Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999-2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • Będzie jeszcze brutalniej. 'PiS chce, żeby normalsi zostali w domach'

  Będzie jeszcze brutalniej. "PiS chce, żeby normalsi zostali w domach"

  Jeśli kiedykolwiek w ostatnich ośmiu latach Polska była blisko autorytaryzmu, to właśnie teraz. Przekroczono wszelkie granice brutalności w tej kampanii, jest jawne przyzwolenie na to, żeby nienawidzić, dehumanizować drugą stronę. Przyzwolenie na przemoc wisi w powietrzu - z szefem IBRiS-u Marcinem Dumą rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • 'Nie ma drugiego elektoratu, który tak elastycznie pracuje jak Konfederaci'
 • Kaczyński uśpił referatem nawet wiernych druhów. Może po to, by doczołgać się z niezłym wynikiem

  Kaczyński uśpił referatem nawet wiernych druhów. Może po to, by doczołgać się z niezłym wynikiem

  Trzy partie - KO, Trzecia Droga i Lewica - muszą na ostatniej prostej nauczyć się łączyć wodę z ogniem, czyli równocześnie pokazywać istotne różnice programowe i wysyłać sygnały o możliwych wspólnych rządach. Ten program o dziwo jakoś się klei. Jeśli z tego zalewu pomysłów uda się wyciągnąć pięć, sześć najlepszych i jakoś nimi konsekwentnie grać do końca kampanii - może część niezdecydowanych uda się opozycji przyciągnąć - podsumowuje polityczną sobotę Grzegorz Sroczyński.

 • Memy i wieczne oburzenie. Czy polaryzacja pozwoli PiS wygrać wybory?

  Memy i wieczne oburzenie. Czy polaryzacja pozwoli PiS wygrać wybory?

  Bąkiewicz - wierzcie mi - będzie uruchamiany za każdym razem, kiedy polaryzacja trochę siądzie i ludzie zaczną mówić o czymś innym niż chce Kaczyński, na przykład o służbie zdrowia czy tych nieszczęsnych mieszkaniach po 15 tysięcy za metr - pisze Grzegorz Sroczyński

 • Zygzak w danych PKB. 'Raz PiS się cieszy, raz opozycja, a to algorytm ma czkawkę'
 • Hejterzy u bram Platformy. Grzegorz Sroczyński o 'aferze' o Campus Polska

  Hejterzy u bram Platformy. Grzegorz Sroczyński o "aferze" o Campus Polska

  Rafał Trzaskowski i Sławomir Nitras odwołali "Panel Symetrystów" na Campus Polska Przyszłości. Wybrali święty spokój, zamiast debaty - choćby ostrej. Ich prawo. Prowadzący panel Marcin Meller nie zgodził się na zmianę składu gości, warto tu napisać, że zachował się jak trzeba - przyzwoicie. Nie zamierzam rwać włosów z głowy - chociaż to właśnie mnie Sławomir Nitras próbował "wygumkować" z opublikowanego już programu i plakatów - nie jest to koniec świata ani wolności słowa, ale ta sytuacja daje do myślenia. Bo oto kierownictwo PO przestraszyło się grupy twitterowych hejterów spod znaku Silni Razem - pisze Grzegorz Sroczyński w komentarzu na Gazeta.pl po odwołaniu panelu z jego udziałem na imprezie Campus Polska.

 • Tak PiS wygrywa wybory. 'Głos w Warszawie znaczy mniej niż w Kielcach'

  Tak PiS wygrywa wybory. "Głos w Warszawie znaczy mniej niż w Kielcach"

  Więcej wyborców może zagłosować na jedną partię, a wygra inna partia. Jesteśmy przyzwyczajeni, że coś takiego funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych, ale ludzie raczej nie wiedzą, że u nas też - z analitykiem systemu wyborczego Leszkiem Kraszyną rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 'Śmierdzi ci z ust'. 'To tobie śmierdzi z ust'. To najgorsza kampania wyborcza w III RP
 • Z tej kampanii wyjdziemy jak z wyżymaczki. Potem zaczną się umizgi do Brauna [SROCZYŃSKI NA WYBORY]

  Z tej kampanii wyjdziemy jak z wyżymaczki. Potem zaczną się umizgi do Brauna [SROCZYŃSKI NA WYBORY]

  Galopująca polaryzacja najwyraźniej sprzyja Konfederacji, która staje się jedyną "trzecią siłą". Zadziwiające, jak wielu "demokratów" jej rosnące sondaże zbywa wzruszeniem ramion, byle tylko PiS-owi spadało, ale ostrzegam, że gdybyśmy mieli kiedyś doświadczyć rządów Mentzena, Bosaka i Brauna, to okres władzy Kaczyńskiego będziemy wspominać jak miły spacer po jabłoniowym sadzie - ocenia rozpędzającą się kampanię wyborczą Grzegorz Sroczyński.

 • Obrońcy pańszczyzny to był polski mainstream. Krzyczeli: 'Jezu, komunizm!'

  Obrońcy pańszczyzny to był polski mainstream. Krzyczeli: "Jezu, komunizm!"

  Polscy radykałowie mówili, że trzeba poprawić położenie chłopów, na co odpowiedź strony konserwatywnej brzmiała: Gospodarka upadnie! Kraj upadnie! Zbrodnia! I co wtedy robili radykałowie? Mówili: to my przepraszamy, my naprawdę nie jesteśmy komunistami, chcemy tylko drobnych zmian. To nigdy nie działało, bo oni się tłumaczyli, a konserwatyści nadal krzyczeli: Jezu, komunizm! - z historykiem Adamem Leszczyńskim, autorem książki "Obrońcy pańszczyzny. Co myśleli i pisali ludzie, którzy chcieli ją utrzymać" rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Marcin Duma: Żeby była mijanka, Tusk musi 'zabić' Hołownię. Sorry. Nie ma innej drogi

  Marcin Duma: Żeby była mijanka, Tusk musi "zabić" Hołownię. Sorry. Nie ma innej drogi

  W tę opowieść, że po wyborach Konfederacja dogada się z PiS-em, kompletnie nie wierzę. Z punktu widzenia Konfederacji to byłby koniec i ostatnia kadencja tego ugrupowania. Ich wyborcy są totalnie antypisowscy, tak samo jak reszta wyborców opozycji, i nie zaakceptują żadnych konszachtów z Kaczyńskim - z szefem IBRiS-u Marcinem Dumą rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Opozycji wreszcie coś wyszło na sto procent. Co Donald Tusk zrobi z tą mocą? [SROCZYŃSKI NA WYBORY]
 • Piekielny pomysł PiS-u: solówa z Tuskiem i tylko z nim [SROCZYŃSKI NA WYBORY]
 • 'Kaczyński ma farta jak Tusk. Gospodarka PiS-owi sprzyja, nie widać żadnej ściany'

  "Kaczyński ma farta jak Tusk. Gospodarka PiS-owi sprzyja, nie widać żadnej ściany"

  Polski Janusz teraz zrozumiał, że niemiecki Hans, który od niego od lat brał komponenty, dzisiaj jest na musiku, no bo nie ma już alternatywy, musi wziąć od polskiej firmy, a nie z Chin. Nasi to zrozumieli i to widać w cenach eksportu, podwyższyli ceny bardziej niż wskaźnik inflacji. Zarabiają aż miło. Wzrost napięć w relacjach polsko-niemieckich też wynika z tego, że Niemcy są zirytowani rosnącą asertywnością naszego biznesu - z ekonomistą dr Marcinem Kędzierskim z Polskiej Sieci Ekonomii rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 800 plus to naprawdę taki game changer? Kaczyński ani nie 'pozamiatał', ani nie 'zaorał' [SROCZYŃSKI NA WYBORY]

  800 plus to naprawdę taki game changer? Kaczyński ani nie "pozamiatał", ani nie "zaorał" [SROCZYŃSKI NA WYBORY]

  O wyniku tegorocznych wyborów nie zdecyduje żadne 800 plus. Kaczyński, ogłaszając tę podwyżkę, sam stąpa po cienkim lodzie, bo również jakaś część elektoratu PiS-owskiego (obstawiam, że spora) uważa, że tego socjalu to już wystarczy. Kaczyński w niedzielę ani nie "posprzątał", ani nie "pozamiatał", ani nie "zaorał", a raczej pokazał bezradność i to, że brakuje mu pomysłów - pisze Grzegorz Sroczyński.

 • 'Rosyjska dusza', 'chromosomy', 'DNA'. Dlaczego polscy eksperci wciąż bajdurzą o Rosji?
 • Czas gigantycznych papug. Jeśli jesteś stolarzem, ChatGPT cię nie dotknie, jak menedżerem, to już tak
 • Sroczyński na wybory. Paranoja w męskiej szatni, czyli pięć rzeczy, które zatruwają polską politykę [OPINIA]
 • 'Oszołom, ale na gospodarce się zna'. Czy Platforma szykuje sojusz z Mentzenem?

  "Oszołom, ale na gospodarce się zna". Czy Platforma szykuje sojusz z Mentzenem?

  Najbardziej boję się zbliżenia środowisk Konfederacji ze środowiskami Koalicji Obywatelskiej. To sojusz absolutnie możliwy. Polskim demokratom wystarczy pomachać przed nosem chorągiewką z napisem "Kaczyński-bolszewik" i już są zadowoleni, wszystko ci wybaczają, już jesteś cool, a nie żaden faszysta, choćbyś wcześniej był trędowaty - z historykiem i ekonomistą Miłoszem Wiatrowskim-Bujaczem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Sroczyński na wybory. Będzie wspólna lista. Trzeba tylko utemperować kilerskie zapędy Tuska [OPINIA]