-
Białoruskie Domino. "Nie miałam sił szukać ścieżek przez las, martwić się, że jak zatrzymają, to już koniec"
1 września 2020 r. studenci mińskich uniwersytetów rozpoczęli rok akademicki od protestu. Kilkuset młodych ludzi wyszło do centrum miasta, domagając się końca represji i nowych, uczciwych wyborów. Protesty studenckie trwały do początku zimy. Od tego czasu sporo młodych ludzi zostało skreślonych z listy studentów i zmuszonych do opuszczenia Białorusi.
-
Alaksandr Apiejkin: Albo dojdzie do normalnej zmiany władzy, albo Białoruś zniknie jako państwo
Trwają igrzyska olimpijskie w Tokio. W tym roku Białoruś reprezentuje 21 zawodników, wśród których są sygnatariusze listu otwartego skierowanego do władzy białoruskiej z apelem o uznanie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. za nieważne. Outriders porozmawiał z Alaksandrem Apiejkinem, dyrektorem wykonawczym Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, założonej latem zeszłego roku przez znanych sportowców w odpowiedzi na represje wobec atletów, którzy otwarcie wyrazili swoje poglądy polityczne.
-
Białoruś. Lider strajku robotników: Liczyłem, że koledzy pójdą ze mną. Nie bało się tylko dwóch
- Ludzie nie byli do tego przygotowani, choćby fizycznie. Kiedy wychodziłem na strajk, liczyłem, że moi koledzy - brygada złożona z 12 osób - pójdą razem ze mną. Ale okazało się, że nie bało się tylko dwóch, ja i inny kolega. Reszta czekała, co będzie dalej. A nas wsadzono do aresztu - mówi w rozmowie z dziennikarką Outriders Siarhiej Dyleuski, jeden z liderów ruchu robotniczego Białorusi oraz szef komitetu strajkowego Mińskiej Fabryki Traktorów (MFT).
-
Białoruskie Domino. Uciekli przed reżimem Łukaszenki do Polski. "Od września nikomu nie jesteśmy potrzebni"
- Teraz wiem, że może Polska nie była dobrym pomysłem, bo wciąż nie możemy tu działać legalnie. Nic się nie dzieje i rozumiem, że od września nikomu nie jesteśmy potrzebni, więc może gdzie indziej są miejsca, w których można legalnie pracować i płacić podatki - mówi w Sasza Ramanawa była redaktorka naczelna białoruskiego magazynu kyky.org, obecnie dyrektorka Mint Media, w rozmowie z Julią Alekseevą z Outriders.
-
"Wolha poszła po raz kolejny zapytać, czy Pawieł wyjdzie. Odpowiedziano jej, że nie. W tym momencie zrobiłam zdjęcie"
- Cieszę się, że wybrano nie fotografię obrazującą uliczne wydarzenia, których u nas było dużo, a spokojną, która pokazuje stan, w jakim znajduje się wielu Białorusinów: oczekiwanie - opowiada w rozmowie z dziennikarką Outriders Nadzieja Bużan, fotografka z Białorusi, która zdobyła drugie miejsce w konkursie World Press Photo, w kategorii Spot News.
-
Białoruscy lekarze uciekli do Polski. "Dotarło do mnie, że wracać po prostu się boję"
- Tak, w Europie też nie było wystarczająco dużo środków do walki. Ale władze chociaż starały się pomagać ochronie zdrowia. U nas nie zrobiono nic. Wydawano jeden strój ochronny na miesiąc. Umarło wielu białoruskich lekarzy, a nikt nie ponosi za to odpowiedzialności - mówi w rozmowie z dziennikarką Outriders Aleksandr, pediatra z Białorusi, który od miesiąca pracuje w szpitalu w Starachowicach.
-
"Białoruska prasa państwowa jest teraz najlepszym przykładem goebbelszczyzny w jej najgorszej postaci"
- Tego, co się obecnie dzieje w prasie państwowej, nie spodziewałem się jeszcze latem. Białoruska prasa państwowa jest teraz najlepszym przykładem goebbelszczyzny w jej najgorszej postaci. Nie ma tu żadnej logiki, nie ma związków przyczynowo-skutkowych, są tylko hiperbola i podział - mówi w rozmowie z dziennikarką Outriders Andrei, redaktor białoruskich gazet z wydawnictw podziemnych.
-
Białoruski bloger nie spodobał się władzy, jest w areszcie już ponad pół roku. Żona: Córce mówię, że tata wyjechał
- Póki mój mąż jest w więzieniu, nie mam zamiaru opuszczać Białorusi. Oczywiście, trudno mówić w tym kraju o bezpieczeństwie, bo nikt go tutaj nie czuje - mówi w rozmowie z dziennikarką Outriders żona Ihara Łosika, białoruskiego blogera, który od ponad siedmiu miesięcy przebywa w areszcie. Łosik został uznany przez obrońców praw człowieka w swoim kraju za więźnia politycznego.