Kierunki studiów - psychologia

Rekrutacja na studia powoli się kończy. Wiele osób wybierze jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, jakim jest psychologia. Czy studiowanie psychologii to dobry pomysł? Jaka praca czeka po psychologii?

Rekrutacja na studia 2016: psychologia w katalogu kierunków każdej uczelni

Psychologia to kierunek tak popularny, że znaleźć go można w ofercie prawie każdej uczelni. Co roku kierunek ten wybierają tysiące maturzystów. W rekrutacji na studia 2015 na kierunek psychologia zarejestrowano w sumie ponad 16,7 tys. zgłoszeń. Uczelnie zazwyczaj mają w swojej ofercie psychologię dzienną i wieczorową, ale np. na UW można też studiować po angielsku. Należy przypomnieć, że psychologia nie ma podziału na stopnie. Studia trwają całe pięć lat.

Potrafisz słuchać i doradzać? Chcesz pomagać innym? Te uczelnie pomogą Ci spełnić marzenia o psychologii! Sprawdź, gdzie możesz studiować PSYCHOLOGIĘ

Kierunki studiów 2016: dlaczego psychologia jest tak popularna?

Psychologia to kierunek wybierany najczęściej przez osoby pragnące nieść pomoc innym. Zazwyczaj właśnie takie specjalizacje jak psychoterapia czy terapia rodzin i małżeństw cieszą się największym zainteresowaniem.

Niektórych przyszłych studentów psychologii zwyczajnie interesuje ludzki umysł. Pragną poznać mechanizmy rządzące ludzką psychiką i zachowaniem. Innych interesuje zastosowanie psychologii w marketingu. Psychologia zawdzięcza swoją popularność właśnie zróżnicowaniu. Studia te mogą zainteresować ludzi o całkowicie odmiennych zainteresowaniach.

Kierunki studiów, psychologia: wysokie progi punktowe

Większość kandydatów na studia martwi się pewnie, czy uda im się dostać na wybrany kierunek. Osoby chcące studiować psychologię są w trudnej sytuacji. O każde miejsce walczy kilka, a niekiedy nawet kilkanaście osób. Kilka lat temu o jedno miejsce na UW ubiegało się niemal 16 kandydatów. Obecnie zainteresowanie tymi studiami jest nieco mniejsze. Zeszłoroczny próg na UW wyniósł 75 punktów, a na UJ - 70,33. Dwa lata temu aby dostać się na psychologię na UW w procesie rekrutacyjnym należało uzyskać minimum 73,55 punktu. Próg na UJ zaczynał się od 67,43 punktu.

Rekrutacja na studia 2016: różne specjalizacje na kierunku psychologia

Obecnie psycholog może szukać zatrudnienia w wielu różnych miejscach. Wynika to między innymi z wielości oferowanych przez uczelnie specjalizacji. Specjalizacja pozwala rozwinąć swoje umiejętności w zakresie, który może być atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy. Do ciekawszych specjalizacji można zaliczyć psychologię sportu, kliniczną, czy wspierania rozwoju osobowości (coaching).

Potrafisz słuchać i doradzać? Chcesz pomagać innym? Te uczelnie pomogą Ci spełnić marzenia o psychologii! Sprawdź, gdzie możesz studiować PSYCHOLOGIĘ

Studia i rekrutacja 2016: czy po psychologii można znaleźć dobrą pracę?

Ze względu na różnorodność specjalizacji psycholog ma realne szanse na znalezienie zatrudnienia. Najłatwiej może być osobom zainteresowanym psychologią pracy. Działy HR istnieją w każdej większej firmie i potrzebują wykwalifikowanych pracowników, wyspecjalizowanych w rekrutacji i motywowaniu pracowników. Żyjemy w stresujących czasach, więc pracę mogą znaleźć też terapeuci. Psychologia sportu i coaching też są teraz na czasie, a zapotrzebowanie na takich specjalistów wciąż rośnie.

Więcej o: