Ukraina od lat wykazuje chęć dołączenia do Unii Europejskiej. Zachód już w pod koniec lat 90' zapewniał naszych wschodnich sąsiadów, że mogą liczyć na członkostwo w dalszej perspektywie. Minęło już ponad 20 lat, a Ukrainy w Unii wciąż nie ma, nie ma jej też w NATO, za to pozbawiono ją broni nuklearnej. Niewykluczone, że wkrótce Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział w stacji BFM, prywatnej francuskiej całodobowej telewizji informacyjnej, rozmowy ws. wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. To będzie debata, która odbędzie się w każdym wypadku - zagwarantował Michel, dodając, że Unia ma już "bardzo silne" związki z Ukrainą, które mogą być jeszcze umocnione.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
- Mamy proces "zbliżania" z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy - wymieniła z kolei Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Prezydent Wołodymyr Zełenski od dawna zwraca uwagę, że Ukraina bardzo chce i powinna zostać państwem członkowskim Unii Europejskiej. Podczas poniedziałkowego wystąpienia prezydent Ukrainy zwrócił się po raz kolejny do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do Wspólnoty w ramach nowej specjalnej procedury. - Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy podziękował także Unii za duże wsparcie w ostatnich dniach i wyróżnił prezydenta Andrzeja Dudę. - Rozmawiałem wczoraj [w niedzielę - red.] z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę - mówił Zełenski.
Polski prezydent w sobotę po raz kolejny przedstawił swoje zdecydowane stanowisko ws. włączenia Ukrainy do Unii. - Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. To się Ukrainie należy - zatweetował prezydent Andrzej Duda, którego stanowisko w tej sprawie popiera wielu uznanych polityków.
****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.