Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Prezydent przygotował "specjalne przesłanie"

27 stycznia obchodzimy 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W tym roku głównym motywem obchodów jest los dzieci w obozie.

W środę mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Obóz funkcjonował od 1940 roku do momentu wejścia Armii Czerwonej w 1945 roku. W Auschwitz zamordowano ponad milion osób.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W tym roku główne uroczystości rocznicowe po raz pierwszy odbędą się tylko online. Głównym motywem obchodów jest los dzieci w Auschwitz. Do obozu zostało deportowanych co najmniej 232 tysiące dzieci różnych narodowości.

- W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych - przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny - nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką - mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Birkenau Piotr Cywiński.

Transmisję obchodów można będzie oglądać na stronie muzeum Auschwitz oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16. Na początek zaprezentowane zostaną relacje dwóch byłych więźniarek Zdzisławy Włodarczyk i Anity Lasker-Wallfisch. Głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, ambasadorzy Izraela oraz Rosji. Potem duchowni czterech wyznań odmówią modlitwę ekumeniczną. Kwiaty i znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Holocaustu przy ruinach dawnych krematoriów złoży dyrektor Muzeum Auschwitz Birkenau Piotr Cywiński. Po uroczystości zaplanowana jest dyskusja online zatytułowana: "Wpływ wojny i Holocaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka".

Marian Turski przemawia w AuschwitzPrzejmujące słowa Mariana Turskiego na obchodach wyzwolenia Auschwitz

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda o ofiarach Holocaustu

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że pamięć o ofiarach Auschwitz stanowi ważną część naszej tożsamości. Polityk odniósł się także do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości

- napisał Mateusz Morawiecki.

Minister Wojciech Kolarski oznajmił, że również prezydent przygotował "specjalne przesłanie" na obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Polityk pytany o szczegóły przemówienia oznajmił, że "państwo polskie ma szczególną misję".

- Państwo polskie wobec społeczności międzynarodowej wypełnia szczególną misję zachowania świadectw zagłady, świadectw ludobójstwa, miejsc, w których doszło do jednych z największych czy największych zbrodni w dziejach ludzkości - przekazał PAP Wojciech Kolarski.

Goście z Izraela na Marszu Żywych w OświęcimiuLekcja z "roli Polaków w Holocauście" na wyjazdach

Więcej o: