydatów Fot. shutterstock

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - każdy chce zostać psychologiem

Z informacji przekazanych przez Dział Promocji i Biuro Prasowe Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dowiadujemy się, że na stacjonarne studia I stopnia zapisało się ponad 3,5 tysiąca kandydatów.

Piątka najpopularniejszych kierunków na UKW w rekrutacji na studia 2015 prezentuje się następująco:
1 - psychologia (5 os. na miejsce)
2 - filologia, spec. lingwistyka stosowana (j. angielski z j. niemieckim bez znajomości języka niemieckiego) (4,8 os. na miejsce)
3 - ekonomia (4,55 os. na miejsce)
4 - germanistyka (4,1 os. na miejsce)
5 - filologia angielska (4 os. na miejsce)

Piątka najpopularniejszych kierunków na UKW (względem liczby chętnych na jedno miejsce) w rekrutacji na studia 2015 prezentuje się następująco:

1 - psychologia (5 os. na miejsce)

2 - filologia, spec. lingwistyka stosowana (j. angielski z j. niemieckim bez znajomości języka niemieckiego) (4,8 os. na miejsce)

3 - ekonomia (4,55 os. na miejsce)

4 - germanistyka (4,1 os. na miejsce)

5 - filologia angielska (4 os. na miejsce)

Potrafisz słuchać i doradzać? Chcesz pomagać innym? Te uczelnie pomogą Ci spełnić marzenia o psychologii! Sprawdź, gdzie możesz studiować PSYCHOLOGIĘ >>>

Uniwersytet Wrocławski - fascynacja połączeniem chemii i sądownictwa

Najbardziej obleganym kierunkiem studiów na UWr w kategorii liczba chętnych na jedno miejsce okazał się nowy kierunek: chemia i toksykologia sądowa. O jedno miejsce w rekrutacji na studia 2015 walczyło aż 17 kandydatów. Drugie miejsce zajęła psychologia - w tegorocznej rekrutacji o jeden indeks walczyło 13 kandydatów.

Trzecie miejsce w rankingu zajęło dziennikarstwo i komunikacja społeczna. O jedno miejsce ubiegało się 12,5 os. Tuż za nim plasuje się komunikacja wizerunkowa, gdzie na jedno miejsce kandydowało 11,6 os. Także prawo cieszyło się stosunkowo dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia - o jedno miejsce starało się 8,5 os.

W rankingu UWr wysoko uplasowały się także niektóre filologie. Najwyżej znalazła się italianistyka, gdzie na jedno miejsce przypadło 9,6 os. W czołówce rankingu pojawiły się także filologia hiszpańska i filologia angielska, gdzie o jedno miejsce walczyło kolejno 6,9 i 6,7 os. na miejsce. Wśród kandydatów na studia w tegorocznej rekrutacji popularnością cieszyła się także filologia dalekowschodnia. Na jedno miejsce przypadło 6 kandydatów.

Wzory chemiczne i pierwiastki znasz na pamięć? Chcesz poznać tajniki pracy laboratoryjnej? W takim razie chemia to studia dla ciebie! Sprawdź, gdzie możesz studiować CHEMIĘ >>>

Prawo najpopularniejsze w Poznaniu Prawo najpopularniejsze w Poznaniu Fot. Grzegorz Skowronek Agencja Wyborcza.pl

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - prawo najpopularniejsze

W rekrutacji 2015 na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wzięło udział 19,3 tys. osób - pisze "Rzeczpospolita".

Najwięcej kandydatów było zainteresowanych studiowaniem prawa (1683 rejestracje) i psychologii (1245 rejestracji). Najbardziej obleganymi kierunkami (liczba chętnych na jedno miejsce) na UAM w rekrutacji 2015 okazały się filologia szwedzka (23 osoby na jedno miejsce) i filologia duńska (prawie 13 osób na miejsce). Na trzecim miejscu w tej kategorii uplasowała się geodezja i kartografia - o jeden indeks walczy ponad 9 osób.

Marzysz o karierze prokuratora? Widzisz siebie w todze? Na tych uczelniach poznasz prawo od podszewki! Sprawdź, gdzie możesz studiować PRAWO >>>

Lekarz Lekarz Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Uniwersytet Rzeszowski - kierunek lekarski dziesiątkuje konkurencję

Dział Informacji i Promocji Uniwersytetu Rzeszowskiego przekazał, że w rekrutacji 2015 poza kierunkiem lekarskim, który absolutnie przoduje, wielkim zainteresowaniem cieszą się także nowo uruchomione w tym roku kierunki: systemy diagnostyczne w medycynie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, elektroradiologia, dietetyka II st., instrumentalistyka, jazz i muzyka rozrywkowa. Kandydaci bardzo chętnie wybierają także nową w ofercie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego - informatykę i ekonometrię.

Najbardziej oblegane kierunki w rekrutacji na Uniwersytecie Rzeszowskim to:

- kierunek lekarski (ok. 65 osób na miejsce)

- filologia angielska (6 osób na miejsce)

- pielęgniarstwo (blisko 6 osób na miejsce)

- dietetyka (5 osób na miejsce)

Oprócz tego po czterech kandydatów walczy o jeden indeks na kierunkach: fizjoterapia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, elektroradiologia i informatyka.

Anatomia nie ma przed tobą tajemnic i chcesz ratować ludzkie życia? Twoją przyszłością jest medycyna. Sprawdź, gdzie możesz studiować KIERUNEK LEKARSKI >>>

Mechatronika jest najbardziej obleganym kierunkiem na AGH Mechatronika jest najbardziej obleganym kierunkiem na AGH Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza - szturm na mechatronikę

Niekwestionowanym liderem wśród najbardziej obleganych kierunków w rekrutacji na studia 2015 na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie okazała się mechatronika na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. O jedno miejsce na tym kierunku walczyło aż 8 kandydatów.

Na podium wśród najpopularniejszych kierunków 2015 na AGH uplasowała się informatyka na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Liczba kandydatów na jedno miejsce to 6,9.

Pierwszą trójkę w rankingu najbardziej obleganych kierunków studiów na AGH w rekrutacji 2015 otwiera kierunek informatyka i ekonometria na Wydziale Zarządzania. Liczba chętnych na jedno miejsce wyniosła 6,2.

Miejsce czwarte zajął kierunek o nazwie ekologiczne źródła energii na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. O jedno miejsce starało się 5,6 kandydata.

Piątkę najbardziej obleganych kierunków na AGH zamyka informatyka stosowana na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Liczba kandydatów na jedno miejsce to 5,5.

Masz ścisły umysł i fascynujesz się budową różnych urządzeń? Sam chciałbyś konstruować maszyny? Pomogą ci w tym studia z mechatroniki! Sprawdź, gdzie możesz studiować MECHATRONIKĘ >>>

Jazz i muzyka estradowa - o jedno miejsce na tym kierunku stara się 7 kandydatów Jazz i muzyka estradowa - o jedno miejsce na tym kierunku stara się 7 kandydatów Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie - nadchodzą przyszli jazzmani

Jak podaje "Rzeczpospolita", w rekrutacji 2015 na Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie zarejestrowało się 13,8 tys. kandydatów. Najwięcej rejestracji wpłynęło na prawo (1312). 999 osób dokonało zapisu na kierunek finanse i rachunkowość. Chęć studiowania na psychologii zadeklarowało 775 kandydatów.

Najbardziej oblegane kierunki względem liczby chętnych na jedno miejsce na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie były: jazz i muzyka estradowa (7 os./miejsce), psychologia oraz lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego i niemieckiego (po 5 os./miejsce).

Znasz się na bankowości i masz analityczny umysł? Operowanie dużymi sumami nie jest ci straszne? Sprawdzisz się w finansach i rachunkowości! Sprawdź, gdzie studiować FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ >>>

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - przodują nauki o zdrowiu

W rekrutacji na studia 2015 na kierunek lekarski na UJK zgłosiły się 3023 osoby. Chęć studiowania prawa zadeklarowało 235 osób, a kosmetologii - 260 osób. Dość często wybieranym kierunkiem studiów przez kieleckich maturzystów jest też kierunek finanse i rachunkowość.

Do pięciu najpopularniejszych kierunków w rekrutacji na studia 2015 na UJK należą medycyna (40,3 osoby na jedno miejsce), kosmetologia (5,2 osób na miejsce), fizjoterapia (4,9 osób na miejsce), finanse i rachunkowość (4,08 osób na miejsce) i pielęgniarstwo (3,9 osób na miejsce).

Wierzysz, że zdrowie jest najważniejsze i chcesz pomagać tym, którzy utracili sprawność fizyczną? Będziesz świetnym fizjoterapeutą! Sprawdź, gdzie możesz studiować FIZJOTERAPIĘ >>>

Politechnika Wrocławska - informatyka, informatyka i... informatyka

W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem na wrocławskiej uczelni (ilość zarejestrowanych zgłoszeń) była informatyka (Wydział Informatyki i Zarządzania) - chęć studiowania informatyki zadeklarowało ponad 1357 osób. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się informatyka na Wydziale Elektroniki (1270 kandydatów). Nieco mniej popularne okazało się budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego (949 chętnych).

Również w kategorii liczby kandydatów na jedno miejsce triumfy święci informatyka - tym razem na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. O jedno miejsce na tym kierunku studiów walczy w tym roku 6 osób.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także geodezja i kartografia na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz inżynieria biomedyczna na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Na obu tych kierunkach o jedno miejsce stara się 4,6 osoby.

Świat wirtualny to twoje naturalne środowisko a o komputerach wiesz wszystko? Rozwiń swój talent na informatyce! Sprawdź, gdzie możesz studiować INFORMATYKĘ >>>

Uniwersytet Łódzki - psychologia goni prawo, popularne też dziennikarstwo

Jak podaje Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, do 7 lipca na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie zapisało się w sumie 17786 kandydatów.

Najwięcej osób zapisało się na kierunki: prawo (1351 kandydatów), psychologia (1107 kandydatów), filologia angielska (861 kandydatów), pedagogika (818 kandydatów) oraz finanse i rachunkowość (794 kandydatów).

Pod względem średniej liczby kandydatów na jedno miejsce popularność kierunków UŁ w rekrutacji na studia 2015 na dzień 3 lipca przedstawia się następująco:

psychologia - 9,23 osób na jedno miejsce

filologia angielska - 6,89 osób na jedno miejsce

dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 6,56 osób na jedno miejsce

lingwistyka dla biznesu - 6,5 osoby na jedno miejsce

prawo - 5,40 osób na jedno miejsce

logistyka (ZA) - 5,22 osób na jedno miejsce

filologia specjalność filologia włoska - 4,84 osób na jedno miejsce

marketing - 4,79 osób na jedno miejsce

mikrobiologia - 4,68 osób na jedno miejsce

Lubisz rozmawiać z ludźmi i nie boisz się zadawać trudnych pytań? Jesteś na bieżąco z wydarzeniami na świecie? Masz zadatki na dziennikarza! Sprawdź, gdzie możesz studiować DZIENNIKARSTWO! >>>

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski: wykształci przyszłych lekarzy i weterynarzy

Biuro ds. Studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Medycznego w Olsztynie poinformowało, że najwięcej, bo aż 1975 osób ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski. Rywalizacja jest zacięta, gdyż limit miejsc wynosi jedynie 100, co daje 19,75 osób na jedno miejsce.

Drugim najpopularniejszym kierunkiem w rekrutacji na studia 2015 na olsztyńskim UWM była weterynaria - przy liczbie 1213 chętnych i limicie 216 miejsc o jeden indeks stara się 5,61 kandydatów.

W czołówce chętnie wybieranych kierunków studiów znalazły się jeszcze bezpieczeństwo wewnętrzne (3,12 kandydata na miejsce) i ekonomia (2,76 kandydata na miejsce).

Kochasz zwierzęta i chcesz połączyć tę pasję z życiem zawodowym? Idź na weterynarię! Sprawdź, gdzie możesz studiować WETERYNARIĘ >>>

Więcej o: