Masakra w Buczy. Zdjęcia satelitarne pokazują masowy grób ofiar rosyjskich żołnierzy

W Buczy, mieście w obwodzie kijowskim, które opuścili Rosjanie, ukraińscy żołnierze odkryli masowy grób, w którym pogrzebano około 300 cywilów. Według doniesień część z nich miała ręce związane na plecach. Zbiorową mogiłę widać na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez firmę Maxar Technologies.
Zobacz wideo Kangury ewakuowane z Charkowa. Ekopark, w którym mieszkały był ostrzeliwany przez Rosjan

Oprócz masowego grobu żołnierze ukraińscy odkryli nagie ciała kilku kobiet leżące przy drodze. Według doniesień strony ukraińskiej Rosjanie mieli próbować wcześniej je spalić. - To byli cywile, to była egzekucja - stwierdził rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow. 

Masowy grób w Buczy widać na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez firmę Maxar Technologies:

Manifestacja solidarności z walczącą UkrainąRusza Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. "Chcemy pomóc odnaleźć drugi dom"

Iryna Wenediktowa, Prokuratorka Generalna Ukrainy, która uczestniczy w czynnościach śledczych na przedmieściach Kijowa - w Buczy, Irpieniu i Hostomlu - poinformowała, że przeprowadzane są tam ekspertyzy sądowo-medyczne z udziałem prokuratorów i biegłych z medycyny sądowej. Jak zaznaczyła, dotychczas wywieziono ponad 400 ciał.

Ukraiński dziennikarz do Rosjan: Powstrzymajcie to, bo wykąpiecie się we krwi

- Rosjanie są otumanieni propagandą, a Rosja stała się sfaszyzowanym państwem - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. W ocenie byłego moskiewskiego korespondenta Ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej ani rosyjskie elity, ani rosyjskie społeczeństwo nie rozumieją, jak ważne są takie wartości, jak ludzkie życie, wolność, suwerenność i demokracja.

Roman Cymbaluk podkreślił, że z przerażeniem obserwuje, jak w Rosji dzieciom wpaja się, żeby były gotowe umrzeć za Władimira Putina. Ostrzegł też rosyjskie społeczeństwo, że dziś mordowani są ukraińscy żołnierze i cywile, a jutro władze Rosji będą mordowały własnych obywateli. - Wy, wszyscy obywatele Rosji, wykąpiecie się we krwi, jeśli nie zatrzymacie tego. Powinniście nie o nas myśleć, ale o sobie, dlatego, że jest tylko jedna opcja - Ukraina była, jest i będzie - podkreśla ukraiński dziennikarz.

Masowy grób w Buczy, 3 kwietniaUkraińska prokuratura: setki ofiar cywilnych pod Kijowem

UE reaguje na masakrę w Buczy

Unia Europejska potępiła Rosję za masakrę cywilów w podkijowskich miejscowościach, a we Wspólnocie trwa dyskusja o kolejnych sankcjach. Najnowsze propozycje - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są jednak niewystarczające dla krajów, które domagają się surowych restrykcji. Zwolennicy zdecydowanej odpowiedzi UE - w tym Polska i kraje bałtyckie - domagają się między innymi sankcji w sektorze energetycznym, czyli wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji, a także zablokowania europejskich portów dla rosyjskich statków. Pierwsza dyskusja ambasadorów unijnych krajów na temat sankcji, po opublikowaniu informacji o masakrze cywilów, odbędzie się w środę.

Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja Europejska przeprowadziła w ostatnich dniach konsultacje z unijnymi stolicami, ale jej pomysły zostały skrytykowane przez część z nich. - Zaprezentowano bardzo słabe propozycje - powiedział brukselskiej korespondentce jeden z dyplomatów. Inny nazwał je skandalicznymi, bo - jak tłumaczył - jest wprawdzie pomysł wpisania kolejnych osób i firm na czarną listę z zablokowanymi majątkami, ale pozostałe propozycje nie spełniają oczekiwań. W ramach uszczelniania restrykcji zaproponowano na przykład zakaz eksportu do Rosji paliwa lotniczego. - To szczególnie dotkliwe nie będzie - skomentował w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów, dodając, że pozostałe pomysły bardziej skupiają się na wyłączeniach z restrykcji aniżeli na zaostrzeniach sankcji.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie: pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Masakra w Buczy. Zdjęcia satelitarne pokazują masowy grób ofiar rosyjskich żołnierzy
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl