Ukraina. Witalij Kliczko o "rosyjskich bestiach": Miasta pod Kijowem przepełnione śmiercią i bólem

Rosjanie przez kilka tygodni okupowali Buczę i Hostomel. W odbitych z rąk agresora miastach trwa liczenie ofiar. "Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie wroga przedzierającego się do stolicy, trzeba będzie odbudowywać od nowa" - poinformował Witalij Kliczko, mer Kijowa. Priorytetem dla władz jest rozminowanie budynków i ulic, a przede wszystkim "pochowanie zabitych przez rosyjskie bestie".

Witalij Kliczko, mer Kijowa, poinformował, że w sobotę (2 kwietnia) był w Buczy, a dzień później w Hostomlu, i że uwolnione od Rosjan przedmieścia Kijowa wyglądają strasznie. "W połowie zniszczone, rozgrabione, przepełnione śmiercią, bólem, smutkiem" - napisał na Telegramie. "Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie wroga przedzierającego się do stolicy, trzeba będzie odbudowywać praktycznie od nowa. A na początek rozminowywać budynki i ulice, pochować mieszkańców zabitych przez rosyjskie bestie - dodał. Kliczko zapewnił, że agresor nie zdoła złamać Ukraińców. "Przetrwamy i odnowimy wszystko, co tak długo budowaliśmy i tworzyliśmy!" - zapowiedział.

Zobacz wideo Kto może odsunąć Putina od władzy? "Putin zmonopolizował pochwały, ale zmonopolizował też winę"

Masakra w Buczy. Kliczko: To są okrutne zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało w niedzielę (3 kwietnia) wstrząsające nagrania i zdjęcia z podkijowskich miejscowości, z których wycofali się Rosjanie. Pokazują one bestialstwo rosyjskich żołnierzy, olbrzymie zniszczenia i dziesiątki ciał cywilów. Władze podają, że ludność była poddawana egzekucjom. Część ofiar miała "związane za plecami ręce", a strzały "oddano w tył głowy". "To są okrutne zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin - oświadczył Witalij Kliczko na Telegramie.

W Buczy, Irpieniu i Hostomlu trwają czynności śledcze. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że dotychczas wywieziono 410 ciał, a liczby wciąż będą wzrastać. Zbierane są również relacje mieszkańców. Jednak jest to trudne ze względu na traumy psychiczne, które przeżyli.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał, że masakra została przez Rosjan przeprowadzona z premedytacją. "Celem Rosjan jest eliminacja jak największej liczby Ukraińców. Musimy ich zatrzymać i wykopać" - czytamy we wpisie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pomordowani w Buczy Ekspert: Rosja zaplanowała ludobójstwo. 45 tys. worków na zwłoki

Wołodymyr Zełenski "zaprasza" do Buczy Merkel i Sarkozy'ego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę na Facebooku nagraniu ocenił, że politycy Zachodu, którzy przed 14 laty odmówili Ukrainie przyjęcia do NATO, zrobili to w obawie przed Rosją.

- Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy’ego, aby odwiedzili Buczę i zobaczyli, do czego doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji w ciągu 14 lat. Aby na własne oczy zobaczyli torturowanych Ukraińców i Ukrainki - powiedział.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział również, że ukraińskie władze przekażą szczegółowe raporty o zbrodniach wojennych wszystkim zagranicznym partnerom i zażądają od Zachodu nałożenia na Rosję jeszcze ostrzejszych sankcji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Masowy grób w Buczy Masakra w Buczy. Zdjęcia satelitarne pokazują masowy grób ofiar Rosjan

Więcej o: